https://innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_9f061fe5b4d1f1ffe20da3398_o.jpg
Avropa İttifaqının (Aİ) Qonşuluq və Genişlənmə üzrə Komissarı Oliver Varhelyi 12-ci Beynəlxalq “Caspian Energy Forum”un iştirakçılarına videomüraciət edib.
Müraciətdə sözügedən tədbirin təkcə Cənubi Qafqaz üçün deyil, həm də Avropa və Mərkəzi Asiya üçün böyük əhəmiyyət kəsb edən bir sıra mövzuların müzakirəsi üçün mühüm platforma rolunu oynadığı bildirilib.
“Nəqliyyat və enerji şəbəkələrimizin birləşdirilməsi daha dayanıqlı və sabit iqtisadiyyatların formalaşmasına, eləcə də regionlarımız arasında daha sıx əlaqələrin qurulmasına töhfə verə bilər”, - deyə Oliver Varhelyi nəqliyyat və enerji əlaqəsi məsələlərini şərh edərkən qeyd edib.
Onun sözlərinə görə, Trans-Xəzər dəhlizinin mərkəzində yerləşən Cənubi Qafqaz Qara və Xəzər dənizləri arasında fasiləsiz rabitənin təmin edilməsində strateji rol oynayır.
“Son illərdə Trans-Xəzər dəhlizi Mərkəzi Asiyadan Avropaya malların çatdırılması üçün mühüm ticarət marşrutuna çevrilib. Son layihələr onu göstərir ki, dəhliz boyunca ticarətin həcmi 2030-cu ilə qədər üç dəfə arta bilər”, - deyə Oliver Varhelyi bildirib.
Avropa komissarı öz çıxışında səyahət və tranzit vaxtını azaltmaq üçün Qara və Xəzər dənizləri arasında əsas kommunikasiya marşrutlarının və nəqliyyat əlaqələrinin təkmilləşdirilməsini təklif edib.
“Avropa İttifaqı ilə inteqrasiya olunmuş multimodal və rəqəmsal nəqliyyat şəbəkəsini inkişaf etdirməyə də davam etmək lazımdır. Şərq tərəfdaşlığı üzrə investisiya və iqtisadi planımız Trans-Avropa Nəqliyyat Şəbəkəsinin (TEN-T) və Qara dəniz xətti üzrə əsas flaqman layihələrinin tamamlanması üçün mühüm alət olaraq qalacaq. Bu layihələr bərə xidmətinin yaradılmasına və rəqəmsal rabitənin dəstəklənməsinə yönəlib”, - Oliver Varhelyi əlavə edib. O, həmçinin Xəzər regionundan, xüsusən də Azərbaycandan Aİ-yə təbii qaz tədarükünün həmişəkindən daha vacib olduğunu bildirib. Oliver Varhelyinin sözlərinə görə, bu tədarük Rusiya tədarükünün əsas alternativ mənbəyinə çevrilib və Cənub Qaz Dəhlizinin gücü artdıqca miqyası da arta bilər.
Avropa komissarının sözlərinə görə, Xəzər regionu, həmçinin karbonsuzlaşdırmağa və yeni iş yerlərinin, təmiz infrastrukturun və daha dayanıqlı gələcəyin yaradılmasına töhfə verə bilən bərpaolunan enerjidən istifadə etmək potensialına malikdir. “Biz sizi bu potensialdan tam istifadə etməyə dəvət edirik. Aİ “nou-hau”, texnoloji təcrübə və maliyyə dəstəyi, eləcə də daha təmiz enerjiyə ehtiyacı olan çox böyük bazar təklif edə bilər”, - Olivier Varhelyi qeyd edib ki, Aİ-nin əsas flaqman layihələrindən biri olan Qara Dəniz Elektrik Kabeli layihəsi İqtisadi və İnvestisiya Planı çərçivəsində təmiz enerji ticarəti üçün şərait yaratmağı hədəfləyir: “COP29-un Bakıda təşkili barədə qərar qəbul edildikdən sonra bərpaolunan enerji mənbələrindən, xüsusən də külək enerjisindən istifadənin intensivləşdirilməsi daha da vacib olub. COP29 mühüm fürsət pəncərəsidir və mənim sizə mesajım şəffaf və aydındır. Aİ konfrans ərəfəsində bərpaolunan enerji mənbələri və yaşıl kommunikasiya sistemlərinin tətbiqini sürətləndirmək üçün sizinlə işləməyə hazırdır”.
“Caspian Energy Club” dünyanın 50 ölkəsindən 5000-dən çox şirkəti birləşdirən dinamik və inkişaf edən regional təşkilatdır. Biznes-hökumət dialoqunun fəal iştirakçısı olan “Caspian Energy Club”ın əsas məqsədi Azərbaycanda və “Caspian Energy Club”ın fəaliyyət göstərdiyi digər ölkələrdə investisiya və işgüzar mühitin yaxşılaşdırılmasından, həmçinin B2G, B2B və B2C formatlarında dialoqların stimullaşdırılmasından və onlarda fəal iştirak etməkdən ibarətdir. Biznes-networking üçün beynəlxalq platforma olan “Caspian Energy Club” mütəmadi olaraq müxtəlif tədbirlər təşkil edir.
Mənzil-qərargahı Bakıda yerləşən “Caspian Energy Club”ın əsas fəaliyyəti Mərkəzi Dəhliz ölkələrini əhatə edir. Klubun, həmçinin Almaniya, BƏƏ, Böyük Britaniya, Çexiya, Estoniya, Finlandiya, Gürcüstan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Latviya, Özbəkistan, Polşa, Türkiyədə rəsmi nümayəndəlikləri, habelə dünyanın müxtəlif ölkələrində səlahiyyətli nümayəndələri var.
“Caspian Energy Club International” 2023-cü ildə “Caspian Energy Club”ın beynəlxalq layihələrini idarə etmək məqsədi ilə yaradılıb. 5 il ərzində “Caspian Energy Club International” dünyanın 100 ölkəsində klubun fiziki ofislərini açmağı planlaşdırır. “Caspian Energy Club International”ın əsas öhdəliklərindən biri nümayəndələrin təyin olunmadığı ölkələrdə klubun fəaliyyətini idarə etmək, eləcə də bütün xarici nümayəndəliklər üçün ümumi strategiyanın formalaşdırılmasıdır.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_9f061fe5b4d1f1ffe20da3398_o.jpg
In his video address to the participants of the 12th International Caspian Energy Forum, EU Commissioner for Neighborhood and Enlargement Olivér Várhelyi has noted that the conducted events offer a valuable platform for discussing a range of topics of paramount importance not only for the South Caucasus, but also for Europe and Central Asia.
“Connecting our transport and energy networks have the potential to contribute to a more resilient and sustainable economies and to promote closer relations between our regions”, the EU Commissioner said, commenting transport and energy connectivity issues.
According to Olivér Várhelyi, located at the very center of the Trans-Caspian Corridor, the South Caucasus holds a strategic significance to ensure seamless connectivity between the Black Sea and Caspian Sea.
“Over the past years, the Trans-Caspian Corridor has been a significant trade route delivering freight from Central Asia to Europe. Recent projects show that trade volumes along the corridor are likely to triple by 2030”, Olivér Várhelyi noted.
In his address, the EU Commissioner offered to upgrade key transport connections between the Black Sea and the Caspian Sea to shorten travel and transit times.
“We need to continue focusing on developing an integrated multi-modal and digitalized transport network with the EU. In this context, our Eastern Partnership Economic and Investment Plan will remain instrumental to complete the extended indicative core TEN-T network and the Black Sea Connectivity flagships projects. These projects aim at establishing ferry connections and supporting digital connectivity”, Olivér Várhelyi added.
He has also stated that the natural gas supply from the Caspian region, in particular Azerbaijan, to the EU is more important than ever. It became a key source of alternative to the Russian supply, and it could grow even bigger, with the capacity increase of the Southern Gas Corridor.
According to the EU Commissioner, the Caspian region has a renewable energy potential that can contribute to decarbonisation and can create new jobs, cleaner infrastructure and a more resilient future. “We strongly encourage you to fully use this potential. The EU can offer know-how, technological expertise and financial support, as well as a very large and solvent market in need of cleaner energy”, Olivér Várhelyi pointed, saying “the Black Sea Electricity Cable, which is one of our key flagship projects under the Economic and Investment Plan, aims to create the conditions for trading in clean energy”.
“Stepping up the deployment of renewables, and particularly wind energy, has only become more important with the decision to organize COP 29 in Baku. The COP is an important window of opportunity, and my message to you is clear: the EU stands ready to work with you to step up renewable energy deployment and green connectivity ahead of the conference”, the EU Commissioner concluded.
Caspian Energy Club is a dynamic and developing regional organization bringing together over 5,000 companies and organizations across 50 countries. As an active participant of the business-to-government dialogue, the major objective of Caspian Energy Club is to improve investment and business climate in Azerbaijan and in other countries where the Club operates, as well as to encourage and actively engage in B2G, B2B and B2C dialogues.
Caspian Energy Club is an international business networking platform regularly conducting different events. Headquartered in Baku, Caspian Energy Club has representative offices operating in Czechia, Estonia, Finland, Great Britain, Germany, Georgia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Latvia, Poland, Türkiye, UAE, Uzbekistan as well as authorized representatives around the globe.
Caspian Energy Club International was established in 2023 with the aim to manage international projects of Caspian Energy Club. Within 5 years Caspian Energy Club International plans to open offices in 100 countries across the world. One of the major functions of Caspian Energy Club International is to manage the Club’s activity in countries where no representatives are present, and work out a general strategy for all foreign offices.