https://innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_999d0967746ccffefba8e00fa_o.jpg
“İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlığı Qoruğu İdarəsinin təşəbbüsü ilə yaradılan Tarixi Abidələrin Bərpası Məktəbi (Mak’TAB) UNESCO-nun himayəsi altında fəaliyyət göstərən Asiya və Sakit Okean Regionu üçün Ümumdünya İrs Təlim və Tədqiqat İnstitutunun təsis etdiyi beynəlxalq müsabiqənin qalibi olub. “Ümumdünya İrs Təhsilində İnnovativ Nümunələr üçün Qlobal Mükafatlar” müsabiqəsinin “Star of Discovery” kateqoryası üzrə mükafata layiq görülən Mak’TAB, dünya üzrə 100-dən çox iştirakçı arasından seçilib.
Mükafatın təqdimetmə mərasimi Hindistanda UNESCO-nun Ümumdünya İrs Komitəsinin 46-cı sessiyası çərçivəsində təşkil olunan tədbirdə baş tutub. Bununla yanaşı, eyni tədbirdə Tarixi Abidələrin Bərpası Məktəbi ilə bağlı təqdimat keçirilərək, Mak’TAB qonaqlara “Nümunəvi keys” qismində göstərilib.
Mak’TAB “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsi, Mədəniyyət Nazirliyi, Elm və Təhsil Nazirliyi, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, Dövlət Turizm Agentliyi və Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti tərəfindən həyata keçirilən birgə işlərə dəstək göstərmək məqsədilə yaradılıb. Tarixi Abidələrin Bərpası Məktəbi Azərbaycanda bərpaçıları təlimə cəlb edərək, onlara tarixi abidələrin bərpası istiqamətində əlavə biliklər verir.
Qeyd edək ki, Ümumdünya İrs Təhsilində İnnovativ Nümunələr üçün Qlobal Mükafatlar (“Global Awards for World Heritage Education Innovative Cases – AWHEIC) 2022-ci ildə Ümumdünya İrs Konvensiyasının 50-ci ildönümünü qeyd etmək məqsədilə təsis olunub. Müsabiqənin əsas təşkilatçısı Çin Xalq Respublikasının UNESCO üzrə Milli Komissiyasıdır. Məqsəd dünya üzrə xüsusi əhəmiyyətə malik irs təhsili nümunələrini seçmək və qlobal irs təhsili üzrə peşəkarların dialoqu və təcrübə mübadiləsi üçün beynəlxalq platforma təmin etməkdir.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_999d0967746ccffefba8e00fa_o.jpg
The ‘School of Restoration of Historical Monuments’ - Mak'TAB, initiated by the Administration of State Historical-Architectural Reserve ‘Icherisheher’, has won the global award lunched by the World Heritage Institute of Training and Research in Asia and the Pacific (WHITRAP) under the auspices of UNESCO. Mak’TAB, recognized in the “Star of Discovery” category of the “2024 Global Awards for World Heritage Education Innovative Cases’ competition, has been selected from over 100 nominees worldwide.
The award presentation ceremony took place at the side-event, organised during UNESCO's 46th session of the World Heritage Committee in India. Furthermore, the event included a presentation on the ‘School of Restoration of Historical Monuments’, where Mak’TAB was showcased to the audience as an “Exemplary Case.”
Mak'TAB was founded through collaborative efforts led by the Administration of State Historical-Architectural Reserve ‘Icherisheher’, Ministry of Culture, Ministry of Education and Science, State Committee for Urban Planning and Architecture, State Tourism Agency, and Azerbaijan Architecture and Construction University. The initiative aims to support various activities and attract restorers in Azerbaijan to training programs aimed at enhancing their expertise in historical monument restoration.
Established in 2022 to commemorate the 50th anniversary of the World Heritage Convention, the ‘Global Awards for World Heritage Education Innovative Cases’ (AWHEIC) are currently organised by the National Commission of the People's Republic of China for UNESCO. The primary aim of the competition is to highlight exemplary educational initiatives of global heritage significance and foster an international platform for heritage education professionals to collaborate and exchange experiences.