https://innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_e1b1434716b7bf15399eb0f7f_o.jpg
Hazırda Günəş aktivliyi aşağı səviyyədədir, bir neçə oblastda Yerə demək olar ki, təsiri olmayan C sinif alışmalar olub. Günəşin diskinin cənub-qərb kənarında 27 iyun tarixində tac kütlə atılması müşahidə olunub. İyulun 1-də gecə saatlarında bunun Yerə zəif təsiri proqnozlaşdırılır.
Bakı Dövlət Universitetinin Fizika fakültəsinin Astrofizika kafedrasından verilən məlumata görə, geomaqnit sahə ümumiyyətlə sakit səviyyədə olacaq, 28-29 iyun tarixlərində qeyri-stabil hala keçəcək, iyunun 30-dan sakit səviyyəyə qayıdacaq. Geomaqnit aktivliyi göstərən Kp əmsalı 29 iyun tarixində sübh saatlarıda 3-4,8 intervalında dəyişəcək, saat 10.00-dan sonra isə 1,5-2,5 intervalında stabilləşəcək.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_e1b1434716b7bf15399eb0f7f_o.jpg
В настоящее время солнечная активность находится на низком уровне, произошли вспышки класса С, не повлиявшие на Землю. 27 июня состоялся выброс корональной массы. По прогнозам, в ночные часы 1 июля он окажет слабое воздействие на Землю.
По информации кафедры астрофизики физического факультета Бакинского государственного университета, геомагнитное поле будет находиться на спокойном уровне, 28-29 июня оно станет нестабильным, а с 30 июня вернется на спокойный уровень.
Коэффициент Кр, указывающий на геомагнитную активность, на рассвете 29 июня изменится в диапазоне 3-4,8, а после 10:00 стабилизируется в диапазоне 1,5-2,5.