https://innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_1851e311c4d5a36b79f18a0f9_o.jpg
Mütərəqqi beynəlxalq təcrübə əsasında fəaliyyətini uğurla davam etdirən “AzerGold” qiymətli metal hasilatçısından çoxprofilli mədən şirkətinə çevrilib. 8 il əvvəl 1 qızıl yatağı – «Çovdar» yatağı ilə fəaliyyətə başlayan “AzerGold” QSC bu gün çoxşaxəli fəaliyyət istiqamətlərinə malik olan şirkətə çevrilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin müvafiq sərəncamları ilə QSC-yə 2020-ci ildən etibarən əlvan metallarla yanaşı, qara metal filizi yataqları ilə bağlı vəzifələr həvalə edilib. 2021-ci ildən isə dövlət-özəl sektor tərəfdaşlığı modeli əsasında ölkəmizdə ilk dəfə sənaye əhəmiyyətli partlayıcı maddələrin istehsalı üzrə fəaliyyət təşkil edilib. Dövlətimizin artan etimadının nəticəsi olaraq Səhmdar Cəmiyətə hasilatın pay bölgüsü haqqında beynəlxalq müqavilədə Azərbaycan dövlətini təmsil etmək səlahiyyəti verilib, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi ilə birgə ölkə üzrə ümumi geoloji axtarış proqramının icrası tapşırılıb.

https://innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_1851e311c4d5a36b79f18a0f9_o.jpg
Успешно продолжая свою деятельность на основе передовой международной практики, «AzerGold» выросла из добытчика драгоценных металлов в многопрофильную горнодобывающую компанию. Начавшее свою деятельность 8 лет назад с единственного золотого месторождения – «Човдар», ЗАО «AzerGold» сегодня стало компанией, действующей в многочисленных направлениях.
Соответствующими указами Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, наряду с цветными металлами, с 2020 года на ЗАО возложены задачи, связанные с месторождениями черных металлов. А с 2021 года, на основе модели государственно-частного партнерства, в нашей стране впервые было организовано производство промышленных взрывчатых веществ. Вместе с растущим доверием нашего государства акционерному обществу было предоставлено право представлять Азербайджан в международном соглашении о разделе продукции, а также поручена реализация общенациональной программы геологической разведки совместно с Министерством экологии и природных ресурсов.