https://innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_9211d03207cabd62d0f2bc12f_o.jpg
Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun Youtube platformasında “TurkDiscovery” adlı yeni layihəsi çərçivəsində növbəti buraxılışı bu il Qazaxıstanda keçiriləcək V Dünya Köçəri Oyunlarına həsr olunub
Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun "TurkDiscovery" layihəsinin növbəti buraxılışı, bu il Astanada baş tutacaq V Dünya Köçəri Oyunlarına həsr olunub. Türk Dünyasının qədim ənənələrini, mədəniyyətini və ruhunu yaşadan bu oyunlar, xalqımızın öz kimliyini qorumağa yönəlmiş canlı bir layihədir. Artıq bu nadir hadisənin təfərrüatlarını "TurkDiscovery"nin rəsmi YouTube kanalından izləyə bilərsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=Zb5qHFiJIuY
İldə iki dəfə dünyanın dörd bir yanından gələn izləyiciləri bir araya gətirən Dünya Köçəri Oyunları, Türk Dünyasının mədəni və idman həyatında böyük önəm daşıyır. Bu möhtəşəm tədbir, türk xalqlarının əsrlər boyu yaşatdığı adət-ənənələrini və dəyərlərini geniş miqyasda çatdırır.
“TurkDiscovery”nin bu xüsusi buraxılışı, köçəri oyunlarının əhəmiyyətini və ildən-ilə artan populyarlığının səbəblərini araşdırır. Verilişdə Azərbaycan Respublikasının tanınmış siyasi və dövlət xadimi, tarix elmləri doktoru Həsən Həsənov, Ümumdünya Etnosport Konfederasiyasının prezidenti Bilal Erdoğan, tarix elmləri doktoru Marat Absemetov, 5-ci Dünya Köçəri Oyunlarının Hazırlanması və Keçirilməsi Direktorluğunun rəhbəri Nail Nurov, Ümumdünya Etno Oyunlar Konfederasiyasının prezidenti Asxat Akibayev, Qırğız Respublikasının sabiq mədəniyyət, turizm və idman naziri Azamat Jamankulovun çıxışları yer alıb.
İzləyicilər bu xüsusi buraxılışda, köçəri həyatın aynası olan köçəri oyunlarının niyə hər il daha çox diqqət çəkdiyini, Türk dünyasının geniş coğrafiyasında mədəni birliyə və mənəvi bağların möhkəmlənməsinə necə töhfə verdiyini kəşf edəcəklər. Türk Dünyasının qədim irsinə səyahət etmək istəyən hər kəs üçün bu nadir məqamları qaçırmamağı tövsiyə edirik.

The next broadcast within the framework of the Youtube project of the Turkic Culture and Heritage Foundation “Turkdiscovery” is dedicated to the 5th World Nomad Games, which will be held in Kazakhstan this year
The next broadcast of the Turkic Culture and Heritage Foundation's project “Turkdiscovery” is dedicated to the 5th World Nomad Games, which will be held in Astana this year. These games, preserving the ancient traditions, culture and spirit of the Turkic world, are a living project aimed at protecting the identity of the Turkic peoples. The details of this unique event can now be found on the official YouTube channel "TurkDiscovery": https://www.youtube.com/watch?v=Zb5qHFiJIuY
The World Nomad Games, which twice a year gather spectators from all over the world, are of great significance in the cultural and sports life of the Turkic world. This grandiose event broadly conveys the traditions and values preserved by the Turkic peoples over the centuries.
This special broadcast of “TurkDiscovery” explores the importance of Nomad games and the reasons for their growing popularity year after year. The program was attended by prominent political and statesman of the Republic of Azerbaijan, Doctor of Historical Sciences Hasan Hasanov, President of the World Ethnosport Confederation Bilal Erdoğan, Doctor of Historical Sciences Marat Absemetov, head of the Directorate for the Preparation and Holding of the 5th World Nomad Games Nail Nurov, President of The World Ethnogames Confederation Askhat Akibayev, former Minister of Culture, Tourism and Sports of the Kyrgyz Republic Azamat Zhamankulov.
In this special broadcast, viewers will learn why Nomad games attract more and more attention every year and how they contribute to cultural unity and strengthen spiritual ties across the vast geography of the Turkic world. For anyone who wants to travel through the ancient heritage of the Turkic world, we recommend that you do not miss these unique moments.