https://innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_a68b21c65c5e321d0f13a5d4d_o.jpg
Səkkiz konqolu gənc 2024-2025-ci tədris illərində SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) Neft-qaz mühəndisliyi və Kimya mühəndisliyi ixtisasları üzrə #bakalavriat səviyyəsində təhsil alacaq.
Bu, SOCAR-ın prezidenti Rövşən Nəcəf ilə Konqo Respublikasının Milli Neft Cəmiyyətinin baş direktoru Maixent Raoul Ominga arasında imzalanan “Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Şirkəti ilə Konqo Milli Neft Şirkəti arasında təlim haqqında Anlaşma Memorandumu” çərçivəsində baş tutacaq.
Sözügedən əməkdaşlığın həyata keçirilməsi məqsədilə onlayn görüş təşkil olunub. Görüşdə BANM-ın rektoru Elmar Qasımov, Konqo Respublikasının Milli Neft Şirkətinin baş direktoru Maixent Raoul Ominga, eləcə də Konqo Respublikasının Xarici İşlər, Frankofoniya və Xaricdə yaşayan Konqolularla iş üzrə nazirinin müavini Qi İtua, #Azərbaycan Respublikasının iqamətgahı Nayrobi şəhərində olmaqla Konqo Respublikasında fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Sultan Hacıyev və konqolu gənclər iştirak ediblər.
Tələbələrdən birinin təhsili SOCAR-ın təqaüdü, yeddisinin isə Konqo Respublikasının Milli Neft Şirkətinin hesabına həyata keçirilir.
Elmar Qasımov bu əməkdaşlığın konqolu tələbələrin peşəkar mütəxəssis kimi formalaşmasında mühüm rol oynayacağını, nəticədə onların Konqo iqtisadiyyatının inkişafına əhəmiyyətli töhfələr verəcəyini bildirib. Habelə xalqlar arasında #təhsil sahəsində yeni körpülərin qurulmasına xidmət edəcəyinə də əminliyini ifadə edib.
Öz növbəsində Maixent Raoul Ominga əməkdaşlıqdan məmnunluğunu bildirib, Ali Məktəbin mühəndislik təhsili sahəsində lider olduğunu vurğulayıb. O, BANM-ın müasir tədris metodları və yüksək peşəkarlıq səviyyəsi ilə tanındığını, bu təhsil müəssisəsinin konqolu gənclərin akademik və peşəkar inkişafına böyük töhfə verəcəyini qeyd edib.
Eləcə də Qi İtua bu əməkdaşlığın uğurla davam etməsi və gələcəkdə daha geniş layihələrin həyata keçirilməsi üçün uğurlar arzulayıb.
Əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayan səfir Sultan Hacıyev isə bu təşəbbüsün iki ölkə arasında dostluq və əməkdaşlıq münasibətlərini daha da möhkəmləndirəcəyini qeyd edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_a68b21c65c5e321d0f13a5d4d_o.jpg
Восемь молодых людей из Конго будут учиться в Бакинской высшей школе нефти SOCAR (BHOS) в 2024-2025 учебном году по программам бакалавриата «Нефтяная инженерия» и «Химическая инженерия».
Это произойдет в рамках Меморандума о взаимопонимании по обучению, заключенного между Государственной нефтяной компанией Азербайджанской Республики и Национальной нефтяной компанией Конго. Документ подписали президент SOCAR Ровшан Наджаф и генеральный директор Национальной нефтяной компании Республики Конго Майксент Рауль Оминга.
Для реализации этого сотрудничества была организована онлайн-встреча. На встрече присутствовали ректор БВШН Эльмар Гасымов, генеральный директор Национальной нефтяной компании Республики Конго Майксент Рауль Оминга, заместитель министра иностранных дел, франкофонии и конголезского зарубежья Республики Конго Ки Итуа, посол Азербайджана в Республике Конго с резиденцией в Найроби Султан Гаджиев.
Один из студентов будет учиться по стипендии SOCAR. Плата за обучение остальных семи студентов будет покрыта Национальной нефтяной компанией Республики Конго.
Эльмар Гасымов отметил, что это сотрудничество сыграет важную роль в становлении конголезских студентов как профессиональных специалистов, в результате чего они внесут значительный вклад в развитие конголезской экономики. Он также выразил уверенность, что это послужит наведению новых мостов в сфере образования между странами.
Со своей стороны, Майксент Рауль Оминга выразил удовлетворение сотрудничеством и подчеркнул, что Бакинская высшая школа нефти является лидером в области инженерного образования. Он отметил, что БВШН известна своими современными методами обучения и высоким уровнем профессионализма, и что она внесет большой вклад в академическое и профессиональное развитие конголезской молодежи. Также Ки Итуа пожелал успешного продолжения этого сотрудничества и реализации более масштабных проектов в будущем.
Подчеркнув важность сотрудничества, посол Султан Гаджиев отметил, что эта инициатива еще больше укрепит отношения дружбы и сотрудничества между двумя странами.