https://innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_176ca3314ce104da37ada3a2e_o.jpg
Kaspersky beynəlxalq istehsalçı “ZKTeco”nun biometrik terminalında çoxsaylı boşluqlar aşkar edib. Onlardan girişə nəzarət sistemlərindən yan keçmək və mühafizə olunan ərazilərə fiziki daxil olmaq, həmçinin biometrik məlumatları oğurlamaq, məlumat bazalarında dəyişikliklər etmək və arxa qapıların (gizli müdaxilə üsulu) quraşdırılması üçün istifadə oluna bilər.
Sözügedən biometrik oxucular bütün dünyada müxtəlif sənaye sahələrində - nüvə elektrik stansiyalarından və istehsalatdan tutmuş ofislərə və səhiyyə təşkilatlarına qədər geniş şəkildə istifadə olunur. Onlar istifadəçi autentifikasiyasının dörd üsulunu dəstəkləyir: biometrik (üz tanıma), şifrə, elektron buraxılış və ya QR kodu. Bu terminallarda minlərlə insanın biometrik məlumatlarını saxlana bilirlər. Kaspersky mütəxəssisləri aşkar edilmiş bütün boşluqları qruplaşdıraraq, bu barədə istehsalçıya əvvəlcədən məlumat verərək onları qeydə alıb.
Təcavüzkarlara qapalı ərazilərə fiziki giriş əldə etməyə imkan verən boşluq (CVE-2023-3938). Boşluq qruplarından biri SQL inyeksiyasına əsaslanan kiberhücumlar üçün istifadə oluna bilər. Təcavüzkarlar icazəsiz daxil olmaq mümkün olmayan yerlərə giriş əldə etmək üçün məlumatları QR koduna yerləşdirə bilər. Terminal belə bir zərərli QR kodu olan sorğunu emal etməyə başlasa, məlumat bazası səhvən onun sonuncu icazəli qanuni istifadəçidən gəldiyini müəyyən edəcək. Nəticədə bu tip boşluqlardan istifadə ilə həyata keçirilən hücum terminala icazəsiz giriş əldə etməyə və qapalı ərazilərə fiziki olaraq daxil olmağa imkan verəcək.
“QR kodunun dəyişdirilməsi ilə yanaşı, sistemi “aldatmaq” və qapalı qorunan ərazilərə giriş əldə etmək üçün daha bir potensial imkan var. Təcavüzkar cihazın məlumat bazasına giriş əldə edərsə, qanuni istifadəçinin şəklini yükləmək, çap etmək və ondan cihazın kamerasını aldatmaq məqsədilə istifadə etmək və təhlükəsiz əraziyə giriş əldə etmək üçün digər boşluqlardan istifadə edə bilərlər. Bu metodun, əlbəttə ki, müəyyən məhdudiyyətləri var. Fotoşəkil çap edilməli və ya telefon ekranında göstərilməli, biometrik terminaldakı istilik sensorları söndürülməlidir. Bununla belə, bu üsul hələ də ciddi təhlükə yaradır”, - deyə Kaspersky-nin kibertəhlükəsizlik üzrə mütəxəssisi Georgi Kiquradze bildirir.
Biometrik məlumatların oğurlanması, arxa qapıların (gizli müdaxilə üsulu) quraşdırılması. Digər boşluqlar qrupu (CVE-2023-3940) potensial hücumçuya sistemdəki istənilən fayla giriş əldə etmək və onu oradan çıxarmaq imkanı verir. Bu o deməkdir ki, təcavüzkarlar həssas istifadəçi biometriklərinə və şifrə toplularına giriş əldə edə və sonradan korporativ hesab məlumatlarını ələ keçirə bilərlər. Bununla belə, oğurlanmış biometrik məlumatları aydınlaşdırmaq olduqca çətin olaraq qalır.
Digər boşluqlar qrupu (CVE-2023-3941) biometrik oxucunun məlumat bazasında dəyişikliklər etməyə imkan verir. Beləliklə, təcavüzkarlar öz məlumatlarını, məsələn, fotoşəkilləri ona yükləyə, yəni müstəqil olaraq özlərini təsdiqlənmiş istifadəçilər siyahısına əlavə edə və sonra turniket və ya qapılardan keçə bilərlər. Bu boşluqlar qrupu həm də icra edilə bilən faylları dəyişməyə imkan verir ki, bu da potensial olaraq arxa qapı yaratmağa imkan verir.
Digər iki boşluq qrupu (CVE-2023-3939, CVE-2023-3943) cihazda ixtiyari əmrlərin və ya kodun icrasına imkan verir və təcavüzkara ən yüksək imtiyazlarla tam nəzarət imkanı təqdim edir. Bu o deməkdir ki, cihaz digər şəbəkə qovşaqlarına hücumlar etmək üçün istifadə edilə bilər, bu isə bütün korporativ infrastrukturun risk altına düşməsi deməkdir.
