https://innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_afa9ef2675c45d21ee066ef28_o.jpg
Pul oğurlamaqla məşğul olan kiberqruplar tez-tez öz şəxsi fidyə proqramlarından istifadə edir, tək çalışan təcavüzkarlar (adətən əsas bacarıqlara sahib olanlar) isə tez-tez hücumlarını həyata keçirmək üçün mövcud onlayn fidyə proqramının hazır versiyalarından istifadə edirlər. Bir çox mənbə kodları ictimai mənbələrdə dərc olunur və ya sızmalar nəticəsində ictimaiyyətə açıq olur. Kaspersky GReAT (Kaspersky Laboratoriyasının Təhdidlər üzrə Qlobal Tədqiqat və Təhlil Mərkəzi) ekspertləri şəbəkədə mövcud olan fidyə proqramı konstruksiyalarından istifadə etməklə həyata keçirilən son hücumları təsvir edən yeni hesabatı təqdim ediblər. Bu növ zərərli proqram təcavüzkarlara xüsusi hazırlıqsız qurbanlara hücum etməyə imkan verir və ciddi təhlükə mənbəyidir.
SEXi. 2024-cü ilin aprelində məlumat mərkəzi və hostinq xidmətləri göstərən “IxMetro” şirkəti “SEXi” kriptoqrafı tərəfindən hücuma məruz qalıb. Zərərli proqramın və kiberqrupun adı hücumçuların “ESXi” hipervizorlarını hədəf almaları ilə bağlı olub. Sızdırılmış zərərli proqram nümunələri əsasında fidyə proqramının iki modifikasiyası istifadə edilib: “Babuk” versiyası “Linux” cihazlarını, “LockBit” versiyası isə “Windows”u hədəf alıb.
Key Group. Başqa bir qrupdan – Key Group”-dan olan təcavüzkarlar 8 müxtəlif ailənin şifrələmə proqramlarından istifadə edirlər. Onların sistemdə möhkəmlənmə üsulları və mexanizmləri hər bir yeni variantla təkmilləşdirilib. Üsulların müxtəlifliyinə baxmayaraq, “Key Group” qeyri-peşəkar hərəkətləri, o cümlədən izlənməni asanlaşdırmaq üçün qrup daxilində qurbanlarla ünsiyyət üçün ictimai “GitHub” repozitorunun və “Telegram” messencerindən istifadəsi ilə tanınır.
Mallox. “Mallox” qrupu ilk dəfə 2021-ci ildə aşkar edilmiş daha az tanınan fidyə proqramı variantından istifadə edir. Qrup mənbə kodunu satın aldığını iddia edir. 2022-ci ildə bu təcavüzkarlar tərəfdaş proqramı işə saldılar, amma onlar yalnız rusdilli təcavüzkarlarla əməkdaşlıq edirlər və ingilisdilli tərəfdaşlarla maraqlanmırlar. Onların tərəfdaşlarının hədəf almalı olduğu təşkilatlara dair ciddi tələbləri var: xəstəxanalar və təhsil müəssisələri istisna olmaqla, ən azı 10 milyon dollar gəliri olan şirkətlər. 2023-cü ildə qrupun 16 aktiv tərəfdaşı olub.
“Əvvəlcədən hazırlanmış fidyə proqramı kodundan istifadə edən kiberqruplar qabaqcıl bacarıqlara malik olmasalar da, onların hücumları tərəfdaşlıq sxemlərinin istifadəsi və qurbanların diqqətli seçilməsi səbəbindən çox təhlükəli ola bilər. Son zamanlar fidyə proqramları hücumçular üçün daha əlçatan olub. Bu cür proqramın və tərəfdaş proqramların hazır versiyalarının köməyi ilə hətta təcrübəsiz təcavüzkarlar da ciddi təhlükə yarada bilər”, - deyə Kaspersky GReAT-ın aparıcı eksperti Tatyana Şişkova bildirir.
Daha ətraflı: Securelist.
