https://innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_a4571f30b7312e2325090e2c2_o.jpg
Ölkənin birinci bankı Kapital Bank-ın baş sponsorluğu, Kiçik və Orta Biznes Subyektləri və Klublarının Assosiasiyasının (KOBSKA) təşkilatçılığı, “Azercosmos”, “4-cü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi” və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin tabeliyində yaradılan “İnnovasiyalar Mərkəzi”nin rəsmi tərəfdaşlığı ilə ölkəmizdə ilk “iFest- İnnovasiya və Texnologiya” festivalı keçirilib.
Layihənin əsas məqsədi texnologiya şirkətləri ilə gənclər arasında yeni əlaqələrin qurulması, startapların inkişafına dəstək olmaq, onların maliyyə imkanlarına çıxışını təmin etmək və ideaların nümayişini həyata keçirməkdir. Qeyd edək ki, festival ölkəmizin ev sahibliyi etdiyi BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına(COP29)-a həsr olunub və “Yaşıl texnologiya – yaşıl dünya naminə” şüarı altında baş tutub. Tədbir çərçivəsində müxtəlif maraqlı fəaliyyətlər, startapların təqdimatı, investor görüşləri, texnologiya şirkətlərinin sərgisi, eləcə də əyləncəli şou proqramlar keçirilib.
Silsilə xarakter daşıyan festivalda “Gələcəyin İnnovasiyası: Texnologiyaya istiqamət verən Trendlər və Strategiyalar” və “COP29 və İnnovasiya: Dayanıqlı Gələcək üçün İnnovativ Həllər” mövzularında iki panel müzakirələri aparılıb. Kapital Bank-ın kiçik və orta sahibkarlarla iş departamentinin satış şöbəsinin müdiri Rəşad Babayev ilk panelin çıxışçıları arasında müzakirələrdə iştirak edib.
Qeyd edək ki, “iFest-İnnovasiya və Texnologiya” festivalı silsilə xarakter daşıyır və növbəti illərdə də keçirilməsi planlaşdırılır.

https://innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_a4571f30b7312e2325090e2c2_o.jpg
Organized by The Association of Small and Medium Business Entities and Clubs (KOBSKA), and officially partnered by “Azercosmos,” the “Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution,” and the “Innovation Center,” under the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan. This event marks the first “iFest-Innovation and Technology” festival in our country.
The primary goal of the project is to establish new connections between technology companies and young people, support the development of startups, facilitate their access to financial resources, and showcase innovative ideas. Notably, the festival is dedicated to COP29 hosted by our country, under the slogan “Green Technology for a Green World.” The event featured various engaging activities, startup presentations, investor meetings, exhibitions of technology companies, and entertaining shows.
The festival included two panel discussions: “Innovation of the Future: Trends and Strategies Shaping Technology” and “COP29 and Innovation: Innovative Solutions for a Sustainable Future.” Rashad Babayev, Head of the Sales Divison of SME at Kapital Bank participated as a speaker in the first panel discussion.
It is worth noting that the “iFest-Innovation and Technology” festival is a series of events and is planned to be held in the coming years as well.