ZKTeco biometrik terminallarında zəiflik növləri haqqında daha ətraflı buradan oxuya bilərsiniz.
Sadalanan boşluqlardan üzərindən həyata keçirilən hücumların qarşısını almaq üçün Kaspersky bu cür terminal modellərindən istifadə edən müəssisələrə tövsiyə edir:
- onları ayrıca şəbəkə seqmentinə ayırın;
- güclü administrator şifrələrindən istifadə edin, standart şifrələri yenilədiyinizdən əmin olun;
- cihazın təhlükəsizlik parametrlərini yoxlayın və gücləndirin, təsadüfi fotoşəkildən vasitəsilə avtorizasiyanı önləmək üçün biometrik terminalda istilik sensorlarını işə salın;

https://innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_176ca3314ce104da37ada3a2e_o.jpg
«Лаборатория Касперского» выявила многочисленные уязвимости в биометрическом терминале международного производителя ZKTeco. Они могут быть использованы для обхода системы контроля доступа и физического проникновения в охраняемые места, а также для кражи биометрических данных, внесения изменений в базы и установки бэкдоров.
Биометрические считыватели, о которых идёт речь, широко используются в самых разных отраслях по всему миру — от атомных электростанций и производств до офисов и организаций сферы здравоохранения. Они поддерживают четыре способа аутентификации пользователя: биометрический (с помощью лица), по паролю, электронному пропуску или QR-коду. В них могут храниться биометрические данные тысяч людей. Эксперты «Лаборатории Касперского» сгруппировали все найденные уязвимости и зарегистрировали их, предварительно сообщив о них производителю.
Уязвимость, позволяющая злоумышленникам получать физический доступ в закрытые зоны (CVE-2023-3938). Одна из групп уязвимостей может быть использована для кибератак на основе SQL-инъекции. Злоумышленники могу внедрить данные в QR-код для доступа в те места, куда не попасть без авторизации. Если терминал начнёт обрабатывать запрос, содержащий такой вредоносный QR-код, база данных ошибочно идентифицирует его как исходящий от последнего авторизованного легитимного пользователя. Таким образом атака с использованием этого типа уязвимостей даёт возможность получать несанкционированный доступ к терминалу и физически попадать в закрытые зоны.
«Помимо замены QR-кода, существует ещё одна потенциальная возможность „обмануть“ систему и получить доступ в закрытые охраняемые зоны. Если злоумышленник получит доступ к базе данных устройства, он может использовать другие уязвимости, чтобы скачать фотографию легитимного пользователя, распечатать её и использовать для обмана камеры устройства, чтобы получить доступ в охраняемую зону. Этот метод, конечно, имеет определённые ограничения. Фотография обязательно должна быть распечатана или выведена на экран телефона, а тепловые датчики на биометрическом терминале — отключены. Однако такой метод всё равно представляет собой серьёзную угрозу», — комментирует Георгий Кигурадзе, эксперт по кибербезопасности в «Лаборатории Касперского».
Кража биометрических данных, установка бэкдоров. Другая группа уязвимостей (CVE-2023-3940) предоставляет потенциальному злоумышленнику доступ к любому файлу в системе и возможность извлечь его. Это означает, что атакующие могут получить доступ к конфиденциальным биометрическим данным пользователей и хэшам паролей, а в дальнейшем компрометировать корпоративные учётные данные. Однако интерпретация украденных биометрических данных остаётся крайне сложной задачей.
Ещё одна группа уязвимостей (CVE-2023-3941) позволяет вносить изменения в базу данных биометрического считывателя. Таким образом злоумышленники могут загружать в неё собственные данные, например фотографии, то есть самостоятельно добавлять себя в список авторизованных пользователей и затем проходить через турникеты или двери. Также эта группа уязвимостей позволяет заменять исполняемые файлы, что потенциально делает возможным создание бэкдора.
Другие две группы уязвимостей (CVE-2023-3939, CVE-2023-3943) позволяют выполнять произвольные команды или код на устройстве, предоставляя злоумышленнику полный контроль с наивысшим уровнем привилегий. Это означает, что устройство может быть использовано для проведения атак на другие сетевые узлы, а значит, под угрозой находится вся корпоративная инфраструктура.
Более подробно о видах уязвимостей в биометрических терминалах ZKTeco можно прочитать по ссылке.
Для предотвращения атак с использованием перечисленных уязвимостей «Лаборатория Касперского» советует предприятиям, где используются такие модели терминалов:
- выделить их в отдельный сегмент сети;
- использовать надёжные пароли администратора, обязательно заменить установленные по умолчанию;
- проверить и усилить настройки безопасности устройства, включить тепловые датчики на биометрическом терминале, чтобы избежать авторизации по случайной фотографии;