https://innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_1c41720ac428f5189a192eb45_o.jpg
Bu il Azərbaycan ilk dəfə olaraq startaplar üzrə ən nüfuzlu dünya çempionatı hesab edilən “Startup World Cup”ın regional tədbirinə ev sahibliyi edəcək. Tədbir ölkənin lider mobil operatoru “Azercell”in sponsorluğu ilə sentyabr ayının 19-u ADA Universitetində baş tutacaq.
Qeyd edək ki, regionun ən perspektivli startaplarını bir araya gətirəcək bu tədbir “Technovate Investments” və “Pegasus Tech Ventures”in təşəbbüsü ilə keçirilir.
Müsabiqəyə tərəfdaş qismində qatılan “Azercell” ölkəmizdə startap mədəniyyətinin inkişafına, sahibkarlıq ekosisteminin və innovasiyaların təşviqinə töhfə verməyi hədəfləyir.
Yarışma çərçivəsində yerli startaplar sahibkarlıq ideyalarını beynəlxalq müstəvidə nümayiş etdirmək imkanı da əldə edəcəklər. Belə ki, layihələrin dəyərləndirilməsi müxtəlif sektorları təmsil edən səkkiz nəfərlik münsiflər heyəti tərəfindən aparılacaq. Yekunda qalib gəlmiş bir startap müsabiqənin final mərhələsində ölkəmizi ABŞ-da təmsil edəcək.
Bu günə kimi 100-ə yaxın startap müsabiqədə iştirak üçün artıq qeydiyyatdan keçib.
Qeyd edək ki, “Startup World Cup” ən yaxşı startapları, vençur kapitalistləri, sahibkarları və texnologiya sahəsində dünya üzrə tanınmış ekspertləri bir araya gətirən qlobal konfrans və yarışmadır. Bu müsabiqə 60-dan çox ölkədə keçirilir.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_1c41720ac428f5189a192eb45_o.jpg
В этом году впервые в Азербайджане пройдет региональный этап одного из самых престижных мировых стартап-мероприятий Startup World Cup. Соревнование будет проходить 19 сентября в Университете ADA при спонсорской поддержке лидирующего мобильного оператора страны Azercell.
Организаторами мероприятия выступают компании Technovate Investments и Pegasus Tech Ventures. Поддержка Azercell подчеркивает стремление компании способствовать развитию инноваций, а также стартап-культуры и экосистемы предпринимательства в Азербайджане.
В рамках конкурса местные стартапы получат возможность продемонстрировать свои идеи на международном уровне. Проекты будут оценивать восемь членов жюри, представляющих различные отрасли. Стартап-победитель представит нашу страну на финальном этапе конкурса в США.
Следует отметить, что Startup World Cup - это глобальное мероприятие, которое объединяет стартапы, венчурных инвесторов, предпринимателей и всемирно известных экспертов в области технологий. Конкурс проводится в более чем 60 странах мира.