https://innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_45c1b17a7e52402f125574a70_o.jpg
Türkiyənin Ankara Sosial Elmlər Universitetinin nümayəndələri Bakı Dövlət Universitetində (BDU) sosiokənd sistemi və ekosistemin universitetlərdə tətbiqinə dair ikigünlük seminar keçirirlər.
Seminarın açılışında çıxış edən BDU-nun sosial məsələlər, tələbələrlə iş və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru Əliş Ağamirzəyev bildirib ki, sosial elmlər sahəsində hər iki universitet arasında səmərəli əməkdaşlıq mövcuddur. Ötən il BDU və Ankara Sosial Elmlər Universiteti arasında anlaşma memorandumu və “Erasmus+ K171” mübadilə proqramı imzalanıb. Memorandum çərçivəsində Ankara Sosial Elmlər Universiteti ilə birgə sosial elmi-tədqiqat layihələrinin həyata keçirilməsi qərara alınıb. BDU nümayəndə heyəti Ankara Sosial Elmlər Universitetinin Sosiokəndini ziyarət edib, təcrübəsini öyrənib. Əliş Ağamirzəyev keçirilən seminarın məqsədinin Ankara Sosial Elmlər Universitetinin sosiokənd sisteminin BDU-da tətbiqi imkanlarını araşdırmaq olduğunu deyib.
Ankara Sosial Elmlər Universitetinin Sosiokəndinin rəhbəri, professor Erdal Akdeve və Sosiokəndin əməkdaşı, professor Çetin Öndər BDU-nun müəllim və əməkdaşları üçün sosiokənd sistemi və ekosistemin universitetlərdə tətbiqinə dair təqdimat ediblər. Seminarda BDU-da innovasiya ekosistemi və texnoparkların qurulmasının vacibliyi vurğulanıb. İnnovasiya sahəsində kadr potensialının artırılması, təhsildə sosial innovasiya fəaliyyətinin dəstəklənməsi, innovativ ideyalarını inkişaf etdirmək üçün tələbələrə dəstək göstərilməsi ilə bağlı müzakirələr aparılıb.

https://innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_45c1b17a7e52402f125574a70_o.jpg
Представители Анкарского университета социальных наук проводят в Бакинском государственном университете (БГУ) семинар по внедрению системы социальных деревень и экосистемы в университетах.
Выступивший на открытии семинара проректор БГУ Алиш Агамирзаев сообщил, что между двумя вузами существует эффективное сотрудничество в области социальных наук. В прошлом году между БГУ и Анкарский университет социальных наук подписан меморандум о взаимопонимании и программа обмена Erasmus+ K171. В рамках меморандума было решено реализовать проекты социальных исследований совместно с Анкарским университетом социальных наук. Делегация БГУ посетила социальную деревню Анкарского университета социальных наук и ознакомилась с ее опытом. Алиш Агамирзаев сообщил, что целью семинара является изучение возможностей применения системы социодеревень Анкарского университета социальных наук в БГУ.
Руководитель социодеревни Анкарского университета социальных наук Эрдал Акдеве и сотрудник социодеревни Четин Ондер выступили с презентацией о применении системы социодеревень и экосистемы в университетах. На семинаре подчеркнута важность построения инновационной экосистемы и технопарков в БГУ. Были обсуждены вопросы повышения кадрового потенциала в сфере инноваций, поддержки социальной инновационной деятельности в образовании, оказания поддержки студентам в развитии инновационных идей.