https://innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_b53c051208d7fc30212979a4c_o.jpg
Prezident İlham Əliyevin “Yaşıl enerji” mənbələrinin əhatəsinin genişləndirilməsi və 2030-cu ilə qədər enerjisistemdə bərpa olunan enerji mənbələrinin payının 30 faizə çatdırılması ilə bağlı strategiyasına uyğun olaraq “AzərEnerji” kompleks tədbirlər planının icrasına başlayıb.
Qeyd edək ki, 2028-ci ilə qədər günəş və külək elektrik stansiyalarının gücünün 1850 meqavata çatdırılması planlaşdırılır. Bu isə enerjisistemdə “yaşıl enerji” istehlakının ilin fəsillərinə uyğun olaraq bəzi hallarda 30-60 faizə çatması deməkdir. Nəzərə alınsa ki, günəş, o cümlədən külək elektrk stansiyalarının istehsalı sırf təbii faktorlarla, yəni havanın günəşli və ya küləkli olub-olmamasıyla bağlıdır, onda 1850 meqavat bərpa olunan enerji mənbələrinin enerjisistemə inteqrasiyası zamanı dayanıqlığın və etibarlığın qorunması, ölkədə enerji istehsalı gücünün sabit saxlanılıb, tələbatın davamlı olaraq təmin edilməsi olduqca əhəmiyyətli məsələdir.
Məhz gələcəkdə enerjisistemdə kataklizmlərin yaranmaması üçün indidən başlayaraq “AzərEnerji” ABŞ və Türkiyə beynəlxalq texniki məsləhətçi şirkətlərinin təhlilləri əsasında 1850 meqavat “yaşıl enerji”nin enerjisistemə inteqrasiyası ilə əlaqədar kompleks tədbirlərin icrasını həyata keçirir. Belə ki, ənənəvi elektrik stansiyalarının tənzimləmə sistemlərinin optimallaşdırılması ilə tezliyin avtomatik tənzimlənməsində iştirak üçün işlər icra edilməklə yanaşı “Azərenerji” tərəfindən istifadə olunan SCADA sistemində yenilənmələr aparılır. Bu məqsədlə yerli mütəxəssislərin hazırlanması üçün xarici mütəxəssislər dəvət edilir, xüsusi kurslar təşkil olunur. Eyni zamanda “SİEMENS”, “General Electric”, “MİTSUBİSHİ”, “Wartsila” və “EMERSON” şirkətləri ilə birlikdə “Sumqayıt”, “Cənub”, “Şimal”, “Qobu” elektrik stansiyalarında tələb olunan tədbirlər icra edilir. WAMS/WACS tətbiqi ilə monitorinq və nəzarət sistemləri gücləndirilir.
Paralel olaraq “AzərEnerji” ASC 250 meqavat gücündə batareya saxlanc sisteminin quraşdırılmasına dair texniki məsləhətçi şirkət üzrə beynəlxalq tender elan edib. Eyni zamanda bu günlərdə, SCADA və WAMS/WACS monitorinq və nəzarət sistemlərinin tətbiqi üzrə məsləhətçi xidmətlər və layihələndirməyə dair yeni beynəlxalq tender elan olunması nəzərdə tutulur.
Bütün bu tədbirlər 1850 meqavat gücündə günəş və külək elektrik stansiyalarının enerjisistemə inteqrasiyasında xüsusi rol oynamaqla yanaşı, enerjisistemdə “yaşıl enerji” payının ən üst səviyyəyə çıxmasına əlavə töhvə verəcək və enerjisistemin dayanıqlığını və etibarlığını ən üst səviyyəyə çıxaracaq.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_b53c051208d7fc30212979a4c_o.jpg
В соответствии со стратегией президента Ильхама Алиева по расширению объемов источников «зеленой энергии» и увеличению доли возобновляемых источников энергии в энергосистеме до 30 процентов к 2030 году, «АзерЭнержи» приступило к реализации комплексного плана действий.
Стоит отметить, что к 2028 году планируется довести мощность солнечных и ветряных электростанций до 1850 мегаватт. Это означает, что потребление «зеленой энергии» в энергосистеме достигает в некоторых случаях 30-60 процентов в зависимости от сезона. Учитывая, что производство солнечных, в том числе ветряных электростанций, зависит только от природных факторов, то есть от того, солнечная или ветреная погода, то при интеграции в энергосистему 1850 мегаватт возобновляемых источников энергии очень важным вопросом является поддержание стабильных мощностей по производству энергии в стране и обеспечение непрерывного удовлетворения спроса.
В целях предотвращения катаклизмов в энергосистеме в будущем «Азерэнержи» реализует комплекс мер, связанных с интеграцией в энергосистему 1850 мегаватт «зеленой энергии» на основе анализа международных технических консалтинговых компаний США и Турции. Так, наряду с оптимизацией систем регулирования традиционных электростанций, проводятся работы по участию в автоматическом регулировании частоты, а также вносятся обновления в систему SCADA, используемую «Азерэнержи». Для этого приглашаются иностранные специалисты и организуются специальные курсы по подготовке местных специалистов. В то же время совместно с компаниями «SIEMENS», «General Electric», «MITSUBISHI», «Wartsila» и «EMERSON» реализуются необходимые мероприятия на электростанциях «Сумгаит», «Джануб», «Шимал», «Гобу». Системы мониторинга и контроля укрепляются за счет внедрения WAMS/WACS.
В то же время ОАО «Азерэнержи» объявило международный тендер на оказание технической консалтинговой компании для установки аккумуляторной системы хранения мощностью 250 мегаватт. Одновременно планируется объявить новый международный тендер на консалтинговые услуги и проектирование по применению систем мониторинга и управления SCADA и WAMS/WACS.
Все эти меры, помимо того, что сыграют особую роль в интеграции в энергосистему солнечных и ветряных электростанций мощностью 1850 мегаватт, будут способствовать повышению доли «зеленой энергетики» в энергосистеме до самого высокого уровня и повысят стабильность и надежность энергосистемы на самом высоком уровне.