https://innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_636a51b70e09e8c0bf7d88755_o.jpg
BMT-nin təşəbbüsü ilə "29 İqlim söhbəti: COP29-a gedən yol" tədbirlər silsiləsi, Bakıda 2024-cü ilin noyabrında keçiriləcək COP29-a hazırlıq məqsədi ilə müxtəlif sahələr üzrə əməkdaşlığı və dialoqu inkişaf etdirməyə xidmət edir.
BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarının iqlim fəaliyyəti üzrə xüsusi məsləhətçisi Endryu Harperin iştirakı ilə ADA Universitetində "İqlim böhranının təsirləri: Didərginlik və artan risklər" mövzusunda sessiya keçirilib. "29 İqlim Söhbətləri: COP29-a gedən yol" təşəbbüsü çərçivəsində təşkil olunan bu sessiyada iqlimlə əlaqədar didərgin düşmüş icmaların himayəsinin və onların qlobal iqlim siyasətinə daxil edilməsinin vacibliyi vurğulanıb.
ADA Universitetinin prorektoru Dr. Fariz İsmayılzadə iştirakçıları salamlayaraq iqlim dəyişikliyi və didərginlik məsələlərini həll etmənin vacibliyini qeyd edib. BMT-nin Azərbaycan üzrə Rezident Koordinatorunun vəzifəsini müvəqqəti icra edən Nasar Hayat qonağı təqdim edərək, onun BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığının iqlim böhranına cavab tədbirlərini və böyük qaçqın böhranlarını idarə etməsindəki mühüm rolundan danışıb.
ADA Universitetinin professoru Damjan Krnyeviç Mişkoviç tərəfindən aparılan interaktiv sessiyada Harper münaqişələr nəticəsində didərgin düşən insanların, eləcə də iqlim dəyişikliyindən təsirlənənlərin həssaslığını vurğulayıb. O qeyd edib ki, qadınlar və uşaqlar kimi didərgin düşmüş icmalar resurs çatışmazlığı və uyğunlaşma qabiliyyətinin olmaması səbəbindən çətinlikliklərlə qeyri-mütənasib şəkildə üzləşirlər. Müzakirələrdə, xüsusilə COP29 ərəfəsində, bu həssas əhali üçün iqlim maliyyəsinin ayrılmasının və onların qlobal iqlim siyasətinə daxil edilməsinin vacibliyi vurğulanıb.
İtki və Zərər Fondu İdarə Heyətinin üçüncü iclasında iştirak etmək üçün Azərbaycana səfəri çərçivəsində Harper COP29-un müəyyən edilmiş Prezidenti, Azərbaycan Respublikasının Ekologiya və təbii sərvətlər naziri Muxtar Babayev və COP29-un baş danışıqçısının müşaviri, səfir Elşad İsgəndərovla görüşüb. Müzakirələrdə Azərbaycanın COP29-a hazırlıqları ilə yanaşı, zorla didərgin salınan əhalinin İtki və Zərər Fondu, adaptasiya mexanizmləri və COP danışıqları çərçivəsində məsləhətləşmələrdə və qərar qəbuletmə proseslərində iştirakının zəruriliyi vurğulanıb.
Harper, xüsusən iqlim dəyişikliyi və didərginlik vəziyyətinin təsirlərinə ən çox məruz qalan qadınlar və uşaqlar üçün fiziki təhlükəsizlik məsələlərinin həllinin vacibliyini qeyd edib. Azərbaycanın iqlim məsələlərinin qlobal həlli istiqamətindəki liderliyinə və əhəmiyyətli töhfələr verəcəyinə nikbin yanaşdığını bildirən Harper, həssas durumda olan icmaların himayə olunması və iqlim maliyyələşdirməsini gücləndirmək üçün qlobal əməkdaşlığın və daha güclü maliyyə dəstəyinin əhəmiyyətindən danışıb.

https://innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_636a51b70e09e8c0bf7d88755_o.jpg
The "29 Climate Conversations: The Road to COP29" series, led by the United Nations in Azerbaijan, aims to foster collaboration and dialogue across sectors in preparation for COP29, which will be held in Baku in November 2024.
Andrew Harper, Special Advisor on Climate Action to the United Nations High Commissioner for Refugees, led a session at ADA University titled “Displaced and at Increasing Risk: The Impact of the Climate Crisis.” As part of the "29 Climate Conversations: The Road to COP29" series, the session focused on the urgent need to protect climate-displaced communities and ensure their inclusion in global climate policies.
Dr. Fariz Ismailzade, Vice Rector of ADA University, welcomed participants, stressing the importance of addressing climate change and displacement. Nasar Hayat, UN Resident Coordinator a.i., introduced Harper, highlighting his critical role in guiding UNHCR’s response to the climate crisis and managing major refugee crises.
In the interactive session, expertly moderated by Damjan Krnjević Mišković, Professor of Practice at ADA University, Harper emphasized the compounded vulnerabilities faced by refugees displaced by conflict and further impacted by climate change. He noted that displaced communities, particularly women and children, bear a disproportionate burden due to a lack of resources and adaptive capacity. The discussion also centered on the need for channeling climate finance to these vulnerable populations and ensuring their inclusion in global climate policies, especially in the lead-up to COP29.
Within his visit to Azerbaijan, to attend the 3rd Meeting of the Board of the Fund for Responding to Loss and Damage, Harper met with COP29 President-Designate, Minister of Ecology and Natural Resources, Mr. Mukhtar Babayev, and Senior Adviser to the COP29 Chief Negotiator, Ambassador Elshad Iskandarov. The discussions underscored Azerbaijan's preparations for COP29 and stressed the importance of including forcibly displaced populations in consultations and decision-making, particularly regarding the Loss and Damage Fund, adaptation mechanisms, and overall COP negotiations.
During the interactions, Harper highlighted the significance of addressing human security, especially for women and children, who are most affected by climate change and displacement. Expressing optimism about Azerbaijan’s leadership and contribution to global climate solutions, he emphasized the importance of reinforcing the need for global cooperation and stronger climate financing to safeguard and protect vulnerable communities.