https://innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_999d0967746ccffefba8e00fa_o.jpg
“İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlığı Qoruğu İdarəsinin təşəbbüsü ilə yaradılan Tarixi Abidələrin Bərpası Məktəbi (Mak’TAB) UNESCO-nun himayəsi altında fəaliyyət göstərən Asiya və Sakit Okean Regionu üçün Ümumdünya İrs Təlim və Tədqiqat İnstitutunun təsis etdiyi beynəlxalq müsabiqənin qalibi olub. “Ümumdünya İrs Təhsilində İnnovativ Nümunələr üçün Qlobal Mükafatlar” müsabiqəsinin “Star of Discovery” kateqoryası üzrə mükafata layiq görülən Mak’TAB, dünya üzrə 100-dən çox iştirakçı arasından seçilib.
Mükafatın təqdimetmə mərasimi Hindistanda UNESCO-nun Ümumdünya İrs Komitəsinin 46-cı sessiyası çərçivəsində təşkil olunan tədbirdə baş tutub. Bununla yanaşı, eyni tədbirdə Tarixi Abidələrin Bərpası Məktəbi ilə bağlı təqdimat keçirilərək, Mak’TAB qonaqlara “Nümunəvi keys” qismində göstərilib.
Mak’TAB “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsi, Mədəniyyət Nazirliyi, Elm və Təhsil Nazirliyi, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, Dövlət Turizm Agentliyi və Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti tərəfindən həyata keçirilən birgə işlərə dəstək göstərmək məqsədilə yaradılıb. Tarixi Abidələrin Bərpası Məktəbi Azərbaycanda bərpaçıları təlimə cəlb edərək, onlara tarixi abidələrin bərpası istiqamətində əlavə biliklər verir.
Qeyd edək ki, Ümumdünya İrs Təhsilində İnnovativ Nümunələr üçün Qlobal Mükafatlar (“Global Awards for World Heritage Education Innovative Cases – AWHEIC) 2022-ci ildə Ümumdünya İrs Konvensiyasının 50-ci ildönümünü qeyd etmək məqsədilə təsis olunub. Müsabiqənin əsas təşkilatçısı Çin Xalq Respublikasının UNESCO üzrə Milli Komissiyasıdır. Məqsəd dünya üzrə xüsusi əhəmiyyətə malik irs təhsili nümunələrini seçmək və qlobal irs təhsili üzrə peşəkarların dialoqu və təcrübə mübadiləsi üçün beynəlxalq platforma təmin etməkdir.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_999d0967746ccffefba8e00fa_o.jpg
«Школа реставрации исторических памятников» - Мак'ТАБ, созданная по инициативе Управления Государственного Историко-Архитектурного Заповедника «Ичеришехер», стала победителем международной премии, учрежденной Учебным и научно-исследовательским институтом всемирного наследия для Азии и Тихоокеанского региона, действующего под эгидой ЮНЕСКО. Мак’ТАБ, удостоенный награды «Star of Discovery» на конкурсе «Глобальные награды за инновационные примеры в образовании в области всемирного наследия», был выбран из более чем 100 кандидатов со всего мира.
Церемония вручения награды состоялась на мероприятии в рамках 46-й сессии Комитета всемирного наследия ЮНЕСКО, проходившей в Индии. Кроме того, в рамках этого события была проведена презентация Школы реставрации исторических памятников, где Мак’ТАБ был представлен аудитории как «Образцовый случай».
Мак’ТАБ был создан Управлением Государственного Историко-Архитектурного Заповедника “Ичеришехер”, Министерством Культуры, Министерством Науки и Образования, Государственным Комитетом Градостроительства и Архитектуры, Государственным агентством по туризму и Азербайджанским Университетом Архитектуры и Строительства с целью выразить свою поддержку многочисленным проектам, выполняемым совместными усилиями и инициативой. Цель – обучить реставраторов в Азербайджане и привить дополнительные знания в области восстановления исторических памятников.
Премия «Глобальные награды за инновационные примеры в образовании в области всемирного наследия» была учреждена в честь 50-летия Конвенции о всемирном наследии в 2022 году, и в настоящее время главным организатором конкурса является Национальная комиссия Китайской Народной Республики по делам ЮНЕСКО. Основная цель награды — выбрать примеры современного образцового образования в области наследия со всего мира и предоставить международную платформу обмена опытом для профессионалов в данной сфере.