https://innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_988d9ee8c4d35f0d61d22066c_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Sosial elmlər və psixologiya fakültəsində 2024/2025-ci tədris ilindən “Korreksiyaedici təlimin metodları və metodologiyası” ixtisaslaşması üzrə yeni magistr proqramı həyata keçiriləcək.
Bu ixtisaslaşma korreksiyaedici təlim və digər pedaqoji sahələr üzrə bakalavriatura səviyyəsini bitirən məzunlara böyük imkanlar yaradır. Sağlamlıq imkanları məhdud şəxslərin yaşından və sosial mənsubiyyətindən asılı olmayaraq xüsusi metodlar əsasında vəziyyətinin təyin edilməsi, müalicə və reabilitasiyası üzrə pedaqoji-psixoloji yardımın göstərilməsi yollarını öyrənmək olduqca vacibdir.
Bu ixtisaslaşmanı seçən magistrantlar ilk növbədə öyrənmə çətinliyi olan uşaqlarla korreksiyaedici işin metodoloji əsaslarını, psixoloji və pedaqoji xüsusiyyətlərini, autizmli, dayaq-hərəkət sistemi funksiyaları pozulmuş, ağır fiziki və əqli inkişaf qüsuru, eşitmə, nitq pozğunluğu, görmə imkanları məhdud olan uşaqlar, onların ailələri, psixi inkişafında geriliyi olan şəxslərlə işin metodlarını öyrənirlər.

https://innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_988d9ee8c4d35f0d61d22066c_o.jpg
С 2024/2025 учебного года на факультете социальных наук и психологии Бакинского государственного университета (БГУ) будет реализована новая магистерская программа по специализации «Методы и методология коррекционного обучения».
Эта специализация предоставит большие возможности выпускникам, получившим степень бакалавра в области коррекционного обучения и других областях. Очень важно изучить способы определения состояния, оказания педагогической и психологической помощи по лечению и реабилитации лиц с ограниченными возможностями.
Магистранты в первую очередь изучат основы методологической работы коррекционной работы с детьми с трудностями в обучении, их психолого-педагогические особенности, освоят методы работы с детьми с аутизмом, нарушениями функций опорно-двигательного аппарата, тяжелыми физическими и умственными недостатками, нарушениями слуха, речи, зрения, членами их семей, с отсталыми в психологическом развитии людьми.