https://innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_e5f28ac22d1cd666cd58f4d17_o.jpg
ABB-nin yeni buraxılmış səhmlərinə abunə yazılışı davam edir. Artıq 9 mindən çox investor 11 mindən artıq sifariş yerləşdirib. Müsahibimiz ABB-nin yeni səhm emissiyasının anderrayteri olan “ABB İnvest” Şirkətinin direktoru Nadir Babazadədir.
- ABB-nin yeni səhmlərinə belə yüksək maraq nədən irəli gəlir?
- ABB-nin səhmləri kifayət qədər sərfəli investisiya alətidir. Bir tərəfdən, bu səhmlər yüksək dividend gəliri qazandırır, digər tərəfdən səhmlərin özünün də qiymətinin yaxın gələcəkdə artım potensialı böyükdür. ABB səhmdarlarına dividend ödənişi son illər ərzində bir neçə dəfə artaraq bir səhm üzrə 0,041 manata çatıb. Bu da səhmin nominal dəyərinin 15,1 faizini təşkil edir. Bunu da müşahidə edən və dəyərləndirən investorların sayı az deyil.
- ABB səhmlərini kimlər və necə əldə edə bilər?
- İstənilən fiziki və hüquqi şəxs ABB səhmlərini əldə edə bilər. Bir önəmli məlumatı bölüşüm. Bu günlərdə mediada elan edildiyi kimi, səhmlərə abunə yazılışı prosesinə artıq ölkəmizdəki digər banklar da qoşulub.
Beləliklə, ABB səhmlərini “ABB mobile” tətbiqi, ABB-nin və digər bankların filialları, ölkəmizdə fəaliyyət göstərən bütün investisiya şirkətləri vasitəsilə sifariş vermək olar.
- İnvestorlar səhmləri hansı qiymətlə ala bilərlər?
- Hələlik, yalnız səhmlərin ilkin təklif qiymətindən danışa bilərik. Bir səhmin nominal qiyməti 27 qəpikdir. Abunə yazılışı dövründə investorlar öz sifarişlərini 27 qəpik və ya daha yuxarı qiymətlə təqdim edə bilər. Sifarişdə qiymət nə qədər yuxarı göstərilsə, sifarişin təmin edilməsi ehtimalı da bir o qədər artır. Əgər abunə yazılışı dövründə toplanılan sifarişlərin həcmi əlavə buraxılan səhmlərin sayından, yəni 322 000 000 ədəd səhmdən çox olsa, o zaman daha yuxarı qiymətlə verilmiş sifarişlər ilk növbədə təmin ediləcək.
- Sifarişlər nə vaxtdan yerləşdiriləcək?
- Abunə yazılışı sentyabrın 10-da bitir. Abunə yazılışı bitdikdən sonra 2 iş günü ərzində yerləşdirmənin başlanma və başa çatma tarixi ilə bağlı elan veriləcək və toplanmış sifarişlər yerləşdiriləcək. Bu arada onu da qeyd edim ki, qanunvericiliyə görə, yerləşdirmə üçün maksimal müddət 7 iş günüdür.
- Yerləşdirmə hansı qaydada icra ediləcək?
- Abunə yazılışının müddətinin sonunda ABB-nin üstünlük hüququndan istifadə etmək niyyəti bildirmiş səhmdarlarının sifarişləri xaric olmaqla, bütün sifarişlər qiymətə görə sıralanmaqla icra ediləcək. Əgər toplanan sifarişlər üzrə alınan səhmlərin sayı təklif edilən səhmlərin sayından, yəni 322 000 000 ədəddən çox olsa, daha yüksək qiymətlə verilmiş sifarişlər ilk növbədə icra ediləcək. Eyni qiymətlə verilmiş sifarişlər isə sifariş üzrə alınan səhmlərin sayına görə mütənasib qaydada icra olunacaq.
- Sifarişi icra edilməyən investorların ödədikləri vəsaitlərin taleyi necə olacaq?
- Sifariş icra edilmədikdə, sifariş üzrə ödənilmiş məbləğ investorun bank hesabına geri qaytarılacaq. Bir mühüm məlumatı da diqqətə çatdırmaq istərdim. Nəzərə alaraq ki, səhmlərin dəyərini əvvəlcədən ödəyən investorların vəsaitləri 10 sentyabr tarixinə qədər ABB-də qalacaq, onların bu vəsaitlərindən də qazanmaları üçün ABB daha bir sərfəli fürsət yaradıb. Onlar 10 sentyabr tarixinə qədər ABB-də qalan vəsaitlərinə görə 7 faiz illik gəlirliliklə faiz qazancı əldə edirlər. Üstəlik, bu faiz gəliri investorlara əvvəlcədən ödənilir. Yerləşdirmənin nəticəsinə əsasən, səhm sifarişi icra olunanlara da, ABB səhmlərini əldə edə bilməyib vəsaiti geri qaytarılanlara da bu faiz gəliri ödənir.
