https://innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_c0b70a0ebaf233e747611438b_o.jpg
Tətillərini Azərbaycanda keçirməyə üstünlük verən diaspor nümayəndələrinin Şuşaya altıncı səfəri təşkil edilib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi və təşkilatçılığı ilə “Biz dəmir yumruğun gücü ilə Şuşadayıq” layihəsi çərçivəsində baş tutan səfərdə 18 ölkədən 98 diaspor nümayəndəsi iştirak edir.
Səfər proqramına “Bazarbaşı”, Cıdır düzü, erməni vandalizminə məruz qalmış “Güllələnmiş heykəllər”in olduğu meydan, Şuşa Bəyannaməsinin imzalandığı məkan, Xurşidbanu Natəvanın sarayı, “Xan qızı bulağı”, Molla Pənah Vaqifin məqbərəsi, Üzeyir Hacıbəyovun heykəli, Bülbülün ev-muzeyi, Gəncə Qapısı, Saatlı, Aşağı və Yuxarı Gövhər ağa məscidləri və digər görməli yerlərin ziyarəti daxil edilib. Eyni zamanda diaspor üzvləri post-müharibə dövründə mədəniyyət paytaxtımızda aparılan yenidənqurma və abadlıq işləri ilə tanış olacaqlar.
Xatırladaq ki, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi 2021-ci ildə dörd dəfə (27 iyul, 17 avqust, 9 oktyabr və 2 dekabr), 2022-ci ildə bir dəfə (26 iyul) diaspor nümayəndələrinin Şuşa şəhərinə səfərlərini təşkil edib.
“Biz dəmir yumruğun gücü ilə Şuşadayıq!” şüarı altında reallaşan səfərlər Azərbaycan diaspor tarixinə yazılmış ən mühüm hadisələrdən biridir.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_c0b70a0ebaf233e747611438b_o.jpg
Организована шестая поездка в Шушу представителей диаспоры, желающих провести каникулы в Азербайджане.
В поездке, состоявшейся при организационной поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой в рамках проекта “Мы находимся в Шуше благодаря железному кулаку”, участвуют около 100 представителей диаспоры из 18 стран.
В программу поездки входят посещение “Базарбаши”, Джыдыр дюзю, площади, где установлены подвергшиеся армянскому вандализму “Расстрелянные скульптуры”, места подписания Шушинской декларации, дворца Хуршидбану Натаван, родника “Xaн гызы”, мавзолея Моллы Панаха Вагифа, памятника Узеиру Гаджибекову, дома-музея Бюльбюля, Гянджинских ворот, мечети Саатлы, Ашагы и Юхары Говхар ага и других достопримечательностей. Кроме того, члены диаспоры ознакомятся с работой по реконструкции и благоустройству, проводимой в нашей культурной столице в поствоенный период.
Отметим, что в рекомендациях Президента Ильхама Алиева на V Съезде азербайджанцев мира было отмечено значение ежегодного посещения проживающими за рубежом нашими соотечественниками исторической родины, в частности, освобожденных земель.
Напомним, что Государственный комитет по работе с диаспорой в 2021 году четырежды (27 июля, 17 aвгуста, 9 oктября и 2 декабря), а в 2022 году - 26 июля организовал поездки представителей диаспоры в город Шуша.
Поездки, организованные под лозунгом “Мы находимся в Шуше благодаря железному кулаку!”, являются одним из важнейших событий в истории азербайджанской диаспоры.