Sentyabrın 24-ü Yelo Bank-ın maliyyə tərəfdaşlığı və AmCham Azərbaycanın təşkilatçılığı ilə keçirilən "Green Finance Conference" tədbiri uğurla yekunlaşıb. COP29 ərəfəsində və “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində maliyyə sektorunun gündəmində olan mövzuların müzakirə edildiyi konfransa yerli və beynəlxalq ekspertlər qatılıb.
Konfransın əsas məqsədi yerli perspektivləri qlobal təcrübə ilə əlaqələndirmək, davamlı maliyyə, yaşıl investisiyalar üzrə fikir mübadiləsi aparmaq olub. Konfransın açılış nitqində AmCham Azərbaycan-ın prezidenti Dəyanət Sədullayev, Mərkəzi Bankın baş direktoru Şahin Mahmudzadə, AmCham-ın Bank, Maliyyə, Sığorta komitəsinin rəhbəri və Yelo Bank-ın İdarə Heyətinin sədr müavini Günay Cəlilova çıxış edib. Onlar öz çıxışlarında davamlı maliyyə prinsiplərinin Azərbaycanın iqtisadi və maliyyə sahəsinə inteqrasiyasının vacibliyini xatırladaraq, konfransın bu missiyada rolunu vurğulayıblar. Konfrans “Davamlı bazar imkanları”, “Davamlı maliyyə məhsulları”, “Yaşıl maliyyə investisiyaları və infrastruktur” mövzularını əhatə edən 3 paneldən ibarət olub.
Dünya Bankının Azərbaycan üzrə meneceri Stefani Stallmeister-in moderatorluğu ilə keçirilən birinci paneldə Masdar Azerbaijan-ın direktoru Murad Sadıqov, Azerbaijan Green Energy Company-nin maliyyə direktoru və İdarə Heyətinin üzvü Xəyalə Nağıyeva, Rabobank Braziliyanın Davamlılıq şöbəsinin rəhbəri Taciano Custodio, Garanti BBVA-nın Davamlı maliyyə departamentinin rəhbəri İrem Barzilay iştirak edib. S.Stallmeister öz çıxışında Azərbaycanın İqlim və İnkişaf Hesabatını təqdim edərək, ölkənin iqlim məqsədlərinə çatmaqda irəliləyişini vurğulayıb.
İkinci panel Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyasının (IFC) Dayanıqlı Maliyyə mütəxəssisi Leyla Hüseynlinin moderatorluğu altında IFC-nin Əməliyyatlar üzrə mütəxəssisi Kirilo Muxomedzyanov, Visa-nın Azərbaycanda baş direktoru və regional meneceri Nurlan Hacıyev, Bank of Georgia-nın ESG & Davamlılıq şöbəsinin rəhbəri Ana Osadze və Unibank İdarə Heyətinin Sədri Fərid Abuşovun iştirakı ilə keçirildi. Onlar yaşıl portfelin inkişafı, yaşıl və mavi istiqrazlar, eləcə də yaşıl hesablama üsulları haqqında öz təcrübələrini bölüşdülər.
Unicapital-ın baş direktoru Vüqar Namazovun moderatorluq etdiyi üçüncü panelin əsas mövzusu isə yaşıl maliyyə investisiyaları və infrastrukturuna həsr olunub. Burada texnologiyadan səmərəli istifadədən başlayaraq, yaşıl yuyulmanın qarşısının alınmasınadək bir çox gündəmdə olan mühüm məsələlər müzakirə edilib. Paneldə Astana Yaşıl Maliyyə Mərkəzinin (AIFC) sədri Manas Gizhduaniyev, Unibank-ın Dayanıqlı İnkişaf üzrə meneceri Səmra Talışinskaya-Abbasova, IFC-in ESG üzrə məsləhətçi qrup rəhbəri Boris Janjalia və Bakı Fond Birjasının İdarə Heyətinin sədri Ruslan Xəlilov iştirak ediblər.
