https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_e3f2d2aa9c2003ac6e6939dbb_o.jpg
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) tələbələri ABB İnnovasiya Mərkəzi tərəfindən təşkil edilən "Green Fintech Startup Challenge” hakatonunda qalib gəliblər.
I yerə layiq görülən "İtarla" komandasının üzvləri Ali Məktəbin Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisasının IV kurs tələbələri Anar Nəcəfov, Eliana Səttarova, Nicat Piriyev və Rəvan Quluzadədir. Layihə avtomatlaşdırılmış suvarma sistemləri, real vaxt rejimində məhsul-torpaq monitorinqi və istifadəsi olduqca sadə olan mobil tətbiqi birləşdirən ağıllı platformadır. Bu layihə IoT texnologiyasından və məlumat analitikasından istifadə edərək fermerlərə məhsullarını izləməyə, əsaslandırılmış qərarlar qəbul etməyə və resursları optimallaşdırmağa imkan yaradır.
III yerin sahibi "AgroSolar" komandasının üzvləri sırasında isə Ali Məktəbin Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisasının IV kurs tələbələri Nizaməddin İsrafilli, Rəna İsayeva, Yasəmən Məmmədli, Faiq Nəcəfli eləcə də III kurs tələbəsi Aysel Rəhimli yer alıblar.
"AgroSolar" xüsusi dizayn edilmiş PCB-lər və real vaxt rejimində enerji parametrlərinə nəzarət edən, günəş panellərinin səmərəliliyini artıran və əməliyyat xərclərini azaldan istifadəçi dostu bir platformadır. Qabaqcıl IoT texnologiyaları və məlumatlara əsaslanan analizlərlə kənd təsərrüfatı müəssisələri üçün günəş enerjisinin istifadəsini optimallaşdıran aqrotexniki həllər təklif edib.
Komandaların rəhbəri isə Ali Məktəbin İnformasiya Texnologiyaları kafedrasının baş müəllimi İlkin Balazadədir.
Bununla yanaşı, BANM-ın Kompüter mühəndisliyi ixtisasının IV kurs tələbəsi
Sahib Rzayevin komanda rəhbəri olduğu "Ecomart" II yerlə layiq görülüb.
"Ecomart" istehsalçılar üçün süni intellektlə idarə olunan anbar idarəetmə proqramıdır ki, bu da tələbin proqnozlaşdırılmasını optimallaşdıraraq, tez xarab olan məhsulların israfını azaldır, anbardaki məhsul dəqiqliyini artırır və optimal stok səviyyələrinin təmin olunmasına kömək edir.
Hakatonda 1-ci yerin qalibinə 5000 AZN, 2-ci yerin qalibinə 3000 AZN, 3-cü yerin qalibinə 2000 AZN mükafat verilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_e3f2d2aa9c2003ac6e6939dbb_o.jpg
Студенты Бакинской высшей школы нефти (БВШН) SOCAR стали победителями хакатона “Green Fintech Startup Challenge”, организованного Инновационным центром IBA.
В состав команды "İtarla", завоевавшей первое место, вошли студенты IV курса специальности «Инженерия автоматизации технологических процессов» БВШН Анар Наджафов, Элиана Саттарова, Ниджат Пириев и Раван Гулузаде.
Проект представляет собой интеллектуальную платформу, сочетающую в себе автоматизированные системы орошения, мониторинг урожая и почвы в режиме реального времени и чрезвычайно простое в использовании мобильное приложение. В данном проекте используются технологии Интернета вещей и анализ данных, чтобы фермеры могли контролировать урожай, принимать обоснованные решения и оптимизировать ресурсы.
В состав команды "AgroSolar", занявшей 3-е место, вошли студенты 4-го курса специальности «Инженерия автоматизации процессов» БВШН Низамеддин Исрафилли, Рена Исаева, Ясемен Мамедли, Фаиг Наджафли, а также студентка 3-го курса упомянутой специальности Айсель Рагимли.
AgroSolar — это удобная в использовании платформа, оснащенная специально разработанными печатными платами, позволяющими осуществлять мониторинг энергетических параметров в реальном времени в целях повышения эффективности солнечных батарей и снижения эксплуатационных расходов. Сочетая в себе передовые технологии Интернета вещей, инструменты для анализа данных и удобный интерфейс, AgroSolar предлогает агротехнические решения, которые оптимизируют использование солнечной энергии для сельскохозяйственных предприятий.
Руководителем команд является завуч кафедры «Информационные технологии» Илькин Балазаде.
Команда "Ecomart", возглавляемая студентом 4-го курса специальности «Компьютерная инженерия» БВШН Сахибом Рзаевым, удостоилась 2-го места.
Ecomart — это программное обеспечение для управления складом на базе искусственного интеллекта, которое оптимизирует прогнозирование спроса, сокращает потери скоропортящихся продуктов, повышает точность хранения продуктов на складе и помогает обеспечить оптимальные уровни запасов.
Команда, занявшая первое место, получила денежный приз в размере 5000 AZN. Обладатели 2-го и 3-го мест получили денежные призы в размере 3000 AZN и 2000 AZN соответственно.