Azərbaycan və Özbəkistan respublikaları arasında imzalanan 2024-cü il üçün ikitərəfli əməkdaşlıq planına əsasən, Özbəkistan hərbi qulluqçuları müasir silahlı münaqişələrdə taktiki pilotsuz uçuş aparatlarının (PUA) istifadəsinin planlaşdırılması və tətbiqi taktikası kursunda iştirak etmək məqsədilə ölkəmizə səfər ediblər.
Kursun ilk günündə özbəkistanlı qonaqlara Hərbi Hava Qüvvələrinin tarixi və fəaliyyəti haqqında, həmçinin PUA-ların ənənəvi döyüşlərdə tətbiqi, döyüş uçuşunun təşkili, Azərbaycan Ordusunda mini və mikro PUA-ların tətbiqi mövzularında brifinq təqdim olunub.
Nümayəndə heyətinə Azərbaycan Ordusunun arsenalında yer alan bəzi PUA-lar əyani olaraq nümayiş etdirilib, qurğuların taktiki-texniki xüsusiyyətləri barədə məlumat verilib.

В соответствии с планом двустороннего сотрудничества на 2024 год, заключенным между Азербайджаном и Узбекистаном, военнослужащие Узбекистана совершают визит в нашу страну с целью участия в курсе планирования и тактики применения тактических беспилотных летательных аппаратов (БПЛА) в современных вооруженных конфликтах.
В первый день курса узбекским гостям был представлен брифинг об истории и деятельности Военно-Воздушных сил, использовании БПЛА в традиционных боях, организации боевых полетов, применении мини- и микро БПЛА в Азербайджанской Армии.
Делегации были продемонстрированы некоторые БПЛА, находящиеся в арсенале Азербайджанской Армии, была предоставлена информация о тактико-технических характеристиках установок.