Yelo Bank bu kimi tədbirlərdə fəal iştirakı ilə ölkənin aşağı karbonlu, dayanıqlı iqtisadiyyata keçidini dəstəkləyir. Bu fəaliyyət çərçivəsində hazırda Bank-da davam edən "Yaşıl Əmanət" aksiyası üzrə oktyabrın 31-dək Yelo-da əmanət hesabı açan müştərilərin adına ağac əkilir. Gəlir qazanmaq, eyni zamanda doğma Bakımızın daha da yaşıllaşması üçün siz də Yelo Bank-da əmanət yerləşdirə bilərsiniz: https://bit.ly/3AZlic7
Bank xidmətləri (https://www.yelo.az/az/individuals/loans/) haqqında əlavə suallarınız var? O zaman 981 nömrəsinə zəng edin və ya Facebook, Instagram , Whatsapp və yelo.az hesablarımızı ziyarət edin.

On September 24, 2024, the Green Finance Conference, organized by AmCham Azerbaijan in partnership with Yelo Bank, successfully concluded. Held on the eve of COP29 and within the framework of the Year of Solidarity for the Green World, the conference brought together local and international experts to discuss key topics on the financial sector's sustainability agenda.
The primary goal of the conference was to connect local perspectives with global expertise, fostering the exchange of ideas on sustainable finance and green investments. In their opening remarks, Dayanat Sadullayev, President of AmCham Azerbaijan, Shahin Mahmudzadeh, Director General of the Central Bank of Azerbaijan, Gunay Jalilova, Head of AmCham's Banking, Finance and Insurance Committee, and the Deputy Chairman of Yelo Bank, emphasized the importance of integrating sustainable financial principles into Azerbaijan's economic and financial sectors. They also highlighted the pivotal role of the conference in advancing this mission. The event featured three panels covering the topics: Sustainable Market Opportunities, Sustainable Financial Products, and Green Finance Investments and Infrastructure.
The first panel, moderated by Stephanie Stallmeister, Country Manager of the World Bank in Azerbaijan, featured speakers such as Murad Sadigov, Director of Masdar in Azerbaijan, Khayala Naghiyeva, CFO and Board Member of Azerbaijan Green Energy Company, Taciano Custodio, Head of Sustainability at Rabobank Brazil, and Irem Barzilay, Head of Sustainability at Garanti BBVA. In her presentation, Stephanie Stallmeister introduced Azerbaijan's Climate and Development Report, emphasizing the country's progress toward its climate goals.
The second panel, moderated by Leyla Huseynli, Sustainable Finance Specialist at the International Finance Corporation (IFC), included discussions from Kirilo Mukhomedzyanov, Operations Specialist at IFC, Nurlan Hajiyev, General Director and Regional Manager at Visa Azerbaijan, Ana Osadze, Head of ESG & Sustainability at the Bank of Georgia, and Farid Abushov, Chairman of the Executive Board at Unibank. The panelists shared insights on green portfolio development, green and blue bonds, and innovative green computing methods.
The third panel, moderated by Vugar Namazov, CEO of Unicapital, focused on Green Finance Investments and Infrastructure. Panelists addressed important issues, from the effective use of technology to preventing greenwashing. Speakers included Manas Gizhduaniyev, Chairman of the Astana Green Finance Center (AIFC), Samra Talishinskaya-Abbasova, Sustainability Manager at Unibank, Boris Janjalia, Team Lead of IFC’s ESG Advisory Group, and Ruslan Khalilov, Chairman of the Board of the Baku Stock Exchange.
Through its active participation in such initiatives, Yelo Bank continues to support Azerbaijan’s transition to a low-carbon, sustainable economy. As part of the Bank's ongoing Green Savings campaign, a tree will be planted in the name of every customer who opens a savings account with Yelo by October 31. Join us in making Baku greener while earning income by placing your deposit with Yelo Bank: https://bit.ly/3AZlic7.