https://innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_f118721efc0180aa81c08c34e_o.jpg
Smartfon uşaqların adətən məktəbə başlayarkən əldə etdikləri ünsiyyət, yeni şeylər öyrənmək və əyləncə üçün əlverişli vasitədir. Bu cihazların valideynlər üçün övladı ilə əlaqə saxlamaq baxımından vacibliyi ilə yanaşı, onlardan istifadə ilə bağlı müxtəlif onlayn təhlükələrdən narahatlıq doğurur.
“Kaspersky-nin məlumatına görə, 2023-cü ildə Azərbaycanda mobil cihazlara hücumların sayı davamlı olaraq artaraq 720 minə çatıb və əvvəlki illə müqayisədə bu rəqəm təxminən 5 dəfə artıb. Zərərli proqram messencerlər üçün modların tərkibində aktiv şəkildə yayılıb. Təəssüf ki, mobil cihazlara edilən hücumların sayının artacağını və zərərli proqramların daha da təkmilləşəcəyini gözləyirik. Bütün istifadəçilərə, o cümlədən ən gənc istifadəçilərə öz cihazlarında etibarlı təhlükəsizlik həllərindən istifadə etməyi, həmçinin kibersavadlılıq təlimindən keçməyi tövsiyə edirik”, deyə Kaspersky-nin Azərbaycandakı rəsmi nümayəndəsi Müşviq Məmmədov bildirir.
Tədris ilinin başlanması ərəfəsində Kaspersky qadceti necə qurmağı və onu təhvil verməzdən əvvəl uşaqlara onun barəsində nələri demək lazım olduğunu xatırladır. Xüsusilə bu onların ilk smartfonudursa.
Uşağınızın smartfonda əsas işləri görə biləcəyindən əmin olun: zənglər etmək, mesajlar göndərmək, internetə qoşulmaq, fotoşəkillər çəkmək və geolokasiyanı paylaşmaq.
İstifadə vaxtına nəzarət. Çox vaxt smartfon uşaq üçün əyləncə və ünsiyyət vasitəsidir. “Kaspersky Safe Kids” tətbiqindən əldə edilmiş anonim məlumatlara** görə, 2024-cü ildə Azərbaycanda uşaqlar arasında mobil cihazlarda ən populyar proqramlar “YouTube”, “WhatsApp”, “TikTok” və “Instagram” olub. Onlar vaxtlarının çoxunu məhz bu proqramlarda keçiriblər. Uşağın cihazla nə qədər vaxt keçirə biləcəyi ilə bağlı dəqiq qaydalar təyin edin. Ekrandan vaxtaşırı uzaqlaşmağın və rəqəmsal və real həyat arasında balansın qorunmasının vacibliyini izah edin.
Əsas təhlükəsizlik parametrlərini qurun. PIN kodu necə təyin etməyi, barmaq izindən istifadə etməyi və cihazın kilidini açmaq üçün digər yolları izah edin. Uşağa hər hesab üçün mürəkkəb və unikal şifrələ yaratmağı öyrədin: hərflər, rəqəmlər və xüsusi simvollar daxil olmaqla ən azı 12 simvoldan istifadəni iazh edin. Yeri gəlmişkən, əvvəlcə onunla birlikdə bunu özünüz edə və tədricən ona hesablar üçün şifrə yaratmaqda daha çox sərbəstlik verə bilərsiniz. Mümkün olan bütün xidmətlərdə ikifaktorlu autentifikasiyanı mütləq aktivləşdirdirin.
Sosial şəbəkələrdə məxfilik. Sosial mediada hesablar açsanız, məxfilik parametrlərini uşağınızla müzakirə edin və ya onları bir yerdə quraşdırın. Uşağa yaza bilən və ya onun səhifələrini görə bilən insanların sayını məhdudlaşdırmaq vacibdir; niyə yalnız real həyatda tanıdığı adamları dost kimi əlavə etməyin faydalı olduğunu iza edin; mümkün olduğu tətbiqlərdə uşaq rejimini aktivləşdirin (məsələn, belə bir parametr YouTube video hostinq xidmətində mövcuddur).
