https://innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_99f5502e0cf72ea99c55640f3_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev avqustun 5-də Burkina Fasonun ölkəmizdə yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Vinta Somenin etimadnaməsini qəbul edib.
Azərbaycanın Burkina Faso ilə münasibətlərin hərtərəfli inkişafında maraqlı olduğunu deyən Prezident İlham Əliyev ölkələrimiz arasında bütün sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün yaxşı imkanların mövcudluğunu bildirdi. Dövlətimizin başçısı iqtisadi-ticari sahədə əməkdaşlıq istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsinin zəruriliyini qeyd etdi, Azərbaycanın Burkina Fasoya investisiya yatırması imkanlarının araşdırılmasının önəmini vurğuladı.
Beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığa toxunan Azərbaycan Prezidenti, ilk növbədə, BMT-də, Qoşulmama Hərəkatında qarşılıqlı dəstəyin göstərilməsinin vacibliyini qeyd etdi. Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın dörd il ərzində Qoşulmama Hərəkatına uğurla sədrlik etdiyini vurğulayaraq, ölkəmizin bu dövrdə xüsusi diqqət yetirdiyi mövzulardan birinin də müstəmləkəçilik, neomüstəmləkəçilik və bununla mübarizə məsələsinin olduğunu bildirdi. Bu xüsusda Fransanın həyata keçirdiyi neomüstəmləkəçilik siyasətinin ikrah hissi doğurduğunu qeyd edən dövlətimizin başçısı Azərbaycanın bu siyasətə qarşı öz səsini ucaltdığını və qanlı müstəmləkəçilik tarixi olan Fransanın bu gün də əsarət altında saxladığı xalqlara müstəqillik, azadlıq tələb etdiyini vurğuladı. Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın qeyri-hökumət təşkilatlarının da bu istiqamətdə beynəlxalq qeyri-hökumət hərəkatı çərçivəsində fəal iş apardığını bildirdi.
Fransanın ölkəmizə qarşı qərəzli mövqeyindən danışan Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın öz torpaqlarını işğaldan azad edəndən sonra Fransanın əsl simasını nümayiş etdirdiyini, BMT-də, Avropa İttifaqında ölkəmizə qarşı ədalətsiz şəkildə fəaliyyət həyata keçirdiyini qeyd etdi.
Söhbət zamanı dövlətimizin başçısı Azərbaycanın Afrika İttifaqı yanındakı səfirinə Afrika ölkələri ilə daha sıx münasibətlərin qurulması, onlarla müxtəlif istiqamətlər üzrə ikitərəfli formatda konkret əməkdaşlıq məsələlərinin planlaşdırılması barədə də təlimat verildiyini qeyd etdi.
Səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirən səfir, ilk növbədə, ölkəsinin lideri Brahim Traorenin salamlarını, eyni zamanda, dövlətimizin başçısının yenidən Prezident seçilməsi, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpa edilməsi və Qoşulmama Hərəkatına uğurlu sədrlik etməsi münasibətilə təbriklərini Prezident İlham Əliyevə çatdırdı.
Dövlətimizin başçısı salamlara və təbriklərə görə minnətdarlığını bildirdi, onun da salamlarını Burkina Fasonun liderinə çatdırmağı xahiş etdi.
Səfir Vinta Some Azərbaycan ilə ölkəsinin strateji səviyyədə hərtərəfli əməkdaşlığa hazır olduğunu, yaxın vaxtlarda geniş tərkibli Azərbaycan nümayəndə heyətinin Burkina Fasoya səfər edəcəyini vurğuladı. O, ölkələrimiz arasında enerji, kənd təsərrüfatı, təlim, təhsil, terrorizmə qarşı mübarizə və digər sahələrdə əməkdaşlıq üçün geniş perspektivlərin olduğunu qeyd etdi.
Vinta Some ölkəsinin Azərbaycanın müstəmləkəçiliyə qarşı mübarizədə verdiyi dəstəyi yüksək qiymətləndirdiyini qeyd etdi. O, Afrikanın sahil regionunda baş verən proseslər haqqında məlumat verdi, artıq qitədə panafrikanizm hərəkatının güclənərək yeni vüsət aldığını vurğuladı.
Səfir COP29-un təşkilində Azərbaycana uğurlar arzuladı və Burkina Fasonun da bu tədbirdə müvafiq səviyyədə təmsil olunacağını diqqətə çatdırdı.

https://innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_99f5502e0cf72ea99c55640f3_o.jpg
5 августа Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял верительные грамоты новоназначенного чрезвычайного и полномочного посла Буркина-Фасо в нашей стране Винта Соме.
Отметив, что Азербайджан заинтересован во всестороннем развитии отношений с Буркина-Фасо, Президент Ильхам Алиев сказал, что имеются хорошие возможности для расширения сотрудничества между нашими странами во всех сферах. Глава государства отметил необходимость определения направлений сотрудничества в торгово-экономической сфере, подчеркнул важность изучения возможностей вложения Азербайджаном инвестиций в Буркина-Фасо.
Коснувшись сотрудничества в рамках международных организаций, Президент Азербайджана отметил важность оказания взаимной поддержки в первую очередь в ООН, Движении неприсоединения. Подчеркнув, что Азербайджан в течение четырех лет успешно председательствовал в Движении неприсоединения, Президент Ильхам Алиев сказал, что одной из тем, которой наша страна в этот период уделяла особое внимание, являлись колониализм, неоколониализм и борьба с ним. Отметив в этом контексте, что проводимая Францией политика неоколониализма вызывает чувство отвращения, глава государства сказал, что Азербайджан возвысил голос против этой политики и требует независимости, свободы для народов, порабощенных Францией, которая имеет кровавую колониальную историю. Президент Ильхам Алиев отметил, что неправительственные организации Азербайджана также ведут активную работу в этом направлении в рамках международного неправительственного движения.
Говоря о предвзятой позиции Парижа по отношению к нашей стране, Президент Ильхам Алиев сказал, что Франция показала свое истинное лицо после освобождения Азербайджаном своих земель от оккупации, осуществляет несправедливую деятельность против нашей страны в ООН, Европейском Союзе.
В ходе беседы глава государства подчеркнул, что послу Азербайджана при Африканском Союзе даны инструкции по установлению более тесных связей с африканскими странами, планированию с ними конкретных вопросов сотрудничества по различным направлениям в двустороннем формате.
Поблагодарив за теплый прием, посол в первую очередь передал Президенту Ильхаму Алиеву приветствия лидера его страны Ибрагима Траоре, а также его поздравления по случаю переизбрания главы нашего государства Президентом, восстановления Азербайджаном своей территориальной целостности и успешного председательства в Движении неприсоединения.
Глава государства поблагодарил за приветствия и поздравления, просил передать и его приветствия лидеру Буркина-Фасо.
Подчеркнув, что его страна готова к всестороннему сотрудничеству с Азербайджаном на стратегическом уровне, посол Винта Соме сообщил, что в ближайшее время Буркина-Фасо посетит представительная делегация Азербайджана. Он отметил наличие широких перспектив для сотрудничества между нашими странами в сфере энергетики, сельского хозяйства, образования, борьбы с терроризмом и в других областях.
Винта Соме сказал, что его страна высоко оценивает поддержку, оказываемую Азербайджаном в борьбе с колониализмом. Проинформировав о процессах, происходящих в прибрежном регионе Африки, он подчеркнул, что на континенте набирает силу и приобретает новый размах панафриканское движение.
Пожелав Азербайджану успехов в организации COP29, посол отметил, что Буркина-Фасо также будет представлена на этом мероприятии на соответствующем уровне.