https://innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_88c60953318d249feca280b7f_o.jpg
Hesab məlumatları (login və şifrələr) təcavüzkarlar üçün cəlbedici hədəfdir. Onları oğurlamaq üçün təcavüzkarlar troyan stilerlər kimi zərərli proqramlardan və ya müxtəlif fişinq üsullarından istifadə edə bilərlər. Təkcə ötən il Azərbaycanda Kaspersky həlləri tərəfindən 945 min fişinq hücumunun qarşısı alınıb.
“Şifrə rəqəmsal təhlükəsizliyin vacib elementidir və o, həm fişinqdən, həm də müxtəlif zərərli proqramlardan qorunmalıdır. İstifadəçilər onu təhlükəsiz saxlamalı və mütəmadi olaraq dəyişməlidir. Fişinq tələlərinə düşməyin, şəxsi məlumatlarınızı daxil etdiyiniz bu və ya digər rəqəmsal kanalların həqiqiliyini hər zaman yoxlayın. Təşkilatlar və rəqəmsal xidmətlər üçün effektiv təhlükəsizlik həllinin köməyi ilə bütün rəqəmsal məlumatları, o cümlədən şifrələri etibarlı şəkildə qorumaq vacibdir”, - deyə Kaspersky-nin Azərbaycandakı rəsmi nümayəndəsi Müşviq Məmmədov bildirir.
Kaspersky şifrələrinizi düzgün qorumaq, saxlamaq və yeniləmək barədə tövsiyələri ilə bölüşür.
Hər hesaba özünəməxsus şifrə. Bu yanaşma bir hesab ələ keçirildikdə xoşagəlməz halların digər hesablara təsirinin qarşısını alacaq.
Şifrələr etibarlı olmalıdır. Şifrə nə qədər uzun olsa, bir o qədər yaxşıdır, məsələn, 12 simvol və ya daha çox. Fərqli ölçülərdə hərflər, rəqəmlər və xüsusi simvollardan ibarət olmağı daha yaxşıdır. Kombinasiyalarda real sözlər, adlar və ya yaddaqalan tarixlər, həmçinin “1234, password, qwerty” kimi hamının bilə biləcəyi variantlar olmamalıdır. Bəzi hallarda, hətta emojidən potensial olaraq şifrə kimi istifadə edilə bilər. Onlar Unicode standartının bir hissəsidir.
Təhlükəsiz saxlama. Şifrələri kağıza yazmağı və ya iş masasında mətn sənədlərində, həmçinin smartfonunuzda ekran görüntüləri kimi qeyd etməyi tövsiyə etmirik. Bu məqsədlər üçün xüsusi proqramlardan – şifrə menecerlərindən istifadə etmək daha etibarlı və rahatdır. Bu cür proqramlar istifadəçinin öz kibertəhlükəsizliyini təmin etmək üçün üzərinə düşən yükü əhəmiyyətli dərəcədə azaldır. Onlar mürəkkəb şifrələr yaradır, onları şifrələnmiş formada saxlayır və yeniləmə vaxtı gələndə xatırlatma edir. Sadalanan funksionallıqlar, məsələn, Kaspersky Password Manager-də mövcuddur. Bundan əlavə, proqram ekran görüntüləri və ya sənədlərin skanları kimi vacib faylları şifrələnmiş formada saxlaya bilər.
Cihazın qorunması. Cihaz zərərli proqram tərəfindən yoluxdurularsa və ya istifadəçi sosial mühəndislik üsullarından istifadə edən təcavüzkarın tələsinə düşərsə, hətta ən güclü şifrə də ələ keçə bilər. Buna görə də, smartfonlarda da daxil olmaqla bütün cihazlarda etibarlı təhlükəsizlik həllindən istifadə etmək vacibdir. Bu həll zərərli proqramın cihaza quraşdırılmasının qarşısını alacaq və istifadəçini fişinq linkinə keçid cəhdi zamanı xəbərdar edəcək.

https://innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_88c60953318d249feca280b7f_o.jpg
Учётные данные от аккаунтов (логины и пароли) — привлекательная мишень для злоумышленников. Для их кражи атакующие могут применять вредоносное ПО, например троянцы-стилеры, или различные приемы фишинга. Только за прошлый год в Азербайджане решениями «Лаборатории Касперского» было остановлено 945 тысяч фишинговых атак.
«Пароль — это важный элемент цифровой безопасности, и он нуждается в защите как от фишинга, так и от различных зловредов. Пользователям важно безопасно хранить его и регулярно менять. Не поддавайтесь на фишинговые уловки, всегда проверяйте аутентичность тех или иных цифровых каналов, где вы вводите свои личные данные. Организациям, цифровым сервисам важно надежно защищать все цифровые данные, в том числе пароли, с помощью эффективного защитного решения», — комментирует Мушвиг Мамедов, официальный представитель «Лаборатории Касперского» в Азербайджане.
«Лаборатория Касперского» делится советами о том, как правильно защищать, хранить и обновлять свои пароли.
Каждой учётной записи — свой уникальный пароль. Этот подход поможет в случае, если какая-либо учётная запись окажется скомпрометирована, в таком случае другие не будут затронуты.
Пароли должны быть надёжными. Чем длиннее пароль, тем лучше, например от 12 знаков и более. Ещё лучше, если он будет включать буквы в разном регистре, цифры и специальные символы. В комбинациях не должно быть реальных слов, имён или памятных дат, а также очевидных вариантов вроде 1234, password, qwerty. В некоторых случаях в качестве паролей потенциально можно использовать даже эмодзи — они входят в стандарт Unicode.
Безопасное хранение. Не рекомендуем записывать пароли на бумажке или оставлять в текстовых документах на рабочем столе, в виде скриншотов на смартфоне. Гораздо надёжнее и удобнее использовать для этих целей специальные программы — менеджеры паролей. Такие программы, по сути, уменьшают нагрузку на пользователя по обеспечению собственной кибербезопасности. Они сгенерируют сложные пароли, будут хранить их в зашифрованном виде, напомнят, когда придёт время обновить. Перечисленный функционал есть, например, в Kaspersky Password Manager. К тому же в приложении можно хранить в зашифрованном виде важные файлы: скриншоты или сканы документов.
Защита устройств. Даже самый надёжный пароль может оказаться скомпрометирован, если устройство окажется заражено вредоносной программой или пользователь попадётся на крючок злоумышленника, использующего приёмы социальной инженерии. Поэтому важно использовать надёжное защитное решение, в том числе на смартфонах. Такое решение не даст установить зловред и предупредит пользователя, если он попытается перейти по фишинговой ссылке.