https://innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_e87e2721f2cac6199c7c9630e_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Kimya fakültəsinin Analitik kimya kafedrasında 2024/2025-ci tədris ilindən etibarən ölkədə qida mühəndisliyi üzrə ixtisasli kadrların hazırlanması məqsədilə magistratura pilləsində yeni “Qida məhsullarının ekspertizası və marketinqi” ixtisaslaşması açılacaq. İxtisaslaşmada “Qida məhsullarının keyfiyyəti və təhlükəsizliyi”, “Bioloji xammal və qida məhsullarının ekspertizası”, “Qida məhsullarının analizinin müasir problemləri” və s. kimi fənlər üzrə tədris prosesi təşkil ediləcək.
Tədris zamanı magistrantlar qida məhsullarının ekspertizasına dair ümümi biliklərə yiyələnəcək, müasir dövrdə qida məhsullarını analiz etmək üçün fiziki, fiziki-kimyəvi, mikrobioloji analiz metodları, kimyəvi və orqanoleptik tədqiqat üsullarından geniş istifadə edəcəklər. Həmçinin qida məhsullarının analizində geniş istifadə olunan metodlar, onların praktik imkanları, qida məhsullarının təhlükəsizliyi üzrə milli və beynəlxalq proqramlarla, ekoloji təhlükəsizliyin normativ-hüquqi bazası ilə tanışlıq həyata keçiriləcək. Məhsulların mikroblarla çirklənməsinin mənbələrinin araşdırılması, qida məhsullarının istehsalı zamanı diqqət edilməli olan sanitar-epidemioloji nəzarət də ixtisaslaşmanın proqramına daxildir.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_e87e2721f2cac6199c7c9630e_o.jpg
В целях подготовки кадров в области пищевой инженерии на химическом факультете Бакинского государственного университета (БГУ) с 2024/2025 учебного года откроется новая специализация «Экспертиза и маркетинг пищевых продуктов». Учебный процесс на специализации будет организован по таким предметам, как «Качество и безопасность пищевых продуктов», «Экспертиза биологического сырья и пищевых продуктов», «Современные проблемы анализа пищевых продуктов» и др.
Магистранты получат общие знания в области экспертизы продуктов, будут использовать физические, физико-химические, микробиологические методы анализа, химические и органолептические методы исследования для анализа продуктов. Магистрантов ознакомят с методами, используемыми при анализе продуктов, их практическими возможностями, программами по пищевой безопасности, нормативно-правовой базой экологической безопасности. Исследование источников микробного загрязнения продукции, санитарно-эпидемиологический контроль при производстве пищевой продукции также входят в программу специализации.