https://innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_e38dd76d5d0e98d9909d62cac_o.jpg
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) növbəti Məzun günü keçirilib. Bu, Ali Məktəbin bakalavriat səviyyəsi üzrə 8-ci, magistratura səviyyəsi üzrə 6-cı məzun buraxılışıdır.
Buraxılış mərasimində SOCAR-ın vitse-prezidentləri Ziba Mustafayeva və Zaur Qurbanov, Kommunikasiya məsələləri üzrə icraçı direktoru Aygün Hüseynova, ali məktəbin professor-müəllim və adminstrativ heyəti, eləcə də valideynlər iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov əlamətdar gün münasibətilə məzunları təbrik edərək onlara uğurlar arzulayıb. “Böyük qürurla vurğulamaq istərdim ki, Ali Məktəbimizin builki məzunları SOCAR-ın və ölkənin müxtəlif sənaye müəssisələrində, xarici şirkətlərdə, özəl və dövlət qurumlarında çalışır, dünyanın nüfuzlu universitetlərinə qəbul olur, təqaüd qazanır və təhsillərini davam etdirirlər”, - deyə rektor vurğulayıb.
Elmar Qasımovun sözlərinə görə, əldə olunan nailiyyətlər bir daha sübut edir ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin “Biz neft kapitalını insan kapitalına çevirməliyik” devizinin bariz nümunəsi olan, ölkə başçısının müvafiq Fərmanı ilə SOCAR-ın strukturunda yaradılan Bakı Ali Neft Məktəbi fəaliyyətə başladığı gündən yüksəkixtisaslı, ingilisdilli peşəkar kadrlar hazırlamaq missiyasını uğurla həyata keçirir.
Rektor Elmar Qasımov onu da vurğulayıb ki, BANM bütün məzunlara diplomları məhz Məzun Günündə təqdim etmək ənənəsinə bu il də sadiq qalır. Sonra SOCAR-ın vitse-prezidenti Ziba Mustafayeva çıxış edərək SOCAR prezidenti Rövşən Nəcəfin təbriklərini çatdırıb, həyatlarının yeni mərhələsində məzunlara uğurlar arzulayıb. SOCAR-ın sosial layihəsi olan Ali Məktəbin tələbələrinə yüksək keyfiyyətli təhsil verməklə yanaşı, onların işlə təminatına da xüsusi diqqət yetirildiyini söyləyib. Məzunların SOCAR da daxil olmaqla, bir sıra böyük yerli və xarici şirkətlərdə, dövlət müəssisələrində uğurla fəaliyyət göstərdiyini deyən Ziba Mustafayeva qeyd edib ki, bu il Bakı Ali Neft Məktəbindən ümumilikdə 268 tələbə məzun olur. Onlardan 23-ü Fərqlənmə diplomu ilə bitirir, 117 nəfəri isə xanımdır.
Daha sonra Ali Məktəbin Kimya mühəndisliyi ixtisasının məzunu Faiq Əliyev çıxışında BANM-də peşəkar kadr kimi yetişdiyini, burada aldığı bilik və bacarıqların həyatının növbəti mərhələsində böyük rol oynayacağını bildirib. Eləcə də 2024-cü il məzun buraxılışı üzrə Ali Məktəbin birincisi - “İlin tələbə”si, Kimya mühəndisliyi ixtisasının məzunu Aysu Zamanova adını fəxri kötüyə həkk edib. O, BANM-in məzunu olmaqdan qürur duyduğunu bildirib, mütəxəssis kimi yetişməsində, bilik və bacarıqlarının formalaşmasında böyük əməyi olan fədakar müəllimlərə və valideyninə təşəkkür edib. Ali Məktəbi Fərqlənmə ilə bitirən məzunlara, ixtisas birincilərinə, sonra hərbi xidmətə yollanacaq məzunlara diplomlar verilib. Məzunların diplomlarının təqdimatından sonra tədbir bədii hissə ilə davam etdirilib.
Qeyd edək ki, 2023/2024-cü tədris ilində Bakı Ali Neft Məktəbinin bakalavriat səviyyəsindən 169, magistratura səviyyəsindən 99 nəfər olmaqla, ümumilikdə 268 tələbə məzun olur. Məzunların 27 nəfəri isə SOCAR-ın Gənc İstedadlar Proqramının iştirakçısıdır. Bu tədris ilində bakalavriat səviyyəsi üzrə Neft-qaz mühəndisliyi ixtisasından 46, Kimya mühəndisliyi ixtisasından 56, Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisasından 37, İnformasiya təhlükəsizliyi ixtisasından 23 nəfər, eləcə də magistratura səviyyəsi üzrə mühəndislik ixtisaslarından 15, MBA proqramından isə 84 tələbə məzun olur.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_e38dd76d5d0e98d9909d62cac_o.jpg
It was the eighth Graduation Day for bachelor's degree graduates and the sixth - for master’s degree graduates.
The event began with the singing of the National Anthem of the Republic of Azerbaijan.
The graduation ceremony was attended by SOCAR’s Vice Presidents Ziba Mustafayeva and Zaur Gurbanov, SOCAR's Chief Communications Officer Aygun Huseynova, BHOS’s faculty and administrative staff, and parents.
Opening the event with a keynote speech, BHOS Rector Elmar Gasimov congratulated the graduates on a significant day and wished them success.
“I would like to stress with great pride that our students who have graduated this year work at various local industrial enterprises, including those of SOCAR, foreign companies, private and public institutions. Our graduates have also entered the prestigious universities across the world and have been awarded scholarships to continue their education. Our achievements once again prove that Baku Higher Oil School is a clear example of the successful realization of the slogan "We must turn oil capital into human capital!", proclaimed by the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev. BHOS, established within the structure of SOCAR by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan, since its inception, has been successfully fulfilling its mission of training highly qualified English-speaking specialists.”
The rector also noted that like in previous years, this year all BHOS graduates will traditionally be awarded diplomas on Graduation Day.
Speaking at the ceremony, SOCAR Vice President Ziba Mustafayeva conveyed congratulations of SOCAR President Rovshan Najaf and wished the graduates success in the new stage of their lives.
"In addition to providing quality education to the students of Baku Higher Oil School, which is a social project of SOCAR, special attention is paid to their employment. BHOS graduates successfully work in a number of large local and foreign companies, state enterprises, including SOCAR. A total of 268 students graduated from Baku Higher Oil School this year. Of those, 23 graduated with honors and 117 are girls".
Faig Aliyev, a graduate of the specialty "Chemical Engineering" of BHOS, noted in his speech that professional knowledge and skills he acquired at Baku Higher Oil School will play an important role in the next stage of his life.
After the speeches, Aysu Zamanova, a graduate of Chemical Engineering specialty, the best BHOS graduate of 2024, the Student of the Year, engraved her name on a symbolic tree stump. Aysu Zamanova said that she is proud to be a BHOS graduate. She thanked the university leadership and dedicated teachers who had contributed greatly to her becoming a highly qualified specialist.
This was followed by the ceremony of awarding diplomas to graduates. First, diplomas were awarded to the graduates who graduated with honors, became the best students in their specialties. Then, diplomas were awarded to the graduates who were going to join military service.
The event then continued with the artistic part.
It should be noted that in the 2023/2024 academic year, a total of 268 students graduated from Baku Higher Oil School, 169 of whom are bachelor's degree graduates and 99 - master's degree graduates. 27 graduates participated in SOCAR's Young Talents Program. In this academic year, 46 students majoring in Petroleum Engineering, 56 students majoring in Chemical Engineering, 37 students majoring in Process Automation Engineering and 23 students majoring in Information Security graduated from Baku Higher Oil School with a bachelor's degree. In this academic year, 15 students of engineering specialties and 84 students of the MBA program graduated from BHOS with a master's degree.