https://innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_2af6c0f945fae6a6931c74574_o.jpg
“Azercell”in dəstəyi ilə hazırlıq keçən məktəblilər ən nüfuzlu informatika müsabiqəsində qələbə üçün mübarizə aparacaqlar
Sentyabrın 1-8-də Misirin İsgəndəriyyə şəhərində 36-cı Beynəlxalq İnformatika Olimpiadası (IOI 2024) baş tutacaq.
“Azercell”in dəstəyi ilə olimpiadalara hazırlıq keçən Bakı şəhəri Fizika, riyaziyyat və informatika təmayüllü liseyin 11-ci sinif şagirdi Fuad Qarayev, Bakı şəhəri, Akademik Zərifə Əliyeva adına liseyin 10-cu sinif şagirdi Ayxan Dəmirli və 11-ci sinif şagirdi Hüseyn Ağayev, həmçinin Türkiyə Dəyanət Vəqfi Bakı Türk Liseyi 10-cu sinif şagirdi Tahir Əliyev ölkəmizi bu nüfuzlu bilik yarışında təmsil edəcəklər.
Olimpiadada təxminən 90-a yaxın ölkədən 350-dən çox məktəblinin iştirakı gözlənilir. Müsabiqənin 2 günü ərzində şagirdlərə hər gün 3 alqoritmik məsələni həll etmək üçün 5 saat vaxt veriləcək.
Qeyd edək ki, Azərbaycan komandası “Azercell Telekom”un dəstəyi ilə payız, qış, yaz və yay kamplarına, həmçinin Elm və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə Türkiyənin İstanbul şəhərində hazırlıq proqramına cəlb edilib.
2017-ci ildən etibarən informatika fənni üzrə beynəlxalq olimpiadalara hazırlıq prosesi “Azercell Telekom” MMC-nin Elm və Təhsil Nazirliyi və Təhsil İnstitutu ilə əməkdaşlığı çərçivəsində həyata keçirilir. Bu müddət ərzində Azərbaycanın bölgələrindən və paytaxt məktəblərindən olan şagirdlərimiz fərqli yaş qrupları üzrə müxtəlif miqyaslı proqramlaşdırma müsabiqələrində ümumilikdə 74 medal qazanıblar.

https://innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_2af6c0f945fae6a6931c74574_o.jpg
The national team will participate in the most prestigious programming competition with the support of Azercell
The 36th International Olympiad in Informatics (IOI) will take place in Alexandria, Egypt from September 1-8.
This year, four schoolchildren will represent Azerbaijan at this prestigious intellectual competition. Thus, the national team includes Fuad Garayev, an 11th-grade student from Baku Physics, Mathematics and Informatics Lyceum, Aykhan Damirli, and Huseyn Aghayev, 10th and 11th-grade students from the Lyceum named after Academician Zarifa Aliyeva, and Tahir Aliyev, a 10th-grade student from Baku Turkish High School of the Türkiye Diyanet Foundation.
Over 350 contestants from nearly 90 countries are expected to participate in the Olympiad. Competitors will tackle three algorithmic challenges each day, spread across two intense days of the competition.
It should be noted that enhancing the preparation process for the national team, Azercell facilitated autumn, winter, spring, and summer camps for these schoolchildren. Additionally, with the support of the Ministry of Science and Education, these schoolchildren also benefited from the specialized training sessions in Istanbul, Türkiye.
Since 2017, the preparation process for the International Olympiad in Informatics has been carried out with the support of "Azercell Telecom" LLC in cooperation with the Ministry of Science and Education and the Institute of Education. During this time, students from different regions and capital schools of Azerbaijan have secured a total of 74 medals at various programming competitions across different age categories.