https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_eac986ac4526aa1ce395b738c_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Şərqşünaslıq fakültəsinin ”Tərcümə” ixtisası üzrə təhsil alan tələbələrinin iştirakı ilə 30 sentyabr - Beynəlxalq Tərcüməçilər Gününə həsr olunmuş dəyirmi masa keçirilib.
Fakültənin dekan müavini Şahin Yusifli əlamətdar günlə bağlı tələbə və müəllimləri təbrik edib. Bildirib ki, Beynəlxalq Tərcüməçilər Federasiyasının (FİT) qərarı ilə bu bayram 1991-ci ildən etibarən hər il sentyabrın 30-da qeyd edilir. Tərcüməçilik dünya üzrə ən çox tələb olunan peşələrdən biridir.
Şərqşünaslıq fakültəsinin dekanı Aydan Xəndan peşəkar tərcüməçi olmağın daimi hazırlıq və mütaliə tələb etdiyini vurğulayıb. O qeyd edib ki, tərcüməçilik yalnız dillərarası deyil, həm də mədəniyyətlərarası kommunikasiyanın mühüm bir hissəsidir. Bu baxımdan tərcüməçilərin üzərinə böyük məsuliyyət düşür.
Dekan müavini Tərlan Məlikov, peşəkar tərcüməçi-müəllimlər Heybət Heybətov, Rəşad Babayev, Eldost İbrahimov və Rauf Quluzadə çıxışlarında tərcümənin növləri, sinxron tərcümə tarixi, bədii tərcümənin özəllikləri, tərcüməçinin fəaliyyət prinsipləri, bu zaman qarşıya çıxan çətinliklərdən bəhs ediblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_eac986ac4526aa1ce395b738c_o.jpg
На факультете востоковедения Бакинского государственного университета (БГУ) состоялся круглый стол, посвященный Международному дню переводчика.
Заместитель декана факультета Шахин Юсифли сообщил, что этот день отмечается 30 сентября ежегодно, начиная с 1991 года по решению Международной федерации переводчиков. Переводческая деятельность – одна из самых востребованных профессий в мире.
Декан факультета Айдан Хандан подчеркнула, что профессиональным переводчиком можно стать при постоянной подготовке и чтении. Она отметила, что переводческая деятельность является важной частью не только межъязыкового, но и межкультурного общения. С этой точки зрения на переводчиках лежит большая ответственность.
На мероприятии также выступили заместитель декана Тарлан Меликов, переводчики-преподаватели Гейбат Гейбатов, Рашад Бабаев, Эльдост Ибрагимов и Рауф Гулузаде.