https://innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_9366c65310fcea7c930c7c973_o.jpg
Tədbir Dövlət himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb, ölkəmizin azadlığı uğrunda həlak olan şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
BDU-nun rektoru Elçin Babayev məzunları təbrik edib, onlara gələcək həyatlarında uğurlar arzulayıb. Elçin Babayev Ümummilli Lider Heydər Əliyevin BDU-nun dünya şöhrətli məzunu olduğunu xatırladıb, bütün məzunları Ulu Öndərin miras qoyduğu dəyərləri yaşatmağa çağırıb: “Bu gün həyatınızda dönüş nöqtəsidir, siz qalib ölkənin vətəndaşları kimi məzun olursunuz. Qalib, suverenliyini tam bərpa etmiş ölkəmizdə quruculuq, yaradıcılıq işləri sizi gözləyir. Bu müqəddəs yolda uğur nəsibiniz olsun!”.
Rektor Kollecin gördüyü işləri, Universitet ilə sıx əməkdaşlığı yüksək qiymətləndirib, məzunların gələcəkdə bacarıqlı mütəxəssis kimi ölkəmizin tərəqqisində, cəmiyyətin inkişafında mühüm rol oynayacaqlarına əmin olduğunu bildirib.
Kollecin direktoru Səhər Orucova dövlətimizin təhsilə diqqət və qayğısından, bu tədris ilində görülən işlərdən söz açıb. O, BDU rəhbərliyinin hər zaman Kolleci diqqətdə saxladığını və Universitet ilə sıx əlaqədə fəaliyyət göstərdiklərini qeyd edib. Direktor bildirib ki, bu il kolleci 455 tələbə bitirir. Onlardan 257-si Azərbaycan, 198-u isə rus bölməsi üzrə təhsil alıb. 13 məzun təhsilini fərqlənmə diplomu ilə başa vurub: “Əminik ki, kollecin məzunları ən yüksək pillələrdə olacaq, Azərbaycanın parlaq gələcəyi naminə bir çox işlər həyata keçirəcəklər”.
Abşeron Rayon İcra Hakimiyyətinin (RİH) başçısının ictimai-siyasi və humanitar məsələlər üzrə müavini Gülnar Rəhimova, Yeni Azərbaycan Partiyasının Abşeron rayon təşkilatının sədri Abbas Əliyev, Abşeron RİH yanında İctimai Şuranın sədri, şəhid Elçin Həsənlinin anası Xatirə İsmayılova, valideyn Aynurə Axundzadə, məzun Pərvanə Məmmədzadə çıxışlarında əlamətdar gün münasibətilə məzunları təbrik edib, gənclərə gələcək həyatlarında uğurlar arzulayıb, onların müstəqil ölkəmizin hərtərəfli inkişafına layiqli töhfə verəcəklərinə əminliklərini söyləyiblər.
Kollecin ictimai həyatında xüsusi fəallıq nümayiş etdirən və təhsildə fərqlənən məzunlar diplom və təşəkkürnamələrlə təltif ediliblər.
Tədbir Kollec tələbələrinin və bir sıra incəsənət xadimlərinin çıxışlarından ibarət konsert proqramı ilə davam edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_9366c65310fcea7c930c7c973_o.jpg
В Экономико-гуманитарном колледже при Бакинском государственном университете проведен День выпускника.
Ректор БГУ Эльчин Бабаев поздравил выпускников, пожелал им успехов в дальнейшей жизни и напомнил, что общенациональный лидер Гейдар Алиев окончил БГУ. Эльчин Бабаев сказал: «Сегодня переломный момент в вашей жизни, вы заканчиваете обучение как граждане страны-победительницы. В нашей победоносной стране, полностью восстановившей свой суверенитет, вас ждут строительные и созидательные работы. Удачи вам на этом священном пути!». Ректор высоко оценил работу колледжа, тесное сотрудничество с университетом и выразил уверенность, что выпускники, как квалифицированные специалисты, сыграют важную роль в прогрессе страны и развитии общества.
Директор колледжа Сехер Оруджева подчеркнула внимание и заботу государства к сфере образования, работу, проделанной в этом учебном году. Она отметила, что руководство БГУ деятельность колледжа ставит во главу угла. Директор сообщила, что в этом году колледж заканчивают 455 студентов. Из них 257 человек учились в азербайджанском отделении, а 198 – в русском. 13 выпускников удостоены дипломов с отличием: «Мы уверены, что выпускники колледжа всегда будут на высоте и сделают многое для светлого будущего Азербайджана».
На мероприятии также выступили заместитель главы Исполнительной власти Абшеронского района Гюльнар Рагимова, председатель Абшеронской районной организации партии «Ени Азербайджан» Аббас Алиев, мать шехида Эльчина Гасанлы Хатира Исмайлова. От имени родителей высказалась Айнура Ахундзаде, от имени выпускников - Парвана Мамедзаде.
Выпускники, проявившие активность в общественной жизни колледжа и отличившиеся в учебе, награждены дипломами и благодарственными письмами.