https://innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_cfa23fda3350ce3c926084875_o.jpg
“Azərbaycan Hava Yolları” QSC-nin (AZAL) “Azəraeronaviqasiya” Hava Hərəkəti İdarəsi (AZANS) aviasiya sahəsində ekoloji məsuliyyətin artırılmasına yönəldilmiş nüfuzlu “CANSO GreenATM” akkreditasiya proqramının üzvü olmaq niyyətini nümayiş etdirən Anlaşma Memorandumu imzalayıb. AZANS dayanıqlılığa sadiqliyini göstərmək üçün proqram çərçivəsində akkreditasiyadan keçəcək.
“GreenATM” proqramına qoşulmaq üçün sənədi AZAL-ın prezidenti Samir Rzayev və CANSO-nun baş direktoru Saymon Hokkard imzalayıblar.
Bu mühüm addım iyunun 11-dən 13-nə kimi Bakıda keçirilən Ümumdünya Aeronaviqasiya Sammiti 2024 və CANSO-nun 28-ci İllik Ümumi İclası çərçivəsində atılıb.
“CANSO GreenATM” proqramı aeronaviqasiya xidmətləri təchizatçılarına ekologiya ilə bağlı səylərinin müstəqil beynəlxalq akkreditasiyasını təqdim edir. Təchizatçıların fəaliyyəti onların ətraf mühitə təsiri və tullantıların azaldılması ilə bağlı təşəbbüsləri əsasında qiymətləndirilir. Akkreditasiya prosesi hava gəmilərinin yerdə, aerodrom zonasında və uçuş marşrutunda idarə olunmasını, eləcə də infrastrukturu əhatə edir. Qiymətləndirmə ətraf mühitin mühafizəsinə yönəlmiş tədbirlərin effektivliyini təsdiq edən proqramın beş səviyyəsi üzrə aparılır.
“Bu proqramda iştirak aviasiyanın Azərbaycanın ətraf mühitinə təsirinin azaldılmasına təşəbbüs göstərdiyimizi əks etdirir. Akkreditasiyanın fəaliyyətimiz və daha geniş auditoriya üçün müsbət təsirlərini səbirsizliklə gözləyirik. Bu hadisənin 2024-cü ilin noyabrında Bakıda keçiriləcək COP29-dan əvvəl baş tutması bizim üçün mühüm nailiyyətdir”, — deyə AZAL-ın prezidenti Samir Rzayev sənədin imzalanması mərasimində bildirib.
“GreenATM” konsepsiyasını qəbul etməklə “Azəraeronaviqasiya” HHİ dayanaqlı inkişaf məsələləri üzrə dialoqu təşviq edərək və aviasiya sahəsinin digər maraqlı tərəflərini anoloji təşəbbüsləri həyata keçirməyə həvəsləndirərək nümunə göstərməyə çalışır.
“Biz “Azəraeronaviqasiya” Hava Hərəkəti İdarəsinə və “Azərbaycan Hava Yolları” QSC-yə “CANSO GreenATM” proqramına qoşulmaq üçün fəal yanaşmalarına görə minnətdarlığımızı bildiririk. Onların bu proqramda iştirak üçün göstərdiyi səyləri hava hərəkətinin qlobal idarə edilməsi məsələsində daha dayanıqlı gələcəyə nail olmaq yolunda vacib addımdır”, — deyə Saymon Hokkard çıxışında vurğulayıb.
Dünyanın diqqəti iqlim dəyişikliyi probleminin həllinə yönəldiyi bir vaxtda AZANS-ın “GreenATM” proqramına tərəfdar çıxması aviasiya sahəsinin davamlı inkişafla bağlı qlobal məqsədlərinə çatmaqda mühüm rol oynadığını vurğulayır.
Bu təşəbbüs təkcə ətraf mühitin mühafizəsini dəstəkləmir, həm də hava hərəkətinin davamlı idarə edilməsi sahəsində gələcək birgə səylər üçün əhəmiyyətli töhfə verir.

https://innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_cfa23fda3350ce3c926084875_o.jpg
“Azeraeronavigation” Air Traffic Department (AZANS) of Azerbaijan Airlines (AZAL) CJSC has signed a Memorandum of Understanding indicating its intent to become a member of the esteemed CANSO GreenATM accreditation programme, which aims to enhance environmental responsibility across the aviation industry. The organisation will now pursue accreditation on the programme to showcase their commitment to sustainability.
The signing ceremony for the entry into the GreenATM programme was attended by Samir Rzayev, AZAL President, and Simon Hocquard, CANSO Director General.
This significant initiative was undertaken during the CANSO 2024 Global ATM Summit and 28th Annual General Meeting, held in Baku from June 11 to 13.
The CANSO GreenATM programme offers air navigation service providers internationally recognised accreditation for their environmental initiatives. It evaluates the ANSP’s environmental impact and efforts to reduce emissions. The accreditation process evaluates various aspects, including aircraft operations on the ground, in the aerodrome area, and along the flight route, as well as infrastructure. Assessment is performed across five levels within the programme, indicating the effectiveness of environmental protection measures.
“Our participation in this programme underscores our commitment to mitigating aviation's environmental impact in Azerbaijan. We anticipate the positive outcomes that accreditation will yield for our operations and the broader community. This noteworthy accomplishment precedes the COP29 summit scheduled to take place in Baku in November 2024," remarked AZAL President Samir Rzayev at the signing ceremony.
By adopting the GreenATM concept, Azeraeronavigation ATD strives to set an example, fostering discussions on sustainable development and inspiring other stakeholders in the aviation industry to adopt similar initiatives.
“We extend our gratitude to Azeraeronavigation ATD and Azerbaijan Airlines for their proactive participation in the CANSO GreenATM programme. Their commitment marks a pivotal stride toward realising a more sustainable future for global air traffic management,” remarked Simon Hocquard during his address.
In the global effort to address climate change, AZANS' commitment to the CANSO GreenATM programme underscores the aviation industry's pivotal contribution to global sustainability objectives.
This initiative not only advances environmental protection but also establishes a robust precedent for future collaborative endeavours in sustainable air traffic management.