Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin layihəsi ilə Azərbaycan klassik ədəbiyyatının tanınmış nümayəndələrndən olan, maarifpərvər ziyalı, şair, mütəfəkkir Mirzə Şəfi Vazeh haqqında "Wikipedia" Beynəlxalq Elektron Ensiklopediyasında özbək dilində "Mirzo Shafi Vazeh" adlı bölmə istifadəyə verilib.
Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin "Wikipedia" heyəti tərəfindən yaradılmış bölmədə şairin həyatı, yaradıcılığı, Azərbaycan ədəbiyyatına və milli məfkurəyə verdiyi töhfələr, maarifçilik fəaliyyəti və s. məlumatlar yer alıb.
Ümumilikdə 12 bölmədən və zəngin ədəbiyyat siyahısından, keçidlərdən ibarət vikiməqalədə Mirzə Şəfi Vazehin həyatı və yaradıcılığı, əsərləri ilə bağlı hərtərəfli, geniş məlumatlar öz əksini tapmışdır.
Məqalədə qeyd olunur ki, Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri, xəttat, maarifçi və pedaqoqu Mirzə Şəfi “Vazeh” təxəllüsü ilə həm Azərbaycan, həm də fars dillərində şeirlər yazmış, poeziyamızın ənənələrini inkişaf etdirmişdir. Bundan əlavə geniş pedaqoji fəaliyyətlə də məşğul olan Mirzə Şəfi Tiflisdə Azərbaycan və fars dillərindən dərs demiş Azərbaycanın gələcəyi üçün ziyalılar yetiştirmişdir. Mirzə Şəfi rus pedaqoq İvan Qriqoryev ilə birlikdə Azərbaycan poeziyasının ilk ədəbiyyat müntəxəbatını və Tiflis gimnaziyası üçün "Tatar-rus lüğətini" tərtib etmişdir.
Bildirilir ki, Mirzə Şəfi dövrünü tanınmış maarifpərvər ziyalıları, şair və ədibləri ilə sıx əlaqə saxlamış, onun yaradıcılığı təkcə Azərbaycanda deyil Avropada da tanınmış, əsərləri rus, alman dillərinə tərcümə edilərək çap olunmuş, şeirlərinə Avropa bəstəkarları tərəfindən musiqilər bəstələnmişdir. Mirzə Şəfi Vazeh özünün ecazkar yaradıcılığı ilə Azərbaycan poeziyasına və incəsənətinə də təsir göstərmişdir.
“Wikipedia" Elektron Ensiklopediyasında Mirzə Şəfi Vazeh özbək dilində bölmə ilə https://uz.wikipedia.org/wiki/Mirzo_Shafi_Vozeh linkdə tanış olmaq mümkündür.

По проекту Азербайджанского Культурного Центра имени Гейдара Алиева в Узбекистане в Международной электронной энциклопедии «Википедия» на узбекском языке открыт раздел об одном из известных представителей классической литературы Азербайджана, просвещенном интеллектуале, поэте и мыслителе Мирза Шафи Вазехе.
В разделе, созданном сотрудниками «Википедии» Азербайджанского Культурного Центра, представлены жизнь, творчество поэта, вклад в азербайджанскую литературу и национальную идеологию, просветительская деятельность идругие сведения.
Всего вики-статья, состоящая из 12 разделов и богатого списка литературы и ссылок, содержит исчерпывающую и обширную информацию о жизни и творчестве Мирзы Шафи Вазеха.
В статье отмечается, что азербайджанский поэт и мыслитель, каллиграф, просветитель и педагог Мирза Шафи писал стихи как на азербайджанском, так и на персидском языках под псевдонимом «Вазех» и развивал традиции нашей поэзии. Кроме этого, Мирза Шафи, занимающийся обширной педагогической деятельностью, преподавал в Тбилиси азербайджанский и персидский языки и для будущего Азербайджана подготавливал интеллигентные кадры. Вместе с русским педагогом Иваном Григорьевым Мирза Шафи составил первую литературную антологию азербайджанской поэзии и «Татарско-русский словарь» для Тбилисской гимназии.
Сообщается, что Мирза Шафи поддерживал тесные связи с известной просветительской интеллигенцией, поэтами и писателями своего времени, его творчество было известно не только в Азербайджане, но и в Европе, его произведения переводились на русский и немецкий языки, на его стихи европейские композиторы сочиняли музыку.
Мирза Шафи Вазех своим прекрасным творчеством оказал влияние на азербайджанскую поэзию и искусство.
В Электронной энциклопедии «Википедия» вы можете ознакомиться с разделом Мирза Шафи Вазех на узбекском языке по ссылке https://uz.wikipedia.org/wiki/Mirzo_Shafi_Vazeh.