https://innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_ab2c0c5850ada2881f4c45acd_o.jpg
“Azercell”in təşəbbüsü ilə yaradılan xidmət böhran və sosial təhlükəli vəziyyətdə yaşayan, fiziki və ya psixi zorakılıqla üzləşən qadınlara yardım edir
“Qadın Dəstək Xətti” 2024-cü ilin yanvar-iyun ayları üzrə hesabatını açıqlayıb. Xidmətə qeyd olunan dövrdə 412 müraciət daxil olub. Müraciətlər hüquqi yardım (163), boşanma (45), sosial-maddi rifah (39), məişət zorakılığı (34), sığınacaqla təmin olunma (21), əməyin istismarı (15), səhiyyə hüququnun təmin edilməsi (9), kiberbullinq (7) və digər mövzuları (79) əhatə edib.
Dəstək Xəttinin əsas məqsədi effektiv psixoloji, emosional və sosial dəstəyin təşviq edilməsi və zorakılıq qurbanlarının reabilitasiyası və cəmiyyətə reinteqrasiyasına kömək etməkdir. Bunun üçün onlar hüquq məsləhətxanalarına, reabilitasiya mərkəzlərinə, sığınacaqlara, hüquqi məsləhət verən QHT-lərə yönləndirilir.
“Qadın Dəstək Xətti”nə müraciət edənlər peşəkar işçi heyəti tərəfindən hüquqi, tibbi xidmətlərə çıxış, məşğulluqla bağlı məlumatlandırılma, həmçinin ailə və yaşayış şəraitinin qiymətləndirilməsi əsasında sosial dəstəklə təmin olunurlar. Eləcə də qadınlar mərkəzin psixoloqları, sosial işçi və hüquqşünasları tərəfindən icma əsaslı hüquq məsləhətxanalarına, reabilitasiya mərkəzlərinə, sığınacaqlara yönləndirilir, hüquqi məsləhət alırlar. Müraciətlər müvafiq dövlət qurumları, yerli strukturlar və sosial xidmət müəssisələri ilə əməkdaşlıq çərçivəsində həllini tapır.
“Azercell”in təşəbbüsü və dəstəyi ilə yaradılan “Qadın Dəstək Xətti” ağır psixoloji duruma düşən, böhran və sosial təhlükəli vəziyyətdə yaşayan, fiziki və ya psixi zorakılıqla üzləşən qadınlara hərtərəfli yardım göstərmək istiqamətində fəaliyyət göstərir. Layihə “Ümidli Gələcək” İctimai Birliyinin komandası tərəfindən icra edilir.
24 saat xidmət göstərən “Qadın Dəstək Xətti”nə 116111 qısa nömrəsi, “Facebook” və “Instagram” sosial şəbəkələri, həmçinin “Ümidli Gələcək” İctimai Birliyinin veb-saytındakı canlı çat vasitəsilə müraciət etmək olar.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_ab2c0c5850ada2881f4c45acd_o.jpg
Служба, созданная по инициативе Azercell, оказывает поддержку девушкам и женщинам, оказавшимся в кризисных и социально-опасных жизненных условиях, а также столкнувшимся с физическим или моральным насилием
Служба «Женская горячая линия» представила отчет о своей деятельности с января по июнь 2024 года. За указанный период в службу поступило 412 обращений. Обращения охватывали вопросы юридической помощи (163), развода (45), социально-материального благополучия (39), домашнего насилия (34), предоставления убежища (21), трудовой эксплуатации (15), обеспечения права на медицинскую помощь (9), кибербуллинг (7) и другие (79).
Обратившимся на «Женскую горячую линию» оказывается социальная поддержка на основе доступа к юридическим и медицинским услугам, информации о трудоустройстве, а также оценки семейно-бытовых условий профессиональными сотрудниками. Опытные психологи, социальные работники и юристы службы оказывали первичную помощь обратившимся женщинам, а при необходимости перенаправляли их в соответствующие государственные органы, общественные юридические консультации, реабилитационные центры, приюты и местные НПО, предоставляющие юридические консультации.
Созданная по инициативе и при поддержке Azercell «Женская горячая линия» оказывает поддержку девушкам и женщинам, оказавшимся в кризисных и социально-опасных жизненных условиях, а также столкнувшимся с физическим или моральным насилием. Проект реализуется командой Общественного объединения социальных инициатив «Ümidli Gələcək».
С круглосуточной службой «Женская горячая линия» можно связаться по короткому номеру 116111, через социальные сети Facebook и Instagram, а также онлайн-чат на сайте Общественного объединения.