https://innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_cca971d93e1b6f5dcd64a2a95_o.jpg
Elm və Təhsil Nazirliyinin təşəbbüsü və Təhsilin İnkişafı Fondunun dəstəyi ilə icra olunan “Maarifçi” tələbə-məzun təcrübə proqramını başa vuraraq, nazirliyin müxtəlif strukturlarında əmək fəaliyyətinə başlayan 9 nəfərdən 3-ü Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) məzunudur.
Onlardan Nigar Rəhimli BDU-nun Hüquq fakültəsinin “Hüquqşünaslıq” ixtisası, Səbinə Hüseynova Mexanika-riyaziyyat fakültəsi üzrə SABAH qruplarının “Riyaziyyat müəllimliyi” ixtisası, Arzu Gülməmmədova isə Beynəlxalq münasibətlər və iqtisasiyyat fakültəsinin “Politologiya” (bakalavriatura)” ixtisası və “Beynəlxalq münasibətlər” (magistratura) ixtisaslaşması üzrə məzunlarıdır.
Qeyd edək ki, Elm və Təhsil Nazirliyində və qurumlarında təcrübə imkanları yaradan, 3 ay davam edən “Maarifçi” proqramını 24 nəfər müvəffəqiyyətlə bitirib. Proqramın təşkilində məqsəd elm və təhsil sahəsində insan resurslarının formalaşdırılması, praktiki fəaliyyətlə tələbə və məzunların sahəvi bilik, bacarıqlarının artırılması, onların təhsil sahəsində müasir yanaşmaları öyrənmələri, həmçinin təhsil islahatlarının həyata keçirilməsi prosesinə dəstək göstərmək olub.

https://innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_cca971d93e1b6f5dcd64a2a95_o.jpg
3 из 9 человек, приступившие к работе в различных структурах Министерства науки и образования и прошедших программу студенческо-выпускной стажировки «Просветитель», реализуемую по инициативе ведомства и при поддержке Фонда развития образования, являются выпускниками Бакинского государственного университета (БГУ).
Среди них Нигяр Рагимли является выпускницей юридического факультета БГУ, Сабина Гусейнова – механико-математического факультета, а Арзу Гюльмамедова – факультета международных отношений и экономики и магистратуры специализации «Международные отношения».
Следует отметить, что программу «Просветитель», которая создает возможности для стажировок в Министерстве науки и образования, а также в его учреждениях, успешно завершили 24 человек. Целью организации программы является формирование человеческих ресурсов в сфере науки и образования, повышение отраслевых знаний и навыков студентов и выпускников посредством практической деятельности, изучение современных подходов в сфере образования, а также поддержка реализации образовательных реформ.