Azərbaycan və Özbəkistan respublikaları arasında imzalanan 2024-cü il üçün ikitərəfli əməkdaşlıq planına əsasən, Özbəkistan hərbi qulluqçuları müasir silahlı münaqişələrdə taktiki pilotsuz uçuş aparatlarının (PUA) istifadəsinin planlaşdırılması və tətbiqi taktikası kursunda iştirak etmək məqsədilə ölkəmizə səfər ediblər.
Kursun ilk günündə özbəkistanlı qonaqlara Hərbi Hava Qüvvələrinin tarixi və fəaliyyəti haqqında, həmçinin PUA-ların ənənəvi döyüşlərdə tətbiqi, döyüş uçuşunun təşkili, Azərbaycan Ordusunda mini və mikro PUA-ların tətbiqi mövzularında brifinq təqdim olunub.
Nümayəndə heyətinə Azərbaycan Ordusunun arsenalında yer alan bəzi PUA-lar əyani olaraq nümayiş etdirilib, qurğuların taktiki-texniki xüsusiyyətləri barədə məlumat verilib.

Under the 2024 bilateral cooperation plan between Azerbaijan and the Republic of Uzbekistan, Uzbek military personnel visited Azerbaijan to participate in a course on planning and tactics for using unmanned aerial vehicles (UAVs) in modern armed conflicts.
On the first day of the course, the Uzbek guests were briefed on the history and activities of the Air Force, including the use of UAVs in traditional battles, the organization of combat flights, and the use of mini and micro UAVs in the Azerbaijan Army.
The delegation was shown various UAVs in the arsenal of the Azerbaijan Army and informed about their tactical and technical characteristics.