https://innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_c45142a39268b98dfed1f6b5e_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) Təhsilin İnkişafı Fondunun təşkilatçılığı ilə IELTS imtahanında uğur qazanmış tələbələrin təltifolunma mərasimi keçirilib.
Mərasimdə çıxış edən BDU-nun rektoru Elçin Babayev qeyd edib ki, universitetlərin elmi-pedaqoji heyət üzvləri və təhsilalanların IELTS imtahanına təşviq edilməsini hədəfləyən layihənin icrasına 2022-ci ilin oktyabr ayından başlanılıb. Layihənin əsas məqsədi təhsilin keyfiyyətini, xarici dil biliklərinin səviyyəsini yüksəltməkdir. Rektor bunun tələbələr üçün böyük fürsət, dövlətin gənclərə qayğısının daha bir bariz nümunəsi olduğunu vurğulayıb: “Xarici dillərin, o cümlədən elm, inkişaf dili sayılan ingilis dilinin öyrənilməsi günün tələbidir. Bunu nəzərə alaraq BDU-da dövlət-özəl əməkdaşlığı formatında “You will speak” Dil Mərkəzi yaradılıb”.
Təhsilin İnkişafı Fondunun İdarə Heyətinin sədri Elnur Nəsibov isə bu layihənin tələbələrin inkişafı üçün böyük əhəmiyyət daşıdığını bildirib. O qeyd edib ki, 3 il əvvəl Təhsilin İnkişafı Fondu və Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyinin birgə icra etdiyi layihənin 6 tərəfdaş ali təhsil müəssisəsi (Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti, Azərbaycan Texniki Universiteti, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti və Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universiteti) vardı. Artıq Bakı Slavyan Universiteti, Bakı Mühəndislik Universiteti və Sumqayıt Dövlət Universiteti də layihəyə qoşulub. Layihə çərçivəsində IELTS imtahanında iştirak edən və yüksək bal toplayan 350-dək akademik heyət üzvü və tələbənin bu imtahan üzrə ödənişləri Təhsilin İnkişafı Fondu tərəfindən qarşılanır.
Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyinin (TKTA) İdarə Heyətinin sədri Tural Əhmədov imtahanda uğur qazanan tələbələri təbrik edib. O bildirib ki, elmi-pedaqoji heyətin və təhsilalanların dil biliklərinin yüksək olması onların özlərinin, təmsil etdikləri ali təhsil müəssisəsinin və ölkənin inkişafına fayda verir. Təsadüfi deyil ki, ötən il Dövlət Proqramı çərçivəsində 49 gəncimiz dünyanın ən yaxşı 10 universitetinə qəbul olunub.
Sonda BDU-nun IELTS imtahanında uğurlu nəticə göstərən 17 tələbəsinə müvafiq sertifikatlar təqdim olunub.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_c45142a39268b98dfed1f6b5e_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) прошла церемония награждения студентов, успешно сдавших экзамен IELTS.
Выступивший на церемонии, организованной Фондом развития образования, ректор БГУ Эльчин Бабаев отметил, что проект, направленный на продвижение экзамена IELTS в вузе, стартовал в октябре 2022 года. Целью проекта является повышение качества образования и уровня владения иностранным языком. Ректор подчеркнул, что это прекрасная возможность для студентов и еще один наглядный пример заботы государства о молодежи: «Изучение иностранных языков, в том числе английского, является потребностью времени. Учитывая это, в БГУ в формате государственно-частного сотрудничества создан Языковой центр «You will speak».
Председатель правления Фонда развития образования Эльнур Насибов отметил, что данный проект имеет большое значение для развития студентов. Он отметил, что 3 года назад проект, реализуемый совместно Фондом развития образования и Агентством по обеспечению качества в образовании, имел 6 вузов-партнеров. К проекту уже присоединились Бакинский славянский университет, Бакинский инженерный университет и Сумгайытский государственный университет. Оплата расходов по экзамену IELTS около 350 набравших высокие баллы преподавателей и студентов, осуществлено Фондом развития образования.
Председатель правления Агентства по обеспечению качества в образовании Турал Ахмедов отметил, что высокий уровень владения языками научно-педагогическими сотрудниками и студентами способствует развитию их самих, вуза, который они представляют, и страны. Неслучайно, что в прошлом году в рамках Государственной программы 49 молодых людей приняты в 10 лучших университетов мира.
В конце мероприятия 17 студентам БГУ, успешно сдавшим экзамен IELTS, вручены соответствующие сертификаты.