Onlayn təhdidləri izah edin. İnternetdə hansı təhdidlərin yayıldığını və onlardan qaçmaq üçün nə etmək lazım olduğu haqqında danışın. Uyğun olmayan məzmun, onlayn qruminq (böyüklərin uşaqlarla ünsiyyət cəhdi), kiberqısnamadan əlavə, uşağı onlayn saxtakarlıqdan qorumaq lazımdır. Xüsusilə, təcavüzkarların şəxsi məlumatları fırıldaq yolu ilə tapmağa çalışdıqları fişinq çox geniş yayılıb. Bunun üçün onlar məşhur şirkət və ya məktub ünvanlanan şəxsin tanıdığı birinin adından olduğu iddia edilən fişinq e-poçtları göndərə və ya saxta veb-saytlar və proqramlar yarada bilərlər. Hətta böyüklər də fırıldaqçıların tələsinə düşür, uşaqları inandırmaq isə daha asandır. Uşaq başa düşməlidir ki, o, şübhəli linklər, o cümlədən e-poçt mesajları və ani messencerlərdən daxil olan məlumatlara keçid etməməli, şübhəli resurslara şəxsi və ya ödəniş məlumatlarını daxil etməməli, təhdidlərə və qorxutmaq cəhdlərinə boyun əyməməlidir. Həmçinin son dərəcə səxavətli aksiyalardan və “asan pul” sxemlərindən ehtiyatlı olmaq lazımdır. Uşağınızı telefon nömrəsi və ya ev ünvanı kimi bir çox şəxsi məlumatı internetdə paylaşmağın və ya geolokasiyanı paylaşmağın təhlükəli olduğu barədə xəbərdar edin. Təcavüzkarlar bütün bunlardan istifadə edə bilərlər. Ən əsası isə odur ki, uşaq başa düşməlidir ki, əgər hər hansı problemlə üzləşsə, kömək üçün həmişə valideynlərinə müraciət edə bilər. İnformasiya təhlükəsizliyinə aid əsas anlayışlar haqqında danışmaq üçün Kaspersky tərəfindən yaradılmış “Kibertəhlükəsizliyin əlifbası”ndan istifadə edə bilərsiniz.
Müdafiə texnologiyalarından istifadə edin. Ehtiyac olduqda, müdafiə həlləri, habelə uşağın fəaliyyətini izləməyə və onu arzuolunmaz məzmundan qorumağa kömək edəcək valideyn nəzarəti proqramı quraşdırın. Ancaq əvvəlcə bunu uşaqla müzakirə etdiyinizdən əmin olun: ona bunun hansı proqram olduğunu söyləyin və niyə telefona quraşdırmağın vacibliyini izah edin.
Hərtərəfli nəzarət qurmadan uşağın onlayn fəaliyyətini izləmək üçün valideynlərə xüsusi proqramlar kömək edir. Məsələn, “Kaspersky Safe Kids” həlli yaşa görə məzmuna və sayta girişi məhdudlaşdırmaq, uşağın geolokasiyasını izləmək, həmçinin sosial şəbəkələrdə uşağın dostluq/izləyii siyahısına böyük yaş fərqi olan birinin əlavə olunduğunu görmək imkanları təqdim edir.

https://innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_f118721efc0180aa81c08c34e_o.jpg
Смартфон — это удобный инструмент для общения, изучения нового и развлечений, который часто появляется у детей к началу школы. Помимо того, что родителям важно быть на связи с ребёнком, их беспокоят и различные онлайн-угрозы, связанные с использованием устройства.
«По данным “Лаборатории Касперского”, в 2023 году в Азербайджане наблюдался устойчивый рост атак на мобильные устройства — их число достигло 720 тыс., и по сравнению с предыдущим годом количество выросло почти в пять раз. Вредоносное ПО активно распространялось в составе модов для мессенджеров. К сожалению, мы ожидаем, что число атак на мобильные устройства будет расти, а сами вредоносные программы станут более сложными. Рекомендуем всем пользователям, в том числе самым маленьким, использовать надежное защитное решение на своих устройствах, а также проходить тренинги по киберграмотности», — комментирует Мушвиг Мамедов, официальный представитель «Лаборатории Касперского» в Азербайджане.
