https://innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_07c0498579dc3d088b868964e_o.jpg
Ölkəmizi beynəlxalq fənn olimpiadalarında təmsil edəcək şagirdlərin müsabiqələrə hazırlıq prosesi intensiv şəkildə davam edir. Bu məktəblilərə dəstək olmaq məqsədilə “Azercell”, Elm və Təhsil Nazirliyi və Təhsil İnstitutunun əməkdaşlığı çərçivəsində müxtəlif hazırlıq proqramları təşkil olunur.
Bu dəfə təlimlər Avropa Qızlar İnformatika Olimpiadası (21-27 iyul, Niderland), Yeniyetmələrin Avropa İnformatika Olimpiadası (16-22 avqust, Moldova) və Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasına (1-8 sentyabr, Misir) qatılmağa hazırlaşan məktəbliləri əhatə edib. Bir həftə davam edən “İnformatika kampı” İ.Əfəndiyev adına Elitar Gimnaziyada baş tutub.
Qeyd edək ki, məşğələlərə Bakı ilə yanaşı, respublikanın müxtəlif bölgələrindən həm yuxarı yaş qrupuna aid olan 10-11-ci sinif şagirdləri, həm də aşağı yaş qrupunu təmsil edən 8-9-cu sinif şagirdləri qatılıblar. Təlim çərçivəsində məktəblilər hər gün beynəlxalq olimpiada formatında təşkil olunan yarışlara qoşulub, eyni zamanda məsələlərin ətraflı izahı və yeni mövzuların müzakirəsi yer alan sessiyalarda iştirak ediblər.
Xatırladaq ki, 2017-ci ildən etibarən məktəblilərimizin beynəlxalq fənn olimpiadalarına hazırlıq prosesi “Azercell Telekom” MMC-nin dəstəyi ilə həyata keçirilir. Bu müddət ərzində Azərbaycanın bölgə və paytaxt məktəblərində təhsil alan şagirdlərimiz fərqli yaş qrupları üzrə müxtəlif miqyaslı proqramlaşdırma müsabiqələrində ümumilikdə 70 medal qazanıblar.

https://innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_07c0498579dc3d088b868964e_o.jpg
The schoolchildren who will represent our country in International Olympiads are continuing their intensive preparations. In support of these efforts, Azercell, in collaboration with the Ministry of Science and Education and the Institute of Education, is conducting regular preparation programs for them.
This time, training sessions were organized for the schoolchildren preparing for the European Girls' Olympiad in Informatics (July 21-27, the Netherlands), the European Junior Olympiad in Informatics (August 16-22, Moldova), and the International Olympiad in Informatics (September 1-8, Egypt). The week-long "Informatics Camp" was held at the Elite Gymnasium named after I. Efendiyev.
The educational sessions included schoolchildren from Baku and various regions of the republic, consisting of 10th-11th graders in the upper age group and 8th-9th graders in the lower age group. The students participated in mock tests and Olympiad-focused informatics sessions.
It is worth mentioning that “Azercell Telecom” LLC has been supporting the preparation process of our schoolchildren for international Olympiads since 2017. During this period, children from different regional and capital schools have won 70 medals in various programming competitions across different age groups.