Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyindəki “AzInTelecom” MMC tərəfindən yaradılmış SİMA yeni nəsil rəqəmsal imza ilə “mygov” mobil tətbiqinə giriş imkanı yaradılıb.
Vətəndaşlar “digital.login” vahid giriş sistemi üzərindən “mygov” platformasına daxil olmaqla müxtəlif dövlət qurumları üzrə məlumatları əldə edə bilərlər.
İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin təqdim etdiyi “mygov” rəqəmsal hökumət platformasında iş və yaşayış yeri, ailə tərkibi, adına olan əmlaklar, diplomlar, mobil nömrələr, cərimələr, etibarnamələr və s. daxil olmaqla 40-dan çox rəqəmsal məlumat, eləcə də şəxsiyyət vəsiqəsi, nikah, doğum və ölüm haqqında şəhadətnamə kimi rəqəmsal sənədlər təqdim olunur. Vətəndaşlar bu rəqəmsal sənəd və məlumatları QR kod, yaxud PDF şəklində paylaşa bilərlər.
Tətbiq sayəsində vətəndaşlar üçün qurumlar tərəfindən fərdi məlumatların istifadəsinə nəzarət etmək imkanı da yaradılıb. Eyni zamanda ailə qurmaq, valideyn olmaq və ailə üzvünün vəfatı kimi həyat hadisələri zamanı zəruri dövlət xidmətləri “mygov” üzərindən təqdim olunur.
“SİMA İmza”nı əldə etmək üçün mobil telefona eyniadlı tətbiqi yükləmək kifayətdir. Tətbiqdən istifadə vətəndaşlar üçün ödənişsizdir.
SİMA yeni nəsil rəqəmsal imza ilə bağlı daha ətraflı məlumatı www.sima.az saytından və “157” Zəng Mərkəzi ilə əlaqə saxlayaraq əldə etmək olar.

The new-generation digital signature "SİMA İmza," developed by "AzInTelecom" LLC under the Ministry of Digital Development and Transport, now provides access to the "mygov" mobile application.
Through the "digital.login" system, users can access "mygov" to obtain information from various state institutions in one convenient location. Introduced by the Innovation and Digital Development Agency, "mygov" offers access to over 40 types of digital data, including information on employment, residence, family composition, property ownership, diplomas, mobile numbers, fines, powers of attorney, and more. It also includes digital documents such as IDs, marriage, birth, and death certificates. Citizens can share these digital documents and information via QR code or in PDF format.
Additionally, the application allows users to monitor how institutions use their personal data. The platform also delivers essential state services during major life events such as getting married, becoming a parent, or experiencing the death of a family member.
To get "SİMA İmza," there's no need to visit any office. Simply download the app on your smartphone. The use of the application is free of charge. For more information about the next-generation digital signature SİMA, visit www.sima.az or contact the Call Center at "157."