https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_ce000001df041e59a1d12352a_o.jpg
Ukraynada müharibədən əziyyət çəkmiş uşaqların ölkəmizə gətirilərək reabilitasiya xidmətlərinə cəlb edilməsi işləri davam etdirilir.
innews.media xəbər verir ki, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Tibbi-Sosial Ekspertiza və Reabilitasiya Agentliyinin təşkilatçılığı ilə daha 30 ukraynalı uşaq reabilitasiya xidmətləri ilə təmin edilmək üçün ölkəmizə gətirilib.
Uşaqlara Agentliyin Qəbələ Uşaq Reabilitasiya Mərkəzində keçiriləcək 10 günlük proqram çərçivəsində tibbi, eləcə də sosial-psixoloji reabilitasiya xidmətləri göstəriləcək, peşəkar psixoloqlar tərəfindən fərdi konsultasiyalar, qrup terapiyaları, eləcə də yoqa və rəqs terapiya məşğələləri təşkil olunacaq. Reabilitasiya proqramı onların emosional vəziyyətlərinin stabilləşməsinə, cəmiyyətə inteqrasiyalarının təmin edilməsinə dəstək məqsədi daşıyır. Uşaqların Azərbaycan mədəniyyəti, tarixi ilə tanışlığı üçün Şəki və Qəbələ şəhərlərindəki muzeylərə ekskursiyalar təşkil olunacaq.
Qeyd edək ki, bundan əvvəlki 5 qrupla birlikdə ümumilikdə 180-dən çox ukraynalı uşaq ölkəmizə gətirilərək sosial-psixoloji reabilitasiya xidmətləri ilə təmin edilib.

https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_ce000001df041e59a1d12352a_o.jpg
Продолжается работа по оказанию реабилитационных услуг в Азербайджане детям, пострадавшим от войны в Украине.
Как сообщает innews.media, еще 30 украинских детей при организационной поддержке Государственного агентства медико-социальной экспертизы и реабилитации при Министерстве труда и социальной защиты населения прибыли в нашу страну для получения реабилитационных услуг.
Детям будут предоставлены как медицинские, так и социально-психологические реабилитационные услуги, организованы индивидуальные консультации профессиональных психологов, сеансы групповой терапии, а также занятия йогой и танцетерапией в рамках 10-дневной программы, которая пройдет в Габалинском детском реабилитационном центре агентства.
Программа реабилитации направлена на поддержку стабилизации их эмоционального состояния, обеспечение их интеграции в общество. Для ознакомления детей с культурой и историей Азербайджана будут организованы экскурсии в музеи городов Шеки и Габала.
Отметим, что ранее в составе 5 групп в нашу страну прибыли и обеспечены социально-психологическими реабилитационными услугами в общей сложности более 180 украинских детей.