https://innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_ee2f38765864f42db91e23595_o.jpg
Səbinə Novruz qızı Ömərova 1976-cı il noyabrın 10-da Bakı şəhərində anadan olub. 1997-ci ildə Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Biologiya fakültəsinin bakalavriat səviyyəsini “Biologiya” ixtisası, 1999-cu ildə magistratura səviyyəsini “Biokimya” ixtisaslaşması üzrə fərqlənmə ilə bitirib. Biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosentdir.
1998-2002-ci illərdə BDU-nun Biologiya fakültəsinin Biokimya və biotexnologiya kafedrasında laborant, 2002-2014-cü illərdə müəllim, 2014-2022-cü illərdə Biologiya fakültəsinin tədris işləri üzrə dekan müavini işləyib. 2016-cı ildən Biofizika və biokimya kafedrasında dosent kimi çalışır.
O, “Erasmus Mundus” proqramının layihələri çərçivəsində 2014-cü ildə Fransanın Bolonya şəhərində tədrisin təşkili, 2015-cü ildə İspaniyanın Korunya Universiteti, 2016-cı ildə Çexiyanın Karlova Universitetində tədqiqat metodları, 2016-cı ildə isə Almaniyanın Berlin şəhərində Avropanın aparıcı universitetlərində tədrisin təşkilinə dair təlimlər keçib.
Səbinə Ömərova 2009-cu ildən Dövlət İmtahan Mərkəzinin (DİM) ekspertidir. 2012-ci ildə magistraturaya qəbul proqramlarının təkmilləşdirilməsində, test bankının yaradılmasında və zənginləşdirilməsində xidmətlərinə görə DİM-in Fəxri Fərmanı ilə təltif olunub.
O, 90-dan çox elmi əsərin, 1 dərslik, 3 dərs vəsaitinin müəllifidir. 30-dan çox beynəlxalq elmi konfransda məruzələrinin tezisləri çap olunub.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_ee2f38765864f42db91e23595_o.jpg
В Центр SABAH Бакинского государственного университета (БГУ) новым директором назначена Сабина Новруз гызы Омарова.
Она родилась 10 ноября 1976 года в Баку. В 1997 году окончила с отличием бакалавриат БГУ по специальности «Биология», а в 1999 году — с отличием магистратуру по специальности «Биохимия». Доктор философии по биологии, доцент. В 1998-2002 годах работала лаборантом кафедры биохимии и биотехнологии биологического факультета БГУ, в 2002-2014 годах - преподавателем, в 2014-2022 годах - заместителем декана биологического факультета. С 2016 года работает доцентом кафедры биофизики и биохимии.
В 2014 году прошла тренинги по организации учебы в Болонье (Франция), в 2015 году в Университете Ла-Корунья (Испания), в 2016 году в Карловском университете (Чехия) по методам исследований, в 2016 году в Берлине (Германия) по организации учебы в ведущих университетах Европы.
Сабина Омарова является экспертом Государственного экзаменационного центра (ГЭЦ) с 2009 года. В 2012 году награждена Почетной грамотой ГЭЦ за заслуги в совершенствовании программ приема в магистратуру, создании и пополнении банка тестов. Она автор более 90 научных работ, 1 учебника, 3 учебных пособий. Тезисы его докладов опубликованы на более чем 30 международных научных конференциях.