https://innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_de75c01f049bcd46d4d4e422f_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) “ESST-6” komandası “TEKNOFEST-2024” Aerokosmik və Texnologiya Festivalının final mərhələsində III yerə layiq görülüb.
“ESST-6” komandası festivalın finalında “Aqrar texnologiyalar” kateqoriyasında “E-tarım sulama” layihəsi ilə təmsil olunub. Layihə kiçik miqdarda maliyyə sərf etməklə yüksəkkeyfiyyətli ağıllı suvarma texnologiyasının yaradılmasına yönəlib. Bu sistem bitkilərə yalnız ehtiyac duyduqları qədər su verərək su israfını minimuma endirir və su istifadəsini daha səmərəli idarə edir. Layihənin əsas məqsədi suvarma proseslərini daha effektiv və sürətli, kənd təsərrüfatı sahəsində çalışanları daha yüksək məhsuldarlıqla təmin etməkdir.
Qeyd edək ki, “TEKNOFEST-2024”ün finalında 1270 komanda, 6514 finalçı yarışıb.
“TEKNOFEST-2024” qaliblərinin mükafatlanma mərasimi 2-6 oktyabr tarixlərində Adana Şakitpaşa hava limanında keçiriləcək.

Команда БГУ заняла 3-е место на TEKNOFEST-2024
Команда «ESST-6» Бакинского государственного университета (БГУ) на заключительном этапе фестиваля аэрокосмической техники и технологий TEKNOFEST-2024 заняла 3-е место. Команда «ESST-6» ​​в финале фестиваля была представлена в номинации «Аграрные технологии» с проектом «E-tarım sulama». Целью проекта является создание высококачественной технологии умного орошения при небольших инвестициях. Эта система сводит к минимуму потери воды, подавая растениям ровно столько воды, сколько им необходимо, и более эффективно управляет ее использованием. Основная цель проекта – обеспечить более эффективные и быстрые процессы орошения и повысить производительность труда сельскохозяйственных работников.
Отметим, что в финале TEKNOFEST-2024 соревновались 1270 команд и 6514 финалистов.
Церемония награждения победителей TEKNOFEST-2024 пройдет 2-6 октября в аэропорту турецкого города Адана Шакитпаша.