https://innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_f146487552d34f63f7f5d29cb_o.jpg
Kaspersky-nin kiberinsidentlərə reaksiya üzrə qlobal komandasının (Kaspersky Global Emergency Response Team, GERT) ekspertləri dünya üzrə “Windows” və “MacOS” əməliyyat sistemlərinin istifadəçilərinin kriptovalyuta və şəxsi məlumatlarının oğurlanmasına yönəlmiş saxta kampaniya aşkar ediblər. Ona “Tusk” adı verilib. Ehtimallara görə, hücumların arxasında rusdilli təcavüzkarlar komandası dayanır. Məlumatı oğurlamaq üçün fişinq resursları, infostilerlər və klipperlərdən (clipper) istifadə olunur.
Hücum sxemi. Təcavüzkarlar öncə qurbanları müxtəlif qanuni xidmətlərin dizaynını və interfeysini təqlid edən fişinq saytlarına cəlb edirlər. Bunun üçün web3, kriptovalyuta, süni intellekt, onlayn oyunlar kimi məşhur mövzulardan istifadə edirlər. Bəzi aşkar edilmiş səhifələr kripto platformasını, onlayn personaj oyununu və Al-tərcüməçini təqlid edir. Fişinq resurslarını diqqətlə öyrənsəniz, məsələn, ad və ya URL-də orijinaldan kiçik fərqlər görə bilərsiniz. Bununla belə, ümumilikdə onlar çox inandırıcı görünürlər, bu da uğurlu hücum ehtimalını artırır.
Fişinq resursları məxfi məlumatları, məsələn, kripto pul kisələri üçün şəxsi açarları ələ keçirməyə və zərərli proqramları qurbanın cihazına endirməyə imkan verir. Sonrasında isə təcavüzkarlar saxta internet saytı vasitəsilə kripto pul kisəsinə giriş əldə edə və oradan vəsait çıxara və ya zərərli proqram vasitəsilə hesab məlumatlarını, pul kisəsinin detallarını və digər məlumatları oğurlaya bilərlər.
Hücumlar üçün hansı zərərvericilərdən istifadə olunur. Kampaniyanın bir hissəsi kimi təcavüzkarlar “Danabot” və “Stealc” kimi infostilerləri, həmçinin klipperləri yayırlar. İnfostilerlər məxfi məlumatları (login və parollar daxil olmaqla) oğurlamaq üçün nəzərdə tutulub, klipper isə mübadilə buferindən (clipboard) məlumatları ələ keçirir. Məsələn, əgər istifadəçi elektron pul kisəsinin ünvanını mübadilə buferinə köçürürsə, klipper onu saxta ünvanla əvəz edə bilər.
Zərərli proqramı yükləmək üçün fayllar “Dropbox” fayl hostinqinə yerləşdirilir. Onları yüklədikdən sonra qurban rahat interfeysə malik olan cəlbedici resursa yönəlir ki, burada ondan avtorizasiyadan keçmək və ya sadəcə səhifəni bağlamaması xahiş olunur. Bu zaman digər zərərli fayllar endirilir.
Hücumların arxasında kim dayana bilər. Zərərli kodda rus dilində sətirlər var. Bundan əlavə, zərərli proqramı yükləmək üçün fayllarda rusdilli təcavüzkarların qurbanı ayırd etmək üçün istifadə etdiyi “Mamont” sözü var. Təcavüzkarların açıq-aşkar maliyyə məqsədləri güddüyü görünür. Kaspersky mütəxəssisləri bunu kampaniyanın adında yəni “Tusk” (“İri diş”) sözündə dəyərli dişlərinə görə ovlanan mamontlara bənzətməklə əks etdiriblər.
“Təhlilimiz göstərdi ki, bu, diqqətlə düşünülmüş kampaniyadır. Bunu digər şeylərlə yanaşı, hücumların bir neçə mərhələdən ibarət olması və bir-biri ilə əlaqəli olmasında da görmək olar. Kampaniyanın arxasında maliyyə məqsədləri güdən qrup və ya fərdi təcavüzkar dayana bilər. Kaspersky Threat Intelligence Portal sayəsində biz kriptovalyuta, süni intellekt və onlayn oyunlar, eləcə də digər 16 məşhur mövzuda alt kampaniyaları aşkarlaya bildik. Bu onu deməyə əsas verir ki, təcavüzkarlar cari gündəmə tez uyğunlaşa və ondan istifadəçilərə qarşı hücumlarda istifadə edə bilərlər”, - deyə Kaspersky-nin insidentlərin aşkarlanması və cavablandırılması üzrə mərkəzinin rəhbəri Kirill Semyonov bildirir.
“Tusk” kampaniyası ilə bağlı riskləri minimuma endirmək üçün Kaspersky mütəxəssisləri tövsiyə edirlər:
- şəxsi istifadəçilər - Kaspersky Premium kimi hərtərəfli təhlükəsizlik həllindən istifadə edin. O, cihazınızı infostilerlər və digər zərərli proqramların hücumlarından qorumağa kömək edəcək, həmçinin fişinq və digər şübhəli resurslara keçməyinizə mane olacaq. Bütün Kaspersky məhsulları “Tusk” kampaniyasında istifadə edilən zərərli nümunələri bloklayır;
- təşkilatlar - öz işçilərinizin təliminə sərmayə qoyun. Məsələn, mütəxəssislər üçün GERT mütəxəssislərinin hazırladığı Windows-da insidentlərə cavab verməsi üzrə təlim bu məqsəd üçün uyğundur, onun köməyi ilə hətta ən mürəkkəb hücum növlərinə də cavab verməyi öyrənə bilərsiniz. Müxtəlif profilli işçilərin təlimi üçün Kaspersky Automated Security Awareness Platform onlayn platformasından istifadə edə bilərsiniz;
- xüsusi xidmətlərdən istifadə edərək hesab məlumatlarına müdaxilə olunub-olunmadığını müntəzəm olaraq yoxlayın. Təşkilatlar Kaspersky Digital Footprint Intelligence-də xüsusi səhifədən, şəxsi istifadəçilər isə Kaspersky Password Checker-dən istifadə edə bilərlər;
- məlumatı şifrələnmiş formada saxlayan xüsusi şifrə menecerlərindən istifadə edin. Məsələn, Kaspersky Password Manager.
