https://innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_1c41720ac428f5189a192eb45_o.jpg
Bu il Azərbaycan ilk dəfə olaraq startaplar üzrə ən nüfuzlu dünya çempionatı hesab edilən “Startup World Cup”ın regional tədbirinə ev sahibliyi edəcək. Tədbir ölkənin lider mobil operatoru “Azercell”in sponsorluğu ilə sentyabr ayının 19-u ADA Universitetində baş tutacaq.
Qeyd edək ki, regionun ən perspektivli startaplarını bir araya gətirəcək bu tədbir “Technovate Investments” və “Pegasus Tech Ventures”in təşəbbüsü ilə keçirilir.
Müsabiqəyə tərəfdaş qismində qatılan “Azercell” ölkəmizdə startap mədəniyyətinin inkişafına, sahibkarlıq ekosisteminin və innovasiyaların təşviqinə töhfə verməyi hədəfləyir.
Yarışma çərçivəsində yerli startaplar sahibkarlıq ideyalarını beynəlxalq müstəvidə nümayiş etdirmək imkanı da əldə edəcəklər. Belə ki, layihələrin dəyərləndirilməsi müxtəlif sektorları təmsil edən səkkiz nəfərlik münsiflər heyəti tərəfindən aparılacaq. Yekunda qalib gəlmiş bir startap müsabiqənin final mərhələsində ölkəmizi ABŞ-da təmsil edəcək.
Bu günə kimi 100-ə yaxın startap müsabiqədə iştirak üçün artıq qeydiyyatdan keçib.
Qeyd edək ki, “Startup World Cup” ən yaxşı startapları, vençur kapitalistləri, sahibkarları və texnologiya sahəsində dünya üzrə tanınmış ekspertləri bir araya gətirən qlobal konfrans və yarışmadır. Bu müsabiqə 60-dan çox ölkədə keçirilir.

https://innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_1c41720ac428f5189a192eb45_o.jpg
For the first time, Azerbaijan will host the regional stage of the Startup World Cup - one of the world’s most prestigious startup events. The competition, sponsored by the country’s leading mobile operator Azercell, will take place on September 19 at ADA University.
This collaboration is yet another demonstration of Azercell's commitment to fostering the growth of the startup ecosystem as well as promoting the culture of innovation and entrepreneurship in Azerbaijan. Organized by Technovate Investments and Pegasus Tech Ventures, the event will bring together the most promising startups from the region.
At the same time, the competition serves as an ideal platform for local startups to showcase their entrepreneurial ideas on the global stage. Thus, a panel of eight jury members from a range of industries will evaluate the entries, with the winning startup set to represent Azerbaijan in the final stage.
To date, around 100 startups have successfully registered to participate.
It should be noted that the Startup World Cup is a global event series that connects top startups, venture investors, entrepreneurs, and leading technology experts from around the world. The competition takes place in more than 60 countries worldwide.