https://innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_c1d8bd07f0087a4f3f7afc617_o.jpg
Bakıdakı Rus evində tədqiqatçı Rüstəm Hüseynovun fotoqraf Sergey Prokudin-Qorskinin yaradıcılığı və onun XX əsrin əvvəllərində çəkdiyi Azərbaycanla bağlı rəngli fotoşəkillərə həsr olunmuş sərgi keçirilib və mühazirə oxunub.
innews.media xəbər verir ki, Rüstəm Hüseynov Sergey Prokudin-Qorskinin istifadə etdiyi üçrəngli fotoqrafiya üsulundan, onun irimiqyaslı fotolayihəsindən, 1905-1915-ci illərdə Azərbaycanda çəkdiyi fotoşəkillərdən ətraflı danışıb. Onun arxivinin və irsinin taleyinə, tarixçilərin bu gün həmin fotoşəkillərlə bağlı tədqiqat işlərinə xüsusi diqqət yetirilib.
Mühazirəçinin sözlərinə görə, Sergey Prokudin-Qorski həyatı real şəkildə əks etdirmək məqsədinə çox böyük enerji sərf edib. Onun yaradıcılığının məhsulu olan fotoşəkillər təkcə bədii fotoqrafiya sənətinin artefaktı deyil, həm də tarix üçün əvəzsiz sübutdur, çünki fotoqraf memarlıq abidələrinə, xalq məişətinə və geyimlərə xüsusi diqqət yetirib. Azərbaycan tarixini öyrənənlər üçün Sergey Prokudin-Qorskinin irsi təkcə Bakının rəngli fotoşəkilləri ilə deyil, həm də XX əsrin əvvəllərində Azərbaycanın regionları və əhalisinin nadir təsvirləri ilə maraqlıdır.
Rüstəm Hüseynovun izah etdiyi kimi, fotoqraf Sergey Prokudin-Qorskinin əsərləri bədii dəyəri ilə yanaşı, həm də bu gün Azərbaycan tarixi üçün nadir fotosənədlər kimi böyük əhəmiyyət kəsb edir. Rəssamlıq istedadına malik olan Prokudin-Qorski hələ də Azərbaycana xas olan həmin detalları parlaq şəkildə xatırladaraq, əhalinin həyatının maraqlı eskizlərini çəkib.
Tədbir çoxlu sayda qonağın marağına səbəb olub. Mühazirənin sonunda dinləyicilər mühazirəçiyə suallar veriblər. Saatlı və Salyanın rəngli fotoşəkilləri, eləcə də sənayeləşmə dövrünün ilk obyektlərinin təsviri iştirakçıların daha çox marağına səbəb olub.

https://innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_c1d8bd07f0087a4f3f7afc617_o.jpg
Выставка и лекция исследователя Рустама Гусейнова, посвященная фотографу Сергею Прокудину-Горскому и его цветным снимкам, которые он делал в Азербайджане в начале XX века, состоялась в Русском доме в Баку.
Как сообщает innews.media, Рустам Гусейнов подробно рассказал о методе трехцветной фотографии, применявшемся Сергеем Прокудиным-Горским, его масштабном фотографическом проекте и фотоснимках, сделанных в Азербайджане в 1905–1915 годах. Особое внимание было уделено судьбе его архива и наследия, работе историков с его фотографиями сегодня.
По словам лектора, Сергей Прокудин-Горский вложил огромную энергию в цель – запечатлеть жизнь «как есть». Полученные в результате его деятельности снимки являются артефактом не только художественной фотографии, но и бесценным блоком свидетельств для истории, так как фотограф уделял первостепенное внимание памятникам архитектуры, народному быту и костюмам. Для интересующихся историей Азербайджана наследие Сергея Прокудина-Горского интересно не только цветными снимками Баку, но и уникальными фотографиями регионов и населения Азербайджана начала XX века.
Как пояснил Рустам Гусейнов, работы фотографа Сергея Прокудина-Горского, помимо их художественной ценности, сегодня имеют огромное значение как уникальные фотодокументы для истории Азербайджана. Обладая талантом художника, Прокудин-Горский делал интересные зарисовки быта населения, оставляя после себя яркое напоминание о тех деталях, которые и сейчас характерны для Азербайджана.
Мероприятие собрало большое количество гостей. По окончании лекции зрители смогли задать вопросы лектору. Наибольший интерес аудитории вызвали цветные фотографии Саатлы и Сальяна, а также снимки первых объектов индустриализации.