https://innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_179e1d24bfaf9fc5386f5bde4_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Ekologiya və torpaqşünaslıq fakültəsində 2024/2025-ci tədris ilindən magistratura pilləsində "Şəhər kadastrı" ixtisaslaşması üzrə mütəxəssislərin yetişdirilməsinə başlanılacaq.
Şəhər kadastrı - şəhərin fəaliyyəti və təminatı, buradakı obyektlərin hüquqi, təbii, iqtisadi və təsərrüfat vəziyyəti üzrə ümumi məlumatların nizama salınmasıdır. Şəhər kadastrı istifadəçilərə kadastr məlumatlarının verilməsi, qeydiyyatı, qorunub saxlanılması, emalı, təhlili, toplanması, yerləşdirilməsini təmin edən təşkilati quruluşa malikdir.
Vətən müharibəsindəki qələbədən sonra Şərqi Zəngəzur və Qarabağ iqtisadi rayonlarında düşmən qüvvələri tərəfindən dağıdılmış şəhərlərimizin bərpası və yenidən qurulması indiki dövrdə şəhər təsərrüfatı sisteminə yeni yanaşma ("ağıllı şəhər", "ağıllı nəqliyyat", "yaşıl enerji" və s.) tələb edir. "Şəhər kadastrı" ixtisaslaşması üzrə yetişən, ekologiya, yerquruluşu, torpaqşünaslıq, daşınmaz əmlakın kadastrı, ətraf mühitin mühafizəsi və s. ilə bağlı elmi-nəzəri əsasları mənimsəyən kadrların işğaldan azad edilmiş ərazilərin quruculuğunda iştirakı mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
İri nəqliyyat dəhlizlərinin ("Bir kəmər, bir yol") ölkəmizin ərazisindən keçməsi, investisiyaların əsasən şəhər təsərrüfatı sisteminə yönəldilməsi, iri və məhəlli Sənaye Parklarının yaradılması, şəhər təsərrüfatı ilə bağlı xarici-inteqrativ əlaqələrin genişləndirilməsi də "Şəhər kadastrı" ixtisaslaşması üzrə kadr hazırlığının vacibliyini şərtləndirən amillərdəndir.
"Şəhər kadastrı" ixtisaslaşmasının magistrantları təhsil aldıqları müddətdə BDU-da, Əmlak Məsələləri Dövlət Xidməti, Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin struktur bölmələrində, "Azərkosmos" ASC-də, eləcə də müxtəlif təyinatlı idarə, müəssisə və təşkilatlarda təcrübə toplamaq imkanlarına malik olacaqlar.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_179e1d24bfaf9fc5386f5bde4_o.jpg
С 2024/2025 учебного года на факультете экологии и почвоведения Бакинского государственного университета (БГУ) начнется подготовка специалистов по специализации «Городской кадастр».
Городской кадастр – это организация общей информации о деятельности и состоянии города, правовом, природном, экономическом и экономическом состоянии находящихся здесь объектов. Городской кадастр имеет структуру, обеспечивающую предоставление, регистрацию, сохранение, обработку, анализ, сбор и размещение кадастровых данных.
Восстановление и реконструкция наших городов в Восточно-Зангезурском и Карабахском экономических районах требует нового подхода к системе городского хозяйства («умный город», «умный транспорт», «зеленая энергетика» и т.д.). Кадры по специализации «Городской кадастр», экологии, топографии, почвоведению, кадастру недвижимости, охране окружающей среды сыграют большую роль в реконструкции освобожденных территорий. Прохождение транспортных коридоров («Один пояс, один путь») по территории нашей страны, направление инвестиций в систему городского хозяйства, создание Промышленных парков, расширение внешнеинтеграционных связей, связанных с городским хозяйством, также определяют важность подготовки кадров по специализации «Городской кадастр».
Магистранты специализации будут иметь возможность получить опыт работы в БГУ, Государственной службе по вопросам имущества, Комитете градостроительства и архитектуры, ОАО «Азеркосмос», а также в различных специализированных учреждениях, предприятиях и организациях.