https://innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_f6c9df555147b0846cb465243_o.jpg
15-16 noyabr 2024-cü il tarixlərində COP29 çərçivəsində Bakıda Beynəlxalq Bərpa Olunan Enerji Agentliyi (IRENA) və Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyi tərəfindən Mərkəzi Asiyada Enerji keçidi üzrə ilk İnvestisiya Forumu keçiriləcək. Forum, iqlimlə bağlı maliyyələşmənin əsas prioritet istiqamət olduğu nəzərə alınmaqla, bu sahədə ambisiyaların artırılmasına və praktiki tədbirlərin həyata keçirilməsinə dəstək məqsədini daşıyır.
Forumun keçirilməsi ilə bağlı IRENA-nın baş direktoru Francesco la Camera deyib: "Lazımi investisiyaların cəlb edilməsində ciddi çətinliklərlə üzləşməsinə baxmayaraq, Mərkəzi Asiya bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadənin inkişafı üçün böyük potensiala malikdir. COP29 çərçivəsində enerji keçidinə dair Bakıda keçiriləcək İnvestisiya Forumu sərmayələrlə bağlı maneələri aradan qaldırmaq, maraqlı tərəflərin fəaliyyətlərini əlaqələndirmək və dünyanın diqqətini bu bölgədən olan layihələrə cəlb etmək üçün xüsusi olaraq hazırlanmışdır."
COP29-un prezidenti Muxtar Babayev əlavə edib: "Azərbaycan yaşıl enerji keçidinə sadiqdir və hazırda bərpa olunan enerji mənbələri sahəsində qonşu Mərkəzi Asiya ölkələri ilə sıx əməkdaşlıq qurulub. Enerji sistemlərinin birləşdirilməsi haqqında Azərbaycan, Qazaxıstan və Özbəkistanın energetika nazirləri arasında əldə edilmiş razılıq kimi təşəbbüslər bu əməkdaşlığın sübutdur. Biz inanırıq ki, dünya bu ilin noyabrında Bakıda bir araya gələndə COP29 tədbiri gənclərin, bərpa olunan enerji potensialının və canlı iqtisadiyyatın köməyi ilə Mərkəzi Asiyanın yaşıl və ədalətli inkişaf yolunda irəliləməsi üçün tramplin rolunu oynaya və bu yolu davam etdirmək üçün lazımi investisiyaları cəlb edə bilər.”
Energetika naziri Pərviz Şahbazov isə bildirib: "Azərbaycan bərpa olunan enerjinin regional layihələrlə inkişafını təmin edən strateji əhəmiyyətli təşəbbüslərin reallaşması üçün mühüm addımlar atır. Azərbaycan, Qazaxıstan və Özbəkistanın enerji sistemlərinin birləşdirilməsi, Mərkəzi Asiya ölkələrinin nəhəng enerji potensialının “yaşıl enerji dəhliz”ləri ilə Türkiyə və Avropa bazarlarına nəql olunması əsas prioritetlərimizdən biridir. COP29 zamanı lRENA və Azərbaycanın birgə keçirəcəyi Enerji Keçidi İnvestisiya Forumunun Mərkəzi Asiya ölkələri ilə “yaşıl enerji” tərəfdaşlığını gücləndirəcək, investorların, enerji şirkətlərinin marağını cəlb edəcək və müştərək layihələrimizin həyata keçirilməsini sürətləndirəcək məhsuldar platforma olacağına inanırıq."
Qeyd edək ki, iki günlük forumda Mərkəzi Asiyadakı bərpa olunan enerji keçidi layihələrinə investisiya yatırımlarının təşviqi məqsədilə dünya və region üzrə maraqlı tərəflər bir araya gələcək. Forum BƏƏ-nin COP28-də əldə etdiyi konsensus nəticələrini irəlilətmək üçün bərpa olunan enerjinin inkişafını təşviq etmək və enerjiyə keçidlə əlaqəli texnologiyalara investisiyaların artırılması imkanları ilə bağlı hökumətlər, maliyyə institutları, investorlar, layihənin icraçı tərəfdaşları, layihə tərtibatçıları (developerlər) və digər əsas maraqlı tərəflər arasında geniş dialoqun təşkili üzrə platforma təmin edəcək. Burada həmçinin ikitərəfli sessiyalar üçün imkanlar və qlobal investorlara, maraqlı tərəflərə regionun bərpa olunan enerji layihələrini nümayiş etdirəcək sərgi sahəsi təqdim olunacaq.
IRENA Mərkəzi Asiyadan olan şirkətləri bərpa olunan enerji layihələrini Forumda investorlara təqdim etməyə dəvət edir. Seçilmiş layihələr İqlim İnvestisiya Platforması (CIP) və IRENA tərəfindən idarə olunan Enerji Keçidinin Sürətləndirməsi Platforması (ETAF) tərəfindən nəzərdən keçirilə bilər.

https://innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_f6c9df555147b0846cb465243_o.jpg
This two-day forum will convene global and regional stakeholders to mobilise investments for renewables-based energy transition projects across Central Asia
Abu Dhabi, United Arab Emirates, 20 September 2024 – The International Renewable Energy Agency (IRENA), COP29 Presidency and Ministry of Energy of Azerbaijan announced today that the first Energy Transition Investment Forum for Central Asia will be hosted in Baku, Azerbaijan, on 15-16 November 2024.
The event is strategically aligned with the COP29 priorities and action agenda outlined by President Designate H.E. Mukhtar Babayev in a recent letter to parties and constituents, focusing on enhancing ambition and enabling action, with climate finance underscored as a top priority.
"Central Asia holds tremendous potential for renewable energy development, yet they face significant challenges in attracting the necessary investment," said IRENA Director-General Francesco La Camera. "The COP29 Energy Transition Investment Forum in Baku is specifically designed to tackle investment barriers, coordinate action among stakeholders, and bring global exposure to projects from these region.”
COP29 President-Designate Mukhtar Babayev added: “Azerbaijan is committed to a green energy transition and there is currently close cooperation with neighboring countries in Central Asia in the field of renewable energy. Initiatives such as the recent agreement between the energy ministers of Azerbaijan, Uzbekistan and Kazakhstan on the interconnection of electricity systems are testament to this cooperation. When the world gathers in Baku this November, we hope that COP29 can serve as a springboard for Central Asia to progress on a green and just development pathway, aided by a young population, renewable energy capacity and vibrant economies, and attract the investment needed to continue on this path.”
Minister of Energy Parviz Shahbazov stated: “Azerbaijan is taking crucial steps to realize the initiatives of strategic importance that enable the development of renewable energy with regional projects. Interconnection of the energy systems of Azerbaijan, Kazakhstan, and Uzbekistan and delivering the huge energy potential of the Central Asian countries to the Turkish and European markets through green energy corridors is one of our priorities. We're convinced that the Energy Transition Investment Forum to be jointly held by IRENA and Azerbaijan during COP29 will be a productive platform that will strengthen the green energy partnership with the Central Asian countries, attract investors and energy companies and facilitate our joint projects.”
The two-day forum will offer a platform for enhanced dialogue among governments, financial institutions, investors, development partners, project developers, and other key stakeholders regarding opportunities and challenges in advancing renewable energy development and scaling up investments in energy transition-related technologies to advance the UAE Consensus Outcomes achieved at CoP 28. It will also feature opportunities for bilateral sessions and an exhibition area showcasing renewable energy projects from the region to global investors and stakeholders.
IRENA invites project developers from Central Asia to submit their renewable energy and energy transition projects for potential matchmaking with investors and financiers at the Investment Forum. Selected projects may also qualify for consideration by the Climate Investment Platform (CIP) and IRENA’s Energy Transition Accelerator Financing (ETAF).