https://innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_868a60fe91780e455664af693_o.jpg
COP29 könüllüləri Bakının mərkəzi ərazilərində əhalinin ekoloji fəallığının artırılması və ətraf mühitin mühafizəsi istiqamətində maarifləndirilməsi məqsədilə “Yaşıl gələcək naminə toxum ək” şüarı altında ekoloji aksiya keçiriblər.
COP29 Azərbaycan Əməliyyat Şirkətinin mətbuat xidmətindən innews.media bildiriblər ki, ekoloji dayanıqlılığın, yaşıl həyat tərzinin təşviqinə yönələn aksiyaya qatılan 50 könüllü yerli sakinləri də kampaniyaya cəlb ediblər.
Tədbir “Zirə Gülçülük” kompleksində start götürüb. Burada könüllülər kompleksin fəaliyyəti ilə tanış olub, müxtəlif bitki növləri və dayanıqlı bağçılıq təcrübələri haqqında məlumat əldə ediblər. Tur başa çatdıqdan sonra könüllülər şəhər sakinlərinə əvvəlcədən hazırlanmış toxum torbalarının paylanılması və dayanıqlı bağçılıq vərdişlərinin təşviqi üçün Hüseyn Cavid parkı, Sahil bağı, İçərişəhər, eləcə də dənizkənarı bulvar ərazisində yerləşən COP29 Məlumat Mərkəzi kimi müxtəlif məkanlara baş çəkiblər. Aksiya çərçivəsində əhali ilə məlumatlandırıcı söhbətlər və sorğular aparan könüllülər paytaxt sakinlərinə ekoloji öhdəlikləri yerinə yetirmək üçün atdıqları addımlar və digər təşəbbüslər barədə suallar ünvanlayıb, müvafiq sahələrdə praktiki məsləhətləri bölüşüblər.
Qeyd edək ki, aksiya COP29 könüllüləri tərəfindən iqlim problemlərində ictimai iştirakçılığı təmin etmək, ətraf mühitin mühafizəsi istiqamətində kollektiv fəaliyyətin vacibliyini vurğulamaq və bu sahədə mövcud problemlərə ictimaiyyətin diqqətini cəlb etmək məqsədləri ilə icra edilən müxtəlif sosial-ekoloji layihələrin tərkib hissəsi və dayanıqlı həyatın təşviqi istiqamətində növbəti addımlardan biridir.

https://innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_868a60fe91780e455664af693_o.jpg
Волонтеры COP29 провели в центральной части Баку экологическую акцию под лозунгом «Посейте семена для зеленого будущего».
Как сообщили innews.media в пресс-службе Азербайджанской операционной компании COP29, 50 волонтеров, участвующих в акции, направленной на продвижение экологической устойчивости, зеленого образа жизни, также привлекли к кампании местных жителей.
Мероприятие началось в комплексе Zirə Gülçülük. Здесь волонтеры ознакомились с деятельностью комплекса, были проинформированы о различных видах растений. Затем волонтеры посетили различные места, такие как парк Гусейна Джавида, Ичеришехер, парк Сахил, а также Информационный центр COP29, расположенный на территории Приморского бульвара, для того, чтобы раздать жителям города заранее подготовленные мешки с семенами. Волонтеры, которые провели беседы и опросы с населением в рамках акции, задавали вопросы жителям столицы о шагах, предпринятых ими для выполнения экологических обязательств и других инициатив, а также поделились практическими советами в соответствующих сферах.
Отметим, что акция является составной частью различных социально-экологических проектов и одним из очередных шагов в направлении продвижения устойчивой жизни, реализуемая волонтерами COP29 с целью обеспечения участия общественности в решении климатических проблем, подчеркивания важности коллективных действий в направлении охраны окружающей среды и привлечения внимания общественности к существующим проблемам в этой сфере.