https://innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_7b702541bd1f8c73393acf11c_o.jpg
Son üç sutka ərzində bir neçə M9.9, M7.8 və M7.7 kimi M sinif alışma hesabına Günəş aktivliyi yüksək həddə çatıb. Son 24 saat ərzində Yerə yönəlmiş iki tac kütlə atılması müşahidə olunub.
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Fizika fakültəsinin Astrofizika kafedrasından verilən xəbərə görə, M9.9 alışması ilə əlaqədar olan birinci tac kütlə atılması iyulun 30-da günün sonunda Yerə yaxınlaşacaq. İkinci tac kütlə atılması Günəş səthinin cənub-qərb kənarında AR3068 oblastı yaxınlığında baş verib. Bu hadisə 31 iyul-1 avqust tarixlərində sürüşkən təsir effekti yaradacaq. 31 iyul tarixinədək Günəş aktivliyi müəyyən ehtimalla X sinif alışmalarla müşayiət olunacaq. Yüklü zərrəciklər selinin aktivliyi fon səviyyəsində olacaq.
Hazırda geomaqnit səviyyə sakit və qeyri-stabildir. İyulun 29-da geomaqnit səviyyə iyulun 27-də baş vermiş tac kütlə atılması hesabına G1 (mülayim) qasırğa səviyyəsində olub. 30-31 iyul tarixlərində geomaqnit qasırğa G2 (orta) səviyyədə olacaq. Yerə istiqamətlənmiş başqa tac kütlə atılması müşahidə edilməyib.

https://innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_7b702541bd1f8c73393acf11c_o.jpg
За последние три дня из-за нескольких вспышек солнечная активность достигла высокого уровня и в сторону Земли наблюдались два выброса корональной массы.
Согласно сообщению кафедры астрофизики физического факультета Бакинского государственного университета (БГУ), первый корональный выброс массы приблизится к Земле в конце дня 30 июля. Второй выброс корональной массы создаст скользкий эффект в период с 31 июля по 1 августа.
До 31 июля солнечная активность с некоторой вероятностью будет сопровождаться вспышками Х-класса. Активность потока заряженных частиц будет на фоновом уровне. 29 июля геомагнитный уровень находился на уровне урагана G1 (слабого) из-за выброса корональной, произошедшего 27 июля. 30-31 июля геомагнитная буря будет на уровне G2 (умеренная). Других корональных выбросов массы, направленных на Землю, не наблюдалось.