https://innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_a68b21c65c5e321d0f13a5d4d_o.jpg
Səkkiz konqolu gənc 2024-2025-ci tədris illərində SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) Neft-qaz mühəndisliyi və Kimya mühəndisliyi ixtisasları üzrə #bakalavriat səviyyəsində təhsil alacaq.
Bu, SOCAR-ın prezidenti Rövşən Nəcəf ilə Konqo Respublikasının Milli Neft Cəmiyyətinin baş direktoru Maixent Raoul Ominga arasında imzalanan “Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Şirkəti ilə Konqo Milli Neft Şirkəti arasında təlim haqqında Anlaşma Memorandumu” çərçivəsində baş tutacaq.
Sözügedən əməkdaşlığın həyata keçirilməsi məqsədilə onlayn görüş təşkil olunub. Görüşdə BANM-ın rektoru Elmar Qasımov, Konqo Respublikasının Milli Neft Şirkətinin baş direktoru Maixent Raoul Ominga, eləcə də Konqo Respublikasının Xarici İşlər, Frankofoniya və Xaricdə yaşayan Konqolularla iş üzrə nazirinin müavini Qi İtua, #Azərbaycan Respublikasının iqamətgahı Nayrobi şəhərində olmaqla Konqo Respublikasında fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Sultan Hacıyev və konqolu gənclər iştirak ediblər.
Tələbələrdən birinin təhsili SOCAR-ın təqaüdü, yeddisinin isə Konqo Respublikasının Milli Neft Şirkətinin hesabına həyata keçirilir.
Elmar Qasımov bu əməkdaşlığın konqolu tələbələrin peşəkar mütəxəssis kimi formalaşmasında mühüm rol oynayacağını, nəticədə onların Konqo iqtisadiyyatının inkişafına əhəmiyyətli töhfələr verəcəyini bildirib. Habelə xalqlar arasında #təhsil sahəsində yeni körpülərin qurulmasına xidmət edəcəyinə də əminliyini ifadə edib.
Öz növbəsində Maixent Raoul Ominga əməkdaşlıqdan məmnunluğunu bildirib, Ali Məktəbin mühəndislik təhsili sahəsində lider olduğunu vurğulayıb. O, BANM-ın müasir tədris metodları və yüksək peşəkarlıq səviyyəsi ilə tanındığını, bu təhsil müəssisəsinin konqolu gənclərin akademik və peşəkar inkişafına böyük töhfə verəcəyini qeyd edib.
Eləcə də Qi İtua bu əməkdaşlığın uğurla davam etməsi və gələcəkdə daha geniş layihələrin həyata keçirilməsi üçün uğurlar arzulayıb.
Əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayan səfir Sultan Hacıyev isə bu təşəbbüsün iki ölkə arasında dostluq və əməkdaşlıq münasibətlərini daha da möhkəmləndirəcəyini qeyd edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_a68b21c65c5e321d0f13a5d4d_o.jpg
Eight Congolese young people will study at the Baku Higher Oil School of SOCAR (BHOS) in the 2024-2025 academic year within the bachelor’s degree programs in Petroleum Engineering and Chemical Engineering.
This will take place within the framework of the Memorandum of Understanding on Training concluded between the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan and the National Oil Company of Congo. The document was signed by President of SOCAR Rovshan Najaf and General Director of the National Oil Company of the Republic of Congo Maixent Raoul Ominga.
An online meeting was organized in order to implement this cooperation. BHOS Rector Elmar Gasimov, General Director of the National Oil Company of the Republic of Congo Maixent Raoul Ominga, Deputy Minister of Foreign Affairs, Francophonie and Congolese abroad of the Republic of Congo Qi Itua, and Azerbaijan’s Ambassador to the Republic of Congo Sultan Hajiyev with residence in Nairobi attended the meeting.
One of the students will study with SOCAR's scholarship. The tuition fees of the remaining seven students will be covered by the National Oil Company of the Republic of Congo.
Elmar Gasimov said that this cooperation will play an important role in the formation of Congolese students as professional specialists, and as a result, they will make significant contributions to the development of the Congolese economy. He also expressed confidence that it will serve to build new bridges in the field of education between nations.
For his part, Maixent Raoul Ominga expressed his satisfaction with the cooperation and emphasized that Baku Higher Oil School is a leader in the field of engineering education. He noted that BHOS is known for its modern teaching methods and high level of professionalism, and that it will greatly contribute to the academic and professional development of Congolese youth. Also, Qi Itua wished success for the successful continuation of this cooperation and the implementation of wider projects in the future.
Emphasizing the importance of cooperation, Ambassador Sultan Hajiyev noted that this initiative will further strengthen the friendship and cooperation relations between the two countries.