https://innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_cfa23fda3350ce3c926084875_o.jpg
“Azərbaycan Hava Yolları” QSC-nin (AZAL) “Azəraeronaviqasiya” Hava Hərəkəti İdarəsi (AZANS) aviasiya sahəsində ekoloji məsuliyyətin artırılmasına yönəldilmiş nüfuzlu “CANSO GreenATM” akkreditasiya proqramının üzvü olmaq niyyətini nümayiş etdirən Anlaşma Memorandumu imzalayıb. AZANS dayanıqlılığa sadiqliyini göstərmək üçün proqram çərçivəsində akkreditasiyadan keçəcək.
“GreenATM” proqramına qoşulmaq üçün sənədi AZAL-ın prezidenti Samir Rzayev və CANSO-nun baş direktoru Saymon Hokkard imzalayıblar.
Bu mühüm addım iyunun 11-dən 13-nə kimi Bakıda keçirilən Ümumdünya Aeronaviqasiya Sammiti 2024 və CANSO-nun 28-ci İllik Ümumi İclası çərçivəsində atılıb.
“CANSO GreenATM” proqramı aeronaviqasiya xidmətləri təchizatçılarına ekologiya ilə bağlı səylərinin müstəqil beynəlxalq akkreditasiyasını təqdim edir. Təchizatçıların fəaliyyəti onların ətraf mühitə təsiri və tullantıların azaldılması ilə bağlı təşəbbüsləri əsasında qiymətləndirilir. Akkreditasiya prosesi hava gəmilərinin yerdə, aerodrom zonasında və uçuş marşrutunda idarə olunmasını, eləcə də infrastrukturu əhatə edir. Qiymətləndirmə ətraf mühitin mühafizəsinə yönəlmiş tədbirlərin effektivliyini təsdiq edən proqramın beş səviyyəsi üzrə aparılır.
“Bu proqramda iştirak aviasiyanın Azərbaycanın ətraf mühitinə təsirinin azaldılmasına təşəbbüs göstərdiyimizi əks etdirir. Akkreditasiyanın fəaliyyətimiz və daha geniş auditoriya üçün müsbət təsirlərini səbirsizliklə gözləyirik. Bu hadisənin 2024-cü ilin noyabrında Bakıda keçiriləcək COP29-dan əvvəl baş tutması bizim üçün mühüm nailiyyətdir”, — deyə AZAL-ın prezidenti Samir Rzayev sənədin imzalanması mərasimində bildirib.
“GreenATM” konsepsiyasını qəbul etməklə “Azəraeronaviqasiya” HHİ dayanaqlı inkişaf məsələləri üzrə dialoqu təşviq edərək və aviasiya sahəsinin digər maraqlı tərəflərini anoloji təşəbbüsləri həyata keçirməyə həvəsləndirərək nümunə göstərməyə çalışır.
“Biz “Azəraeronaviqasiya” Hava Hərəkəti İdarəsinə və “Azərbaycan Hava Yolları” QSC-yə “CANSO GreenATM” proqramına qoşulmaq üçün fəal yanaşmalarına görə minnətdarlığımızı bildiririk. Onların bu proqramda iştirak üçün göstərdiyi səyləri hava hərəkətinin qlobal idarə edilməsi məsələsində daha dayanıqlı gələcəyə nail olmaq yolunda vacib addımdır”, — deyə Saymon Hokkard çıxışında vurğulayıb.
Dünyanın diqqəti iqlim dəyişikliyi probleminin həllinə yönəldiyi bir vaxtda AZANS-ın “GreenATM” proqramına tərəfdar çıxması aviasiya sahəsinin davamlı inkişafla bağlı qlobal məqsədlərinə çatmaqda mühüm rol oynadığını vurğulayır.
Bu təşəbbüs təkcə ətraf mühitin mühafizəsini dəstəkləmir, həm də hava hərəkətinin davamlı idarə edilməsi sahəsində gələcək birgə səylər üçün əhəmiyyətli töhfə verir.

https://innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_cfa23fda3350ce3c926084875_o.jpg
УВД «Азераэронавигация» (AZANS) ЗАО Azerbaijan Airlines (AZAL) подписал меморандум о взаимопонимании с целью стать членом авторитетной программы аккредитации CANSO GreenATM, направленной на повышение экологической ответственности в авиационной отрасли.
AZANS стремится к получению аккредитации в рамках данной программы, чтобы продемонстрировать свое обязательство по вопросам устойчивого развития.
Документ о вступлении в программу GreenATM подписали президент AZAL Самир Рзаев и генеральный директор CANSO Саймон Хоккард.
Этот важный шаг был сделан в рамках Всемирного саммита по аэронавигации 2024 и 28-го Ежегодного генерального собрания CANSO, проходящего в Баку с 11 по 13 июня.
Программа CANSO GreenATM предлагает поставщикам аэронавигационного обслуживания международно-признанную аккредитацию за их экологические инициативы. Она оценивает воздействие поставщиков аэронавигационного обслуживания на окружающую среду и усилия по сокращению выбросов.
В процессе аккредитации оцениваются различные аспекты, в том числе эксплуатация воздушных судов на земле, в районе аэродрома и по маршруту полета, а также инфраструктура. Оценка ведется по пяти уровням программы, которые свидетельствуют об эффективности действий по охране окружающей среды.
«Наше участие в данной программе подчеркивает приверженность смягчению воздействия авиации на окружающую среду в Азербайджане. Мы ожидаем положительных результатов, которые принесет аккредитация для нашей деятельности и более широкой аудитории. Это примечательное достижение предшествует саммиту COP29, который пройдет в Баку в ноябре 2024 года», — сообщил на церемонии подписания документа президент AZAL Самир Рзаев.
Приняв концепцию GreenATM, УВД «Азераэронавигация» стремится подавать пример, способствуя диалогу по вопросам устойчивого развития и поощряя другие заинтересованные стороны авиационной отрасли реализовывать аналогичные инициативы.
«Мы признательны УВД «Азераэронавигация» и Azerbaijan Airlines за их активное участие в программе CANSO GreenATM. Их приверженность является решающим шагом на пути к достижению более устойчивого будущего для глобального управления воздушным движением», — отметил во время выступления Саймон Хоккард.
В рамках глобальных усилий по решению проблемы изменения климата приверженность AZANS программе CANSO GreenATM подчеркивает ключевой вклад авиационной отрасли в глобальные цели устойчивого развития.
Данная инициатива не только способствует защите окружающей среды, но и создает надежный прецедент для будущих совместных усилий в области устойчивого управления воздушным движением.