https://innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_34b2612aa2d20fcc5d1aefc56_o.jpg
Bu gün Bakıda “Azərbaycan Hava Yolları” QSC-nin “Azəraeronaviqasiya” Hava Hərəkəti İdarəsinin (AZANS) təşkilatçılığı ilə CANSO-nun Ümumdünya Aeronaviqasiya Sammiti işə başlayıb. Həmçinin bu həftənin sonunda təşkilatın 28-ci İllik Ümumi İclası (AGM) keçiriləcək.
İyunun 11-dən 13-nə kimi davam edəcək tədbirdə hava hərəkətinin təşkili sahəsində dünya liderləri və CANSO-nun (Beynəlxalq Mülki Aeronaviqasiya Xidmətləri Təşkilatı) üzvləri təşkilatın gələcəyi üçün əsas məsələlərin müzakirəsində və vacib qərarların qəbul edilməsində iştirak edəcəklər. Builki tədbirin mövzusu ekoloji dayanıqlılıq, xüsusilə iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədir. İştirakçılar karbon emissiyalarının azaldılması, qabaqcıl texnologiyaların tətbiqi, ekoloji cəhətdən daha təmiz uçuşlara nail olmaq üçün hava hərəkətinin idarə edilməsi prosesinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparacaqlar.
Sammitin açılış mərasimində CANSO-nun baş direktoru Saymon Hokkard, Azərbaycan Respublikasının rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev, ekologiya və təbii sərvətlər naziri, COP29-un müəyyən edilmiş prezidenti Muxtar Babayev, həmçinin videomüraciət formatında Beynəlxalq Mülki Aviasiya Təşkilatının (ICAO) prezidenti Salvatore Şakkitano çıxış ediblər.
“Azərbaycanda bir araya gəlməyimiz bizə iqlim dəyişikliyinin təsirlərini azaltmaq üçün qlobal əməkdaşlığın və birgə fəaliyyətin vacibliyini xatırladır. Azərbaycan ətraf mühitin mühafizəsi sahəsində mühüm addımlar atıb. Bu mühüm müzakirəni burada, Bakıda apararaq biz gələcək nəsillər üçün planetimizin ekosisteminin qorunması məqsədilə bütün sənaye və ölkələrin birgə səylərinin zəruriliyini dərk edirik”, — deyə CANSO-nun baş direktoru Saymon Hokkard açılış mərasimində bildirib.
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev qeyd edib: “Ümumdünya Aeronaviqasiya Sammiti 2024" və CANSO-nun 28-ci İllik Ümumi İclasına ev sahibliyi etmək Azərbaycanın aviasiya sektorunda artan təsirini və liderliyini vurğulayır. Eyni zamanda bizim innovasiyalara, mükəmməlliyə və beynəlxalq aviasiya təşkilatlarında fəal iştiraka sadiqliyimizi əks etdirir. CANSO rəhbərliyinə bizə etimad göstərdiyinə görə minnətdarlığımızı bildirmək istəyirəm”.
“Gəlin bu tədbirdən fikir mübadiləsi aparmaq, ən yaxşı təcrübələri bölüşmək və yeni əməkdaşlıqlar qurmaq üçün platforma kimi istifadə edək. Bir araya gələrək bu sahə qlobal qaz emissiyaları məsələsini həll edə və ümumi iqlim hədəflərimizə əhəmiyyətli dərəcədə töhfə verə bilər”, — deyə ekologiya və təbii sərvətlər naziri, COP29-un müəyyən edilmiş Prezidenti Muxtar Babayev bildirib.
AZANS haqqında
“Azərbaycan Hava Yolları” QSC-nin tərkibinə daxil olan “Azəraeronaviqasiya” Hava Hərəkəti İdarəsi (AZANS) Azərbaycanın hava məkanında uçuşların təhlükəsizliyinə və xidmətinə cavabdeh olan qurumdur. AZANS bütün beynəlxalq aviasiya təşkilatlarının tələblərinə yüksək səviyyədə cavab verir. Hazırda AZANS Azərbaycanın hava məkanında hər ay orta hesabla 18 min tranzit uçuşa xidmət göstərir ki, bu da ölkəmizin hava məkanını xarici aviaşirkətlər üçün daha da cəlbedici edir.
CANSO haqqında
CANSO — Beynəlxalq Mülki Aeronaviqasiya Xidmətləri Təşkilatı — hava məkanının idarə edilməsində qlobal səsdir və onun gələcəyini formalaşdırır. CANSO-nun üzvləri dünya hava trafikinin təxminən 90 faizini əhatə edir və aeronaviqasiya xidməti təminatçıları, hava məkanı istifadəçiləri və operatorları, aviasiya texnikası istehsalçıları və təchizatçılarını özündə birləşdirir. CANSO dünya miqyasında hava hərəkətinin idarəolunma səviyyəsini yüksəltmək üçün sənayenin nümayəndələrini bilik, təcrübə və innovasiya mübadiləsi məqsədilə bir araya gətirir.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_34b2612aa2d20fcc5d1aefc56_o.jpg
The Civil Air Navigation Services Organisation (CANSO) Global ATM Summit has started today in Baku, Azerbaijan, hosted by Azeraeronavigation Air Traffic Management (AZANS) of Azerbaijan Airlines CJSC. The organisation’s 28th Annual General Meeting (AGM) will also take place in the city later this week.
From June 11 to 13, global ATM leaders and CANSO members will participate in discussions on key issues and important decisions for the future of the organisation. The theme of this year’s event is Environmental Sustainability and more specifically, combating climate change. Participants will be exchanging ideas on reducing carbon emissions, showcasing advanced ATM technologies, and enhancing air traffic management with the goal of having more environmentally friendly flights.
The Global ATM Summit's opening ceremony this morning in Baku featured notable attendees, such as Simon Hocquard, CANSO Director General, Rashad Nabiyev, Minister of Digital Development and Transport of Azerbaijan, Mukhtar Babayev, Minister of Ecology and Natural Resources of Azerbaijan, COP29 President-Designate, and Salvatore Sciacchitano, President of the International Civil Aviation Organization (ICAO), who delivered a video message.
In his opening remarks, Simon Hocquard, CANSO Director General, stated: “As we convene in Azerbaijan we are reminded of the urgent need for global action and cooperation to mitigate the impacts of climate change. Azerbaijan has taken some significant strides towards environmental conservation. By tabling this important discussion here in Baku, we acknowledge the need for collaborative efforts across borders and industry to safeguard our planet's ecosystems for future generations.”
“Hosting the CANSO ATM Summit 2024 and 28th AGM highlights Azerbaijan's growing influence and leadership in the aviation industry. Additionally, it reflects our dedication to innovation, excellence, and active engagement in the efforts of international aviation organizations. I want to extend my thanks to CANSO's management for their trust in us,” Rashad Nabiyev, Minister of Digital Development and Transport of Azerbaijan said.
"Let us use this event as a platform to exchange ideas, share best practices, and establish new collaborations. Together, the sector can address the global gas emissions and contribute significantly to our collective climate goals", said Mukhtar Babayev, Minister of Ecology and Natural Resources of Azerbaijan, COP29 President-Designate.
About AZANS
Azeraeronavigation Air Traffic Management Department (AZANS), a part of Azerbaijan Airlines CJSC, is the authority responsible for aviation services in Azerbaijan's airspace. AZANS consistently meets the requirements of all international aviation organizations. At present, AZANS manages an average of 18,000 transit flights per month in Azerbaijan's airspace, attesting to its appeal to foreign airlines.
About CANSO
CANSO – the Civil Air Navigation Services Organization — is the global voice of airspace and is shaping our future skies. Its members support over 90% of the world’s air traffic and include air navigation service providers, airspace users and operators, manufacturers, and aviation industry suppliers. CANSO raises the bar on global ATM performance by connecting the industry to share knowledge, expertise and innovation.