https://innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_1f727ff01c731e1dd30b7bf5d_o.jpg
Kaspersky özünün “Kaspersky EDR for business Optimal” həllinin yenilənmiş versiyasını təqdim edib. Məhsulun kibertəhlükənin aşkarlama və cavab vermə imkanları artıq “Windows” ilə yanaşı “Linux” və “macOS” əməliyyat sistemləri üçün də mövcuddur. Hər üç platforma üçün əsas EDR funksionallığı həllə daxil edilib ki, bu da əlavə proqram quraşdırmadan ondan istifadəyə imkan verir.
“Kaspersky EDR for Business Optimal” son nöqtəni mühafizə texnologiyalarını və çevik idarəetmə alətlərini mürəkkəb hücumlara effektiv şəkildə müqavimət göstərən və infrastruktur şəffaflığını artıran EDR texnologiyaları ilə birləşdirir.
Həll ilk növbədə daxili “SOC” komandası saxlamağa və ya ixtisaslaşmış mütəxəssisləri işə götürməyə hazır olmayan, lakin EDR funksionallığı ilə maraqlanan kiçik və orta bizneslər üçün faydalı olacaq.
Həlldə hadisə barədə kartlar formatında aşkar edilmiş kibertəhlükələr haqqında ətraflı məlumat mövcuddur. Bu məlumatlar “Kaspersky Threat Intelligence Portal” dan aktual kibertəhdidlər haqqında götürülmüş informasiyalar “Kaspersky Security Network”dən cari məlumatları istəmək funksionallığı ilə tamamlanır. İnterfeys təşkilatın infrastrukturunun təhlükəsizliyini təmin etmək üçün cavab tədbirləri haqqında tövsiyələr və prosesin mərhələli təlimatlar təqdim edir. Geniş cavab tədbirlərinə etibar edilməyən obyektin işə salınmasının qarşısını almaq üçün qaydaların yaradılması, oxşar təhlükədən təsirlənən cihazların axtarışı və həm etibar edilməyən obyektlərin, həm də təhlükəyə məruz qalmış son cihazların şəbəkədən təcrid edilməsi daxildir.
Bütün funksiyaların tək konsoldan və avtomatlaşdırılmış alətlərdən idarə edilməsi sayəsində həll infrastrukturun şəffaflığını artırır və administratorların vaxtına qənaət edir.
“Biz həllimizi bazar tələblərinə cavab olaraq yenilədik, çünki “Linux” və “macOS” əməliyyat sistemləri təşkilatlarda fəal şəkildə istifadə olunur. Yadda saxlamaq lazımdır ki, heç bir əməliyyat sistemi tam təhlükəsiz deyil: zərərli proqramlar və hücumlar istənilən platformada mümkündür. Məsələn, 2024-cü ilin birinci rübündə “Linux”dakı boşluqlardan istifadə ilə həyata keçirilən kiberhücum cəhdlərinin sayı keçən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə demək olar ki, 130%* artıb. Platformalar arası təhdidlər də tez-tez baş verir** - onlar üçün kompüterdə hansı əməliyyat sisteminin quraşdırılmasının əhəmiyyəti yoxdur”, - Kaspersky-nin orta və kiçik biznes müştəriləri ilə iş şöbəsinin rəhbəri Aleksey Kiselev bildirir. “Həllimiz informasiya təhlükəsizliyi üzrə mütəxəssislərdən ibarət böyük komandası olmayan təşkilatları mürəkkəb təhdidlərlə mübarizə aparmaq üçün əlçatan alətlərlə təmin edir, onlara son cihazları effektiv şəkildə monitorinq etmək, təhdidləri aşkarlamaq, onlar haqqında məlumat toplamaq və vaxtında cavab vermək imkanı verir. EDR məhsullarımıza daxil olan təhlükəsizlik texnologiyaları müxtəlif beynəlxalq sınaqlarda göstərdikləri nəticələrə görə mükafatlandırılıb”.

https://innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_1f727ff01c731e1dd30b7bf5d_o.jpg
«Лаборатория Касперского» представила обновлённую версию Kaspersky EDR для бизнеса Оптимальный. Теперь возможности по обнаружению и реагированию на киберугрозы в продукте доступны при работе с операционными системами Linux и macOS в дополнение к ОС Windows. Для всех трёх платформ базовая EDR-функциональность встроена в решение, что позволяет использовать её без установки дополнительного программного обеспечения.
Kaspersky EDR для бизнеса Оптимальный объединяет технологии защиты рабочих мест и гибкие инструменты контроля с технологиями EDR, которые эффективно противодействуют сложным атакам и повышают прозрачность инфраструктуры.
Решение будет полезно в первую очередь компаниям малого и среднего бизнеса, которые не готовы содержать собственный SOC или нанимать профильных специалистов, но заинтересованы в EDR-функциональности.
В решении доступна детальная информация об обнаруженных киберугрозах в формате карточек об инциденте. Эти сведения дополнены информацией из Kaspersky Security Network с возможностью запроса актуальных данных о киберугрозе из Kaspersky Threat Intelligence Portal. В интерфейсе содержатся рекомендации по реагированию и пошаговые инструкции по обеспечению безопасности инфраструктуры организации. Широкие возможности реагирования включают создание правил запрета на запуск недоверенного объекта, поиск устройств, затронутых аналогичной угрозой, изоляцию как недоверенных объектов, так и скомпрометированных конечных устройств от сети.
Благодаря управлению всеми функциями из единой консоли и автоматизированным инструментам решение повышает прозрачность инфраструктуры и экономит время администраторов.
«Мы обновили решение в ответ на запросы рынка, ведь Linux и macOS активно применяются в организациях. Нужно помнить, что ни одна операционная система не является полностью защищённой: вредоносное ПО и атаки возможны на любых платформах. Например, количество попыток кибератак с использованием уязвимостей в Linux в первом квартале 2024 года выросло почти на 130%* в сравнении с аналогичным периодом прошлого года. Нередки и кроссплатформенные угрозы** — для них не имеет значения, какая ОС установлена на компьютере, — комментирует Алексей Киселёв, руководитель отдела по работе с клиентами среднего и малого бизнеса «Лаборатории Касперского». — Наше решение предоставляет организациям, не обладающим большим штатом ИБ-специалистов, доступные инструменты для борьбы со сложными угрозами, позволяя эффективно мониторить конечные устройства, обнаруживать угрозы, собирать сведения о них и своевременно реагировать. Защитные технологии, которые входят в состав наших EDR-продуктов, отмечены наградами по итогам различных международных тестов».