Bakı Dövlət Universitetində (BDU) Türkiyənin Fırat Universiteti ilə akademik əməkdaşlıq əlaqələri müzakirə olunub. Görüşdə BDU-nun tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektoru Fərda İmanov, beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Şahin Pənahov, Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri Rauf Həsənov, Fırat Universitetinin prorektoru Mehmet Yılmaz, Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri İzzət Taşar iştirak edib.
Görüşdə hər iki universitet arasında müəllim-tələbə mübadiləsi, birgə elmi-tədqiqatların aparılması, ortaq layihələrin, müasir tələblərə cavab verən tədris proqramlarının hazırlanması, beynəlxalq konfransların keçirilməsi və digər sahələrdə əməkdaşlıq əlaqələri müzakirə olunub.
Görüşdə həmçinin magistratura və doktorantura təhsil pillələrində birgə kadr hazırlığı, elmi məqalələrin nəşri üzrə də müzakirələr aparılıb.
Qeyd edək ki, 16 fakültə, 4 instituta malik Fırat Universiteti 1975-ci ildən fəaliyyət göstərir. 43 min tələbəsi ilə Şərqi Anadolunun ən böyük təhsil müəssisələrindən olan Fırat Universiteti elmi-tədqiqat universiteti statusunu alıb.

Связи сотрудничества с Университетом Фырат Турции обсуждены в Бакинском государственном университете (БГУ). Во встрече приняли участие проректоры БГУ Фарда Иманов и Шахин Панахов, заведующий отделом международных связей Рауф Гасанов, проректор Университета Фырат Мехмет Йылмаз, заведующий отделом международных связей Иззет Ташар.
На встрече обсуждались вопросы обмена преподавателями и студентами, проведения совместных научных исследований, подготовки совместных проектов, образовательных программ, проведения конференций и связей сотрудничества в других сферах.
На совещании также обсуждались вопросы совместной подготовки кадров и публикации научных статей.
Следует отметить, что Университет Фырат, имеющий 16 факультетов и 4 института, действует с 1975 года. Университет Фырат, в котором обучаются 43 000 студентов, получил статус исследовательского университета.