В преддверии начала учебного года «Лаборатория Касперского» напоминает о том, как настроить гаджет и что про него рассказать ребёнку, прежде чем вручать. Особенно в том случае, если это его первый смартфон.
Убедитесь, что ребёнок умеет делать базовые вещи на смартфоне: делать звонки, отправлять сообщения, подключаться к интернету, делать фотографии и делиться геопозицией.
Контроль времени использования. Чаще всего смартфон выступает для ребенка инструментом для развлечения и общения. По анонимизированным данным** Kaspersky Safe Kids, наиболее популярными приложениями на мобильных устройствах среди детей в Азербайджане в 2024 году стали YouTube, WhatsApp, TikTok и Instagram. Именно в этих приложениях они проводили больше всего времени. Установите чёткие правила: сколько времени ребёнок может проводить с устройством. Объясните важность отдыха от экранов и соблюдения баланса между цифровой и реальной жизнью.
Установите базовые настройки безопасности. Объясните, как установить пин-код, использовать отпечаток пальца и другие способы разблокировки устройства. Научите ребёнка создавать сложные и уникальные пароли для каждого аккаунта: используйте минимум 12 знаков, включая буквы, цифры и специальные символы. Кстати, по началу вы сами можете это делать вместе с ребенком, постепенно отдавая ребенку все больше свободы в вопросе создания паролей в аккаунтах. Обязательно активируйте функцию двухфакторной аутентификации во всех сервисах, где это возможно.
Конфиденциальность в соцсетях. Если вы заводите аккаунты в социальных сетях, обсудите с ребёнком настройки конфиденциальности или установите их вместе. Важно ограничить круг лиц, которые могут писать ребёнку или видеть его страницы; рассказать почему стоит добавлять в друзья только тех, кого он знает в реальной жизни; активировать детский режим в тех приложениях, где это возможно (например, такая настройка доступна в видеохостинге YouTube).
Обсудите онлайн-угрозы. Поговорите о том, какие угрозы встречаются в интернете и что нужно делать, чтобы избежать их. Помимо неподходящего контента, онлайн-груминга, кибербуллинга, ребёнка необходимо защитить от онлайн-мошенничества. В частности, очень распространён фишинг — когда злоумышленники пытаются обманным путём выведать личные данные. Для этого они могут рассылать фишинговые письма якобы от имени популярной компании или известного получателю человека, создавать поддельные сайты и приложения. На уловки мошенников попадаются даже взрослые, а дети ещё более доверчивые. Ребёнок должен понимать, что нельзя переходить по подозрительным ссылкам, в том числе из сообщений на электронной почте и в мессенджерах, вводить личную или платёжную информацию на сомнительных ресурсах, поддаваться на угрозы и попытки запугать. Также нужно остерегаться крайне щедрых акций и схем для «лёгкого заработка». Предупредите ребёнка, что в интернете опасно публиковать много личных данных, например номер телефона или домашний адрес, делиться своей геолокацией. Всем этим могут воспользоваться злоумышленники. И самое важное — ребёнок должен понимать, что, если он столкнулся с какой-то проблемой, он всегда может обратиться за помощью к родителям. В качестве основы для разговора о ключевых понятиях в области информационной безопасности можно использовать Азбуку кибербезопасности, созданную Kaspersky.
Используйте защитные технологии. При необходимости установите защитные решения, а также программу родительского контроля, которая поможет отслеживать активность ребёнка и защитить его от нежелательного контента. Но прежде обязательно обсудите установку с ребёнком: расскажите ему, что это за программа и почему вы считаете важным поставить её на телефон.
Присматривать за онлайн-активностью ребёнка, не устанавливая за ним тотальный контроль, помогают специальные программы для родителей. Например, в Kaspersky Safe Kids предусмотрены функции блокировки доступа к сайтам и контенту, неподходящему по возрасту, возможность видеть геолокацию ребёнка, а также получать уведомления, если к ребёнку в соцсети добавляется пользователь с большой разницей в возрасте.