https://innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_c5d4f4fdd947a6c43cdfb3737_o.jpg
Avqustun 1-də Monteneqro Milli Muzeyinin Miodrag Dado Djuric İncəsənət Qalereyasında “Azərbaycan xalçası: təbiətlə dialoq” adlı sərgi açılıb. Bakıda keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) həsr olunan sərgidə Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin kolleksiyasından 24 dəyərli sənət nümunəsi yer alır. Bunlara XVIII əsrdən müasir dövrədək xalqımızın zəngin mədəniyyətini, dünyagörüşünü, həyat tərzini və ənənələrini əks etdirən xalçalar, xalça məmulatları və eskizlər aiddir.
Sərginin açılışında Monteneqro Respublikasının mədəniyyət və media naziri Tamara Vuyoviç, Monteneqro Milli Muzeyinin direktoru Yakşa Çalasan və Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Əminə Məlikova çıxış ediblər. Onlar Azərbaycan-Monteneqro qarşılıqlı əlaqələrindən, iki muzey arasındakı əməkdaşlıqdan, təqdim olundan sərginin əhəmiyyətindən danışıblar.
Sərgidə nümayiş olunan “vərni”, “zili” xovsuz xalçaları, “Ağaclı”, “Şıxlı”, “Cəyirli”, “Alpan” kimi xovlu xalçalar, həmçinin xalça məmulatlarından çul, heybə, məfrəş, ləməqabağı bənzərsiz bədii quruluşu, rəng ahəngdarlığı, zərif toxunuşu və özünəməxsus naxışları ilə bir-birindən seçilir. Şirvan, Quba, Bakı, Qazax, Qarabağ və Təbrizin toxuculuq məntəqələrində istehsal edilən bu unikal eksponatlar çoxmənalı elementlərlə, stilizə edilmiş zoomorf və nəbati ornamentlərlə zəngindir.
Xalq rəssamları Lətif Kərimov, Kamil Əliyev və Eldar Mikayılzadənin müəllifi olduğu müasir dövrə aid xalçalar və eskizlər də təqim edilən sənət nümunələri arasında xüsusi yer tutur.
Qeyd edək ki, sərgi Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Monteneqro Mədəniyyət və Media Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi və Monteneqro Milli Muzeyinin təşkilatçılığı ilə keçirilir.

https://innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_c5d4f4fdd947a6c43cdfb3737_o.jpg
1 августа в Художественной галерее Миодрага Дадо Джурича Национального музея Черногории состоялось открытие выставки «Азербайджанский ковер: диалог с природой». Выставка посвящена 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP29), которая пройдет в Баку. Экспозиция представляет 24 ценных образца искусства из коллекции Азербайджанского национального музея ковра. К ним относятся ковры, ковровые изделия и эскизы, отражающие богатую культуру, мировоззрение, образ жизни и традиции нашего народа с XVIII века до наших дней.
На открытии выставки министр культуры и СМИ Республики Черногория Тамара Вуйович, директор Национального музея Черногории Якша Чаласан и директор Азербайджанского национального музея ковра Амина Меликова приветствовав гостей выставки, рассказали о взаимоотношениях между Азербайджаном и Черногорией, сотрудничестве двух музеев, интересных аспектах выставки.
Безворсовые ковры «верни», «зили», ворсовые «Агаджлы», «Шихлы», «Джейирли», «Алпан», а также из ковровых изделий чул, хейбя, мафраш лямягабагы отличаются друг от друга цветовой гаммой, нежной текстурой и неповторимыми узорами. Эти уникальные экспонаты, созданные в ковроткацких центрах Ширвана, Губы, Баку, Газаха, Карабаха и Тебриза, богаты многозначными элементами, стилизованными зооморфными и растительными орнаментами.
Среди произведений искусства, представленных посетителям выставки, особое место занимают авторские эскизы и ковры, сотканные на их основе, современного периода. Это работы народных художников Азербайджана Лятифа Керимова, Камиля Алиева и Эльдара Микаилзаде.
Выставка «Азербайджанский ковер: диалог с природой» проводится при поддержке Министерства культуры Азербайджанской Республики, Министерства культуры и СМИ Черногории, Азербайджанского национального музея ковра и Национального музея Черногории.