Riskləri azaltmaq üçün Kaspersky eskpertləri tövsiyə edirlər:
- mürəkkəb təhdidlər də daxil olmaqla təhdidləri tez aşkar etmək və onlara cavab vermək üçün hərtərəfli təhlükəsizlik həllindən, məsələn, “Kaspersky Managed Detection and Response” və “Kaspersky Extended Detection and Response” həllərindən istifadə edin;
- şifrələmə funksiyalarının icazəsiz aktivləşdirilməsinin, habelə reyestr açarlarının dəyişdirilməsinin qarşısını almaq üçün korporativ istifadəçilərin imtiyazlarını məhdudlaşdırın;
- ilkin hücum vektorunu müəyyən etmək və gələcəkdə oxşar hücumların qarşısını almaq üçün insidentləri təhlil edin.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_afa9ef2675c45d21ee066ef28_o.jpg
Кибергруппы, занимающиеся вымогательством, часто используют собственные разработки программ-вымогателей, в то время как действующие в одиночку злоумышленники (обычно обладающие начальными навыками) часто используют для атак готовые версии шифровальщиков, уже доступные в сети. Многие исходные коды публикуются в открытом доступе или попадают в общий доступ в результате утечек. Эксперты Kaspersky GReAT (Глобального центра исследований и анализа угроз «Лаборатории Касперского») представили новый отчёт, в котором описываются недавние атаки, проведённые с помощью доступных в сети сборок программ-вымогателей. Такое вредоносное ПО позволяет злоумышленникам атаковать жертв без особой подготовки и является серьёзной угрозой.
SEXi. В апреле 2024 года атаке программы-шифровальщика SEXi подверглась компания IxMetro, которая предоставляет услуги дата-центров и хостинга. Название зловреда и кибергруппы обыгрывало тот факт, что целью злоумышленников были гипервизоры ESXi. Использовались две модификации шифровальщика, созданные на основе утекших образцов вредоносного ПО: версия Babuk была нацелена на устройства на Linux, а версия LockBit — на Windows.
Key Group. Злоумышленники из другой группы — Key Group — используют программы-шифровальщики из 8 разных семейств. Их методы и механизмы закрепления в системе совершенствовались с каждым новым вариантом. Несмотря на разнообразие методов, Key Group известна своими непрофессиональными действиями, включая использование общедоступного репозитория GitHub и мессенджера Telegram для коммуникаций внутри группы и связи с жертвами, что облегчает отслеживание.
Mallox. Группа Mallox использует менее известный вариант шифровальщика, который впервые был замечен в 2021 году. Группа утверждает, что купила исходный код. В 2022 году эти злоумышленники запустили партнерскую программу, при этом сотрудничают они только с русскоязычными злоумышленниками — англоязычные партнеры их не интересуют. У них есть строгие требования к выбору организаций, которые должны атаковать их партнеры: это компании с прибылью не менее 10 млн долларов, исключая больницы и образовательные учреждения. В 2023 году у группы было 16 действующих партнеров.
«Хотя кибергруппы, использующие готовый код программ-вымогателей, могут не обладать продвинутыми навыками, их атаки могут быть очень опасны из-за использования партнёрских схем и тщательного выбора жертвы. В последнее время программы-вымогатели стали доступнее для злоумышленников. С помощью готовых версий такого ПО и партнерских программ даже начинающие злоумышленники могут представлять серьёзную угрозу», — комментирует Татьяна Шишкова, ведущий эксперт Kaspersky GReAT.
Подробнее – в посте на Securelist.
- использовать комплексное защитное решение, например, Kaspersky Managed Detection and Response и Kaspersky Extended Detection and Response, для оперативного обнаружения и реагирования на угрозы, в том числе сложные;
- ограничить привилегии корпоративных пользователей, чтобы предотвратить несанкционированную активацию функционала шифрования, а также изменение ключей реестра;
- проводить анализ инцидентов для выявления начального вектора атак и предотвращения подобных атак в будущем.