https://innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_83f06281935ad366327224ea6_o.jpg
“Clarivate Analitics” Beynəlxalq İnformasiya Agentliyinin hesabatına əsasən, Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) “Web of Science” bazasında indekslənən “Applied and Computational Mathematics” jurnalının impakt faktoru 4.6, 5 illik orta impakt faktoru 3.0-dır.
Jurnal dünyada “Riyaziyyat, tətbiqi riyaziyyat” kateqoriyası üzrə Agentliyin JIF Rank siyahısında 331 beynəlxalq jurnal arasında 2-ci yerdə qərarlaşıb. Jurnal Avropa və MDB ölkələrində dərc olunan jurnalların JIF Rank siyahısında öz liderliyini qoruyur.
Qeyd edək ki, BDU-nun nəzdində Tətbiqi Riyaziyyat Elmi-Tədqiqat İnstitutunda nəşr olunan jurnal 2008-ci ildə “Science Citation Index Expanded” siyahısına daxil edilib.
Jurnalın redaksiya heyətinə dünyanın 20-yə yaxın ölkəsini təmsil edən tanınmış alimlər daxildir.
Jurnalın indiyədək nəşr olunmuş 62 nömrəsində dünyanın 50-dən çox ölkəsini təmsil edən müəlliflərin 600-dək məqaləsi dərc olunub. İldə dörd nömrəsi işıq üzü görən jurnalda müasir tətbiqi və hesablama riyaziyyatının aktual problemləri üzrə əldə olunmuş ən son elmi nəticələr dərc olunur.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_83f06281935ad366327224ea6_o.jpg
Согласно отчету Международного информационного агентства Clarivate Analytics, импакт-фактор журнала «Applied and Computational Mathematics» Бакинского государственного университета (БГУ), индексируемого в базе данных Web of Science, составляет 4.6, средний импакт-фактор за 5 лет – 3.0.
Издание заняло 2-е место среди 331 международного журнала в рейтинге JIF Rank агентства в категории «Математика, прикладная математика». Журнал сохраняет лидерство в рейтинге изданий JIF Rank, издаваемых в Европе и странах СНГ.
Следует отметить, что в 2008 году издание, выпускаемое в Научно-исследовательском институте прикладной математики при БГУ, вошло в список «Science Citation Index Expanded». В редакцию журнала входят известные ученые, представляющие около 20 стран мира. В 62-х номерах издания опубликовано около 600 статей авторов, представляющих более 50 стран мира. В журнале публикуются последние научные результаты, полученные по актуальным проблемам современной прикладной и вычислительной математики.