https://innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_d8840be306dfe2f67fae94603_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin milli maraqlara söykənən effektiv iqtisadi siyasət kursu nəticəsində dağ-mədən sənayesinin qeyri-neft-qaz sektorunda payı gündən-günə daha da artır. Bu məqsədlə “AzerGold” QSC dağ-mədən sənayesinin inkişafı ilə bağlı qarşıya qoyulan vəzifələrin uğurla icra edilməsinə çalışır. Sahənin tərəqqisinə xidmət edən dövlət şirkəti, həmçinin qiymətli metalların yerli və beynəlxalq bazarlarda realizəsi ilə ölkə iqtisadiyyatına töhfələri verməyə davam edir.
Ötən 8 il ərzində “AzerGold” QSC qeyri-neft-qaz sektoru üzrə ixracatçı dövlət subyektləri sırasında ön pillələrdə qərarlaşmağa nail olub. Səhmdar Cəmiyyət 441,326 unsiya qızıl, 919,244 unsiya gümüşün hasilatı, 437,730 unsiya qızıl, 889,709 unsiya qızıl və gümüşün yerli və beynəlxalq bazarlarda satışını həyata keçirib. Bu satış əməliyyatları nəticəsində ölkə iqtisadiyyatına 1,274,094,914 manat vəsait cəlb edilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_d8840be306dfe2f67fae94603_o.jpg
Благодаря эффективному курсу основанной на национальных интересах экономической политики, проводимой Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым, доля горнодобывающей промышленности в ненефтегазовом секторе растет с каждым днем. В этой связи ЗАО «AzerGold» прилагает все усилия для успешного выполнения поставленных задач по развитию горнодобывающей промышленности. Способствуя развитию отрасли, государственная компания также продолжает вносить свой вклад в экономику страны за счет реализации драгоценных металлов на местных и международных рынках.
За последние 8 лет ЗАО «AzerGold» сумело занять лидирующие позиции среди государственных экспортеров ненефтегазового сектора. Акционерное общество добыло 441,326 унций золота и 919,244 унций серебра, а также реализовало на местных и международных рынках 437,730 унций золота и 889,709 унций серебра. В результате этих продаж в экономику страны было привлечено 1,274,094,914 манатов.