- Abunə yazılışı və yerləşdirmə bitdikdən sonra ABB səhmlərini satmaq mümkündür?
- Bəli. Yerləşdirmə müddəti bitdikdən sonra əldə edilmiş səhmlər “ABB-İnvest” İnvestisiya Şirkəti QSC-yə və ya digər investisiya şirkətlərinə sifariş verilməklə satış həyata keçirilə bilər. Yaxın gələcəkdə səhmlərin “ABB mobile” vasitəsilə elektron formada satışı da mümkün olacaq.

Акции Банка ABB – выгодный инвестиционный инструмент
Акции Банка ABB – выгодный инвестиционный инструмент Акции Банка ABB – выгодный инвестиционный инструмент
Подписка на недавно выпущенные акции Банка ABB продолжается. Более 9 000 инвесторов уже разместили более 11 000 заказов.
Наш собеседник – Надир Бабазаде, директор компании ABB-Invest и андеррайтер недавно выпущенных акций Банка ABB.
– В чем причина такого высокого интереса к новым акциям Банка ABB?
– Акции Банка ABB являются выгодным инвестиционным инструментом. Во-первых, эти акции обеспечивают высокую дивидендную доходность. Во-вторых, цена акций имеет значительный потенциал роста в ближайшем будущем. Дивидендные выплаты акционерам Банка ABB за последние годы значительно возросли и достигли 0,041 маната на акцию, что составляет 15,1% от номинальной стоимости акции. Это привлекает внимание и вызывает интерес у многих инвесторов.
– Кто и как может купить акции Банка ABB?
– Акции могут приобрести как физические, так и юридические лица. Позвольте мне поделиться важной информацией. Как сообщается в СМИ, в процессе подписки на акции также участвуют другие банки нашей страны.
Таким образом, акции Банка ABB доступны для приобретения через мобильное приложение ABB-mobile, филиалы Банка ABB и других банков, а также через все инвестиционные компании, действующие на нашем рынке.
– По какой цене инвесторы могут купить акции?
– В настоящее время мы можем говорить только о цене первичного предложения акций. Номинальная цена одной акции составляет 0.27 AZN. В период подписки инвесторы могут размещать свои заказы по цене 0.27 AZN и выше. Чем выше цена в заявке, тем больше вероятность ее выполнения. Если объем заявок, собранных в период подписки, превышает количество дополнительно выпущенных акций, а именно 322 000 000 акций, то в первую очередь будут удовлетворены заявки, размещенные по более высокой цене.
– Когда будут размещены заказы?
– Подписка заканчивается 10 сентября. В течение двух рабочих дней после завершения подписки будет объявлена дата начала и окончания размещения, и собранные заказы будут размещены. Хочу также отметить, что согласно законодательству, максимальный срок размещения составляет семь рабочих дней.
– В каком порядке будет проходить размещение?
– По окончании периода подписки все заявки будут исполнены в порядке цены, за исключением заявок акционеров Банка ABB, выразивших намерение воспользоваться преимущественным правом. Если количество акций, полученных по совокупным заявкам, превышает количество предлагаемых акций, а именно 322 000 000 штук, в первую очередь будут исполнены заявки, размещенные по более высокой цене. Заявки, размещенные по одинаковой цене, будут исполнены пропорционально количеству акций, приобретенных по одному заказу.
– Что произойдет с деньгами, уплаченными инвесторами, чьи заявки не будут выполнены?
– В случае невыполнения заявки уплаченная сумма будет полностью возвращена на банковский счет инвестора. Обращаю ваше внимание на важную информацию: инвесторы, внесшие предоплату за акции, средства которых будут удержаны в Банке ABB до 10 сентября, смогут получить доход в размере 7 проц годовых на эти средства. Этот процентный доход будет выплачен заранее. По завершении размещения акций доход будет выплачен тем, чьи заказы на акции Банка ABB будут выполнены, а также инвесторам, чьи средства не были использованы для покупки акций и будут возвращены.
– Возможна ли продажа акций Банка ABB после подписки и размещения?
– Да. После завершения периода размещения приобретенные акции могут быть проданы через Инвестиционную компанию ЗАО «ABB-Invest» или другие инвестиционные компании. В ближайшем будущем акции также можно будет продавать в электронном виде через ABB-mobile.