https://innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_81dac7e0af4317f3d64cea240_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) Çin Xalq Respublikasının (ÇXR) Hebey İqtisadiyyat və Biznes Universitetinin vitse-prezidenti Tian Xuebinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş olub.
BDU-nun son illər müasir dövrün tələblərinə uyğun inkişafı istiqamətində həyata keçirilən işlərdən danışan rektor Elçin Babayev ÇXR-in universitetləri ilə əməkdaşlığa xüsusi önəm verildiyini diqqətə çatdırıb. BDU-da kadr hazırlığından, universitetin strateji hədəfləri və mövcud beynəlxalq əlaqələrindən bəhs edən Elçin Babayev Hebey İqtisadiyyat və Biznes Universiteti ilə potensial əməkdaşlıq imkanlarını müsbət dəyərləndirib. Bildirib ki, Hebey İqtisadiyyat və Biznes Universiteti ilə əməkdaşlıq BDU-nun potensialının gücləndirilməsi məqsədilə həyata keçirilən layihələrə əhəmiyyətli töhfə verə bilər.
BDU ilə əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını vurğulayan Hebey İqtisadiyyat və Biznes Universitetinin vitse-prezidenti Tian Xuebin iki universitet arasında tələbələrin və akademik heyətin mübadiləsinin genişləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Görüşdə iki ali təhsil müəssisəsi arasında ikili diplom proqramlarının hazırlanması, tələbələrin və akademik heyətin mübadiləsi, birgə təqaüd proqramlarının hazırlanması, ortaq beyin mərkəzlərinin yaradılması kimi məsələlər müzakirə olunub.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_81dac7e0af4317f3d64cea240_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) состоялась встреча с делегацией во главе с вице-президентом Хэбэйского университета экономики и бизнеса Китайской Народной Республики (КНР) Тианой Хуебиной.
Ректор Эльчин Бабаев, говоря о работе, проводимой в направлении развития БГУ, подчеркнул важность сотрудничества с вузами КНР. Говоря о подготовке кадров в БГУ, стратегических целях университета и международных связях, Эльчин Бабаев положительно оценил возможности сотрудничества с Хэбэйским университетом экономики и бизнеса. Ректор заявил, что сотрудничество с этим вузом может внести существенный вклад в проекты, направленные на укрепление потенциала БГУ.
Подчеркнув заинтересованность в сотрудничестве с БГУ, вице-президент Хэбэйского университета экономики и бизнеса Тиан Хуебин подчеркнула важность обмена студентами и научными сотрудниками между двумя вузами.
На встрече обсуждались такие вопросы, как подготовка программ двойных дипломов, обмен студентами и научными сотрудниками, подготовка совместных стипендиальных программ, создание совместных мозговых центров.