https://innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_9211d03207cabd62d0f2bc12f_o.jpg
Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun Youtube platformasında “TurkDiscovery” adlı yeni layihəsi çərçivəsində növbəti buraxılışı bu il Qazaxıstanda keçiriləcək V Dünya Köçəri Oyunlarına həsr olunub
Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun "TurkDiscovery" layihəsinin növbəti buraxılışı, bu il Astanada baş tutacaq V Dünya Köçəri Oyunlarına həsr olunub. Türk Dünyasının qədim ənənələrini, mədəniyyətini və ruhunu yaşadan bu oyunlar, xalqımızın öz kimliyini qorumağa yönəlmiş canlı bir layihədir. Artıq bu nadir hadisənin təfərrüatlarını "TurkDiscovery"nin rəsmi YouTube kanalından izləyə bilərsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=Zb5qHFiJIuY
İldə iki dəfə dünyanın dörd bir yanından gələn izləyiciləri bir araya gətirən Dünya Köçəri Oyunları, Türk Dünyasının mədəni və idman həyatında böyük önəm daşıyır. Bu möhtəşəm tədbir, türk xalqlarının əsrlər boyu yaşatdığı adət-ənənələrini və dəyərlərini geniş miqyasda çatdırır.
“TurkDiscovery”nin bu xüsusi buraxılışı, köçəri oyunlarının əhəmiyyətini və ildən-ilə artan populyarlığının səbəblərini araşdırır. Verilişdə Azərbaycan Respublikasının tanınmış siyasi və dövlət xadimi, tarix elmləri doktoru Həsən Həsənov, Ümumdünya Etnosport Konfederasiyasının prezidenti Bilal Erdoğan, tarix elmləri doktoru Marat Absemetov, 5-ci Dünya Köçəri Oyunlarının Hazırlanması və Keçirilməsi Direktorluğunun rəhbəri Nail Nurov, Ümumdünya Etno Oyunlar Konfederasiyasının prezidenti Asxat Akibayev, Qırğız Respublikasının sabiq mədəniyyət, turizm və idman naziri Azamat Jamankulovun çıxışları yer alıb.
İzləyicilər bu xüsusi buraxılışda, köçəri həyatın aynası olan köçəri oyunlarının niyə hər il daha çox diqqət çəkdiyini, Türk dünyasının geniş coğrafiyasında mədəni birliyə və mənəvi bağların möhkəmlənməsinə necə töhfə verdiyini kəşf edəcəklər. Türk Dünyasının qədim irsinə səyahət etmək istəyən hər kəs üçün bu nadir məqamları qaçırmamağı tövsiyə edirik.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_9211d03207cabd62d0f2bc12f_o.jpg
Очередной выпуск в рамках Youtube проекта Фонда Тюркской Культуры и Наследия “Turkdiscovery” посвящен 5-ым Всемирным Играм кочевников, которые пройдут в Казахстане в этом году
Очередной выпуск проекта Фонда Тюркской Культуры и Наследия “Turkdiscovery” посвящен 5-ым Всемирным Играм кочевников, которые пройдут в Астане в этом году. Эти игры, сохраняющие древние традиции, культуру и дух Тюркского мира, являются живым проектом, направленным на защиту самобытности тюркских народов. С подробностями этого уникального события теперь можно ознакомиться на официальном YouTube-канале «TurkDiscovery»: https://www.youtube.com/watch?v=Zb5qHFiJIuY
Всемирные игры кочевников, которые два раза в год собирают зрителей со всего мира, имеют большую значимость в культурной и спортивной жизни Тюркского мира. Это грандиозное мероприятие в широком масштабе передает традиции и ценности, сохранившиеся тюркскими народами на протяжении веков.
В этом специальном выпуске «TurkDiscovery» исследуется важность кочевых игр и причины их растущей популярности из года в год. В передаче приняли участие видный политический и государственный деятель Азербайджанской Республики, доктор исторических наук Гасан Гасанов, председатель Всемирной Конфедерации Этноспорта Билал Эрдоган, доктор исторических наук Марат Абсеметов, руководитель Дирекции по подготовке и проведению 5-х Всемирных игр кочевников Наиль Нуров, президент Всемирной конфедерации Этноигр Асхат Акибаев, бывший министр культуры, туризма и спорта Кыргызской Республики Азамат Жаманкулов.
В этом специальном выпуске зрители узнают, почему кочевые игры с каждым годом привлекают все больше внимания и как они способствуют культурному единству и укреплению духовных связей на обширной географии Тюркского мира. Всем, кто хочет отправиться в путешествие по древнему наследию Тюркского мира, мы рекомендуем не пропустить эти уникальные моменты.