Əgər şirkətiniz ekspert təhlili tələb edən kibertəhlükəsizlik hadisəsi ilə üzləşibsə, araşdırma üçün sorğu göndərə bilərsiniz: https://www.kaspersky.ru/enterprise-security/contact-investigation.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_f146487552d34f63f7f5d29cb_o.jpg
Эксперты глобальной команды реагирования на киберинциденты «Лаборатории Касперского» (Kaspersky Global Emergency Response Team, GERT) обнаружили мошенническую кампанию, направленную на кражу криптовалюты и личных данных пользователей Windows и MacOS по всему миру. Она получила название Tusk. Предположительно, за атаками стоят русскоязычные злоумышленники. Для кражи данных используются фишинговые ресурсы, инфостилеры и клипперы.
Схема атаки. Сначала злоумышленники заманивают жертв на фишинговые сайты, которые имитируют дизайн и интерфейс различных легитимных сервисов. Чтобы привлечь их внимание, они используют популярные темы, такие как web3, криптовалюта, искусственный интеллект, онлайн-игры. Некоторые обнаруженные страницы мимикрируют под криптоплатформу, ролевую онлайн-игру и Al-переводчик. При внимательном изучении на фишинговых ресурсах можно увидеть небольшие отличия от оригинала, например в названии или URL. Однако в целом они выглядят очень правдоподобно, что повышает вероятность успешной атаки.
Фишинговые ресурсы позволяют выманивать конфиденциальные данные пользователей, например приватные ключи для криптокошельков, а также загружать на устройство жертвы вредоносное ПО. В дальнейшем злоумышленники могут получить доступ к криптокошельку через поддельный сайт и вывести с него средства либо украсть учётные данные, реквизиты кошелька и другую информацию посредством вредоносных программ.
Какие зловреды используются для атак. В рамках кампании злоумышленники распространяют инфостилеры, такие как Danabot и Stealc, а также клипперы. Инфостилеры предназначены для кражи конфиденциальных данных (в т.ч. логинов и паролей), а клипперы перехватывают данные из буфера обмена. Например, если пользователь скопирует адрес электронного кошелька в буфер обмена, клиппер может подменить его на вредоносный.
Файлы для загрузки вредоносного ПО размещаются в Dropbox. После их загрузки жертва попадает на привлекательный ресурс с удобным интерфейсом, где ей предлагают авторизоваться или просто не закрывать страницу. В это время загружаются другие вредоносные файлы.
Кто может стоять за атаками. Во вредоносном коде содержатся строки на русском языке. Кроме того, в файлах для загрузки вредоносных программ встречается слово «Мамонт», которое русскоязычные злоумышленники используют для обозначения жертвы. Атакующие, по всей видимости, преследуют финансовые цели. Эксперты «Лаборатории Касперского» отразили это в названии кампании — Tusk («Бивень»), по аналогии с мамонтами, за которыми охотились ради ценных бивней.
«Наш анализ показал, что речь идёт о тщательно продуманной кампании. На это, в том числе, указывает то, что атаки состоят из нескольких этапов и взаимосвязаны. За ними может стоять как группа, так и отдельный злоумышленник, преследующий финансовые цели. Благодаря Kaspersky Threat Intelligence Portal мы смогли обнаружить подкампании по разным популярным темам, в том числе криптовалюты, искусственного интеллекта и онлайн-игр, а также по 16 другим. Это говорит о том, что злоумышленники могут быстро адаптироваться к актуальной повестке и использовать её для атак на пользователей», — комментирует Кирилл Семёнов, руководитель центра компетенции по обнаружению и реагированию на инциденты в «Лаборатории Касперского».
Чтобы минимизировать риски, связанные с кампанией Tusk, эксперты «Лаборатории Касперского» рекомендуют:
- частным пользователям — использовать комплексное защитное решение, такое как Kaspersky Premium. Оно поможет обезопасить устройство от атак инфостилеров и другого вредоносного ПО, а также не даст перейти на фишинговые и другие подозрительные ресурсы. Все продукты «Лаборатории Касперского» блокируют вредоносные образцы, использующиеся в кампании Tusk;
- организациям — инвестировать в обучение своих сотрудников. Например, для специалистов подойдёт тренинг по реагированию на инциденты в Windows от экспертов GERT, с помощью которого можно научиться реагировать даже на самые сложные типы атак. Чтобы обучать сотрудников разного профиля, можно воспользоваться онлайн-платформой Kaspersky Automated Security Awareness Platform;
- регулярно проверять, нет ли у вас скомпрометированных учётных данных, с помощью специальных сервисов. Организации могут воспользоваться специальной страницей на Kaspersky Digital Footprint Intelligence, а частные пользователи — Kaspersky Password Checker;
- использовать специальные менеджеры паролей, которые хранят информацию в зашифрованном виде. Например, Kaspersky Password Manager.
Если в вашей компании произошёл инцидент кибербезопасности, который требует экспертного анализа, вы можете оставить заявку на расследование: https://www.kaspersky.ru/enterprise-security/